W tym tygodniu, Kalendarz ekonomiczny Jest stosunkowo pusta. Polska dopiero pod koniec tygodnia opublikuje najważniejsze wskaźniki: produkcję przemysłową i wzrost sprzedaży detalicznej w marcu. Konsensus rynkowy wskazuje na relatywnie silną, dwucyfrową dynamikę wzrostu (odpowiednio 11,6% r/ri 18,6% r/r). Ponadto indeks BPI w Secunderabadzie, Polsce i Słowenii jest spowodowany stopami bezrobocia w Chorwacji i Słowacji. W Chorwacji spodziewany jest spadek bezrobocia, a na Słowacji spodziewamy się stagnacji.
Ulepszenia rynku walutowego
Monety CEE są stosunkowo spokojne na tydzień przed tygodniem wielkanocnym. Inflacja w Czechach osiągnęła w marcu nowy, najwyższy od 24 lat poziom 12,7%. Na majowym posiedzeniu Narodowy Bank Czech prawdopodobnie ponownie podniesie stopy procentowe i spodziewa się wzrostu o 25-50 pb z obecnych 5%. Jednak ze względu na niepewność ogólnie możliwe jest wszystko w zakresie 0-100 pb. Rusnok, prezes czeskiego banku centralnego, uważa, że majowa podwyżka będzie „ostatnią potrzebną na tym etapie podwyżki stóp”. Bardziej jastrzębi charakter ma twierdzenie wicegubernatora Nideckiego, że stopy procentowe prawdopodobnie spadną do końca roku w związku ze skutkami wojny na Ukrainie. Niemniej jednak wciąż ołówkiem ustalamy niewielką obniżkę opłat za listopad. Inflacja zasadnicza w Rumunii wzrosła w marcu do 10,15%, osiągając 17 lat, podkreślając potrzebę zaostrzenia polityki – spodziewamy się podwyżki stóp podstawowych o 50 pb o 3,50% w maju. Pomimo ogólnie słabej waluty (poszanowanie globalnego ryzyka i unijnej praktyki dyscyplinarnej) oraz złej inflacji, węgierski bank centralny trzeci tydzień z rzędu utrzymał swoją tygodniową stopę depozytową na niezmienionym poziomie 6,15%. Przegląd.
Nie jest to jednak zaskakujące, ponieważ Forint rzadko na to reagował. Klabiński, szef polskiego Banku Centralnego, powiedział, że jest optymistą, że inflacja w kraju spadnie do 2,5% celu banku centralnego do końca 2023 roku, co pozwoli na złagodzenie cyklu polityki pieniężnej. Obecne stanowisko NBP koncentruje się na zacieśnieniu w celu uporania się z wysoką inflacją. Kwietniowe posiedzenie EBC zrobiło mały krok naprzód w kierunku normalizacji polityki pieniężnej – wycofanie silnego wsparcia dla gospodarki. Decyzja o zaprzestaniu kupowania obligacji w III kwartale 22 może zostać podjęta na czerwcowym posiedzeniu i otworzyć drzwi do podwyżek stóp procentowych. Rozważamy podwyżkę stóp w grudniu i widzimy istotne ryzyko recesji gospodarczej w nadchodzących miesiącach.
Wzrost rynku obligacji
W ubiegłym tygodniu Chorwacja trafiła na rynek euroobligacji z 1,25 mld EUR (rolowane 100%, tyle samo zapada w maju) 10-letnia cena obligacji 2,975%. Popyt był mocny (księgi raportowane na poziomie 3 + mld EUR), co pozwoliło na zawężenie IPT z MS + 175 pb do MS + 150 pb. Wysłała jednak wyraźny sygnał inwestorom, że obecna emisja nie jest tania. Rynek domagał się znacznej nowej premii emisyjnej, co znalazło odzwierciedlenie w długim końcu krzywej, który wzrósł w ciągu tygodnia, przy jednoczesnym wzroście spreadu euroobligacji. Na Węgrzech nastąpiła wyraźna korekta 10-letniej rentowności spadającej o 20 pb. W tym tygodniu Czechow ma zaplanowaną emisję 2-letnich euroobligacji za 50 do 100 mln euro.
„Pisarz ogólny. Fanatyk Twittera. Wielokrotnie nagradzany praktykujący alkohol. Guru popkultury.”
More Stories
Mistrzostwa Europy 29er 2024 – Gdynia, Polska Dzień 2 • Remis na żywo
Imponująca kula ognia w centralnej Polsce – oddział angielski
Chosen wrócił i jest gotowy do dostarczenia do Polski – FIBA Olimpijskie Kwalifikacje 2024 Walencja, Hiszpania