Źródło/Ujawnienia
Wysłane przez:
Ujawnienia: Jeden z autorów zgłosił współpracę konsultingową z firmami Amgen, AstraZeneca, HealthPals, Novartis i Novo Nordisk. Pozostali autorzy nie zgłaszają żadnych istotnych ujawnień finansowych.
Gniazda główne:
- ChatGPT i Bing AI udzieliły w większości odpowiednich odpowiedzi na pytania pacjentów dotyczące migotania przedsionków, leczenia, leków i stylu życia.
- Odpowiedzi na pytania na poziomie klinicysty były mniej dokładne, na podstawie oceny ekspertów.
ChatGPT i Bing AI dostarczyły w większości dokładnych odpowiedzi na typowe pytania pacjentów dotyczące migotania przedsionków, ale nie wydawały się dobrze nadawać się do pomocy w podejmowaniu decyzji na poziomie lekarza, stwierdzili naukowcy.
„Migotanie przedsionków jest najczęstszym rodzajem arytmii na świecie. Informacje oparte na crowdsourcingu zasobów i rekomendacjach peer-to-peer za pośrednictwem Internetu doprowadziły do publikacji czasami niedokładnych informacji na temat zapobiegania i leczenia migotania przedsionków” Zahra Azizi, MD, MAI Napisane przez badacza ze stopniem doktora w dziedzinie medycyny sercowo-naczyniowej i epidemiologa klinicznego na Uniwersytecie Stanforda oraz współpracowników. „Wraz z rosnącą dostępnością sztucznej inteligencji i technologii uczenia maszynowego na poziomie konsumenckim jest bardziej prawdopodobne, że pacjenci zwrócą się do takiego podejścia w celu uzyskania porady medycznej. Jednak stosowność porad udzielanych na temat migotania przedsionków z modeli sztucznej inteligencji opartych na czacie nie została jeszcze zbadana zostać zbadane”.
Azizi i współpracownicy cytowali ostatnie badanie opublikowane w gamma Naukowcy ocenili wersję badawczą zdolności modelu ChatGPT do dostarczenia odpowiednich zaleceń opartych na wytycznych dotyczących zagadnień z zakresu kardiologii prewencyjnej, w tym doradztwa w zakresie czynników ryzyka i informacji farmakokinetycznych.
Jak wcześniej informował Healio, model ChatGPT dostarczył odpowiednich odpowiedzi na większość pytań dotyczących profilaktyki CVD, w tym na złożone tematy, takie jak zarządzanie cholesterolem pomimo leczenia statynami.
W bieżącej analizie Azizi i współpracownicy ocenili różnice w wynikach między pytaniami pacjentów i lekarzy dotyczącymi migotania przedsionków za pomocą dwóch modeli opartych na czacie: ChatGPT i Bing AI.
Badanie zostało opublikowane w Układ krążenia: zaburzenia rytmu i elektrofizjologia.
W formularzach opartych na czacie zadano 18 pytań na poziomie pacjenta, zaprojektowanych przez klinicystów z doświadczeniem w migotaniu przedsionków, w oparciu o częste zapytania pacjentów dotyczące ogólnego migotania przedsionków, leczenia, leków i stylu życia. Systemom sztucznej inteligencji zadano kolejne 18 pytań na poziomie klinicysty, aby ocenić dokładność zarówno tekstu, jak i odniesienia.
Odpowiedzi AI zostały sprawdzone przez trzech klinicystów-ekspertów, którzy ocenili je jako odpowiednie lub nieodpowiednie.
Azizi i współpracownicy zauważyli wysoki poziom zgodności między recenzentami a dwoma modelami AI (statystyka kappa, 0,77 do 1).
Naukowcy stwierdzili, że odpowiedzi na poziomie pacjenta zostały uznane za odpowiednie dla 83,3% monitów, przy czym 83,3% było odpowiednie dla zapytań dotyczących migotania przedsionków w ogóle, 100% dla leczenia, 100% dla leków i 71,4% dla stylu życia. Jednak według badania sztuczna inteligencja dostarczyła niedokładnych odpowiedzi na pytania dotyczące wyzwalaczy migotania przedsionków, w tym odniesienia do spożycia alkoholu i kawy.
W przypadku pytań na poziomie klinicysty dokładność tekstu została zgłoszona w 33,3% odpowiedzi ChatGPT i 66,6% odpowiedzi Bing AI, podczas gdy dokładność referencyjna wyniosła 55,5% w przypadku ChatGPT i 50% w przypadku Bing AI.
Zgodnie z badaniem, w przypadku odpowiedzi AI uznanych przez recenzentów medycznych za odpowiednie, większość odwoływała się do aktualnych wytycznych amerykańskich i europejskich, a niektóre cytowały literaturę podstawową.
Jednak Aziz i współpracownicy poinformowali, że w odpowiedzi na dwa zapytania na poziomie klinicysty dotyczące leczenia migotania przedsionków, ChatGPT dostarczył referencje i badania, których nie było.
„Nasze odkrycia pokazują, że chociaż ChatGPT może odpowiednio podsumować niektóre ogólne informacje dotyczące migotania przedsionków u pacjentów, nie jest to całkowicie dokładne” – napisali naukowcy. Ponadto stwierdziliśmy, że ChatGPT i Bing AI nie były precyzyjne i nie zapewniały odpowiedniej podstawy naukowej dla zaleceń skierowanych do pracowników służby zdrowia, co sugeruje, że narzędzia te mogą być nieodpowiednie do podejmowania decyzji klinicznych lub badań.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka