Satelita NASA Plankton, Aerosol, Climate, and Ocean Ecosystem (PACE) został wystrzelony na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9 8 lutego 2024 r. o godzinie 1:33 czasu wschodniego ze Space Launch Complex 40 w stacji sił kosmicznych Cape Canaveral na Florydzie. Ze swojej orbity znajdującej się setki mil nad Ziemią PACE będzie badać mikroskopijne życie w oceanach i mikroskopijne cząsteczki w atmosferze, aby poznać kluczowe tajemnice wzajemnie połączonych systemów naszej planety.
NASA
Misja satelitarna NASA mająca na celu zbadanie stanu oceanów, jakości powietrza i wpływu zmian klimatycznych na korzyść ludzkości została pomyślnie wyniesiona na orbitę w czwartek o 1:33 czasu wschodniego.
Satelita Plankton, Aerosol, Climate and Ocean Ecosystem, znany jako PACE, został wystrzelony na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9 z Space Launch Complex 40 w stacji sił kosmicznych Cape Canaveral na Florydzie. NASA potwierdziła, że otrzymała sygnał z satelity około pięć minut po starcie, a statek kosmiczny działa zgodnie z oczekiwaniami.
„Gratulujemy zespołowi PACE udanego startu. Dzięki temu nowemu nabytkowi we flocie satelitów obserwacyjnych NASA, PACE pomoże nam dowiedzieć się, jak nigdy dotąd, w jaki sposób cząstki w naszej atmosferze i oceanach mogą determinować kluczowe czynniki wpływające na globalne ocieplenie”. powiedział administrator NASA Bill Nelson. „Takie misje wspierają program klimatyczny administracji Bidena-Harrisa i pomagają nam odpowiedzieć na palące pytania dotyczące zmieniającego się klimatu”.
Z wysokości setek mil nad Ziemią misja PACE będzie badać wpływ małych, często niewidocznych rzeczy: mikroskopijnego życia w wodzie i mikroskopijnych cząstek w powietrzu.
Znajdujący się na satelicie instrument Hyperspectral Ocean Color Instrument umożliwi naukowcom dokonywanie pomiarów oceanów i innych zbiorników wodnych w zakresie ultrafioletu, światła widzialnego i bliskiej podczerwieni. Umożliwi to naukowcom śledzenie rozmieszczenia fitoplanktonu i po raz pierwszy z kosmosu identyfikację zbiorowisk tych organizmów występujących w skali globalnej, codziennej. Naukowcy i zarządzający zasobami przybrzeżnymi mogą wykorzystywać te dane do przewidywania stanu łowisk, śledzenia szkodliwych zakwitów glonów i identyfikowania zmian w środowisku morskim.
Na statku kosmicznym znajdują się również dwa instrumenty polarymetryczne: Hyper Angular Rainbow Polarimeter 2 i Planetary Exploration Spectropolarymeter. Pozwoli to odkryć, w jaki sposób światło słoneczne oddziałuje z cząsteczkami w atmosferze, dostarczając naukowcom nowych informacji na temat właściwości aerozoli i chmur, a także jakości powietrza na poziomie lokalnym, regionalnym i globalnym.
Łącząc instrument z pomiarami polarymetrycznymi, PACE zapewni wgląd w interakcje ocean-atmosfera oraz wpływ zmian klimatycznych na te interakcje.
„Obserwacje naukowe i badania prowadzone przez PACE znacznie poszerzą naszą wiedzę na temat roli oceanów w cyklu klimatycznym” – powiedziała Karen St. Germain, dyrektor Wydziału Nauk o Ziemi w Dyrekcji Misji Naukowych w siedzibie NASA w Waszyngtonie. „Wartość danych PACE dramatycznie wzrasta, gdy połączymy je z danymi i wynikami naukowymi z naszej misji dotyczącej wód powierzchniowych i form lądowych oceanów – Oznacza początek nowej ery w nauce o oceanach. Jako misja naukowa typu open source, w której pierwsi użytkownicy chcą korzystać z jej badań i danych, PACE przyspieszy nasze zrozumienie systemu Ziemi i pomoże NASA w dostarczaniu praktycznej nauki, danych i praktycznych zastosowań, aby pomóc naszym przybrzeżnym społecznościom i przemysłowi stawić czoła szybko zmieniającym się wyzwaniom . „.
„Praca z zespołem PACE i zobaczenie na własne oczy ich poświęcenia i wytrwałości w pokonywaniu wyzwań, w tym globalnej pandemii, sprawiła, że to obserwatorium stało się rzeczywistością, było dla nas zaszczytem” – powiedziała Marjorie Haskell, dyrektor wykonawcza programu PACE w siedzibie NASA. „Pasji i pracy zespołowej dorównuje jedynie entuzjazm społeczności naukowej wobec danych, które dostarczy ten nowy satelita”.
Oceany Ziemi reagują na zmiany klimatyczne na wiele sposobów – od wzrostu poziomu morza, przez morskie fale upałów, po utratę różnorodności biologicznej. Dzięki PACE badacze będą mogli badać wpływ zmian klimatycznych na fitoplankton, który odgrywa kluczową rolę w globalnym obiegu węgla, pochłaniając dwutlenek węgla z atmosfery i przekształcając go w materiały komórkowe. Te maleńkie organizmy napędzają większe ekosystemy wodne i globalne, które zapewniają niezbędne zasoby dla bezpieczeństwa żywnościowego, rekreacji i gospodarki.
„Po 20 latach myślenia o tej misji ekscytujące jest wreszcie zobaczyć jej realizację i być świadkiem jej wystrzelenia. Nie mógłbym być bardziej dumny i bardziej wdzięczny naszemu zespołowi PACE” – powiedział Jeremy Werdel, naukowiec projektu PACE podczas należącego do NASA lotu kosmicznego Goddard . Centrum w Greenbelt w stanie Maryland. „Możliwości, jakie zapewni PACE, są bardzo ekscytujące i będziemy mogli wykorzystać te niesamowite technologie w sposób, jakiego jeszcze się nie spodziewaliśmy. To naprawdę misja odkrywcza”.
Program usług startowych NASA, którego siedziba znajduje się w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie, zarządzał usługami startowymi misji. Misją PACE zarządza NASA Goddard, która również zbudowała i przetestowała statek kosmiczny oraz instrument Ocean Color Instrument. Hyper Angular Rainbow Polarimeter nr 2 został zaprojektowany i zbudowany przez Uniwersytet Maryland w hrabstwie Baltimore, a spektropolarymetr do eksploracji planet został opracowany i zbudowany przez holenderskie konsorcjum kierowane przez Holenderski Instytut Badań Kosmicznych oraz Airbus Defence and Space. Holandia.
/Wydanie ogólne. Ten materiał od oryginalnej organizacji/autora(ów) może mieć charakter chronologiczny i został zredagowany pod kątem przejrzystości, stylu i długości. Mirage.News nie zajmuje stanowisk korporacyjnych ani stron, a wszystkie opinie, stanowiska i wnioski wyrażone w niniejszym dokumencie są wyłącznie opiniami autorów. Zobacz całość tutaj.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka