(Informacja prasowa) Nikt nigdy nie odwiedził głębi naszej planety. Jednak zespół badaczy z GIA Inne instytucje były w stanie uzyskać niesamowity wgląd w głęboki płaszcz – 660 kilometrów pod powierzchnią – badając diamenty, które faktycznie wywołały erupcję wulkanu na powierzchnię.
Naukowcy, w tym wiceprezes GIA ds. badań i rozwoju, dr Wuyi Wang, pod kierunkiem dr Tingting Gu, stypendysty GIA podoktoranckiego w czasie prowadzenia badań, a obecnie na Purdue University, zbadali wyjątkowo rzadki rodzaj diamentu IaB z kopalni Karowe w Botswanie. Badane przy użyciu zaawansowanych metod nieniszczących, w tym FTIR, spektroskopii Ramana i dyfrakcji rentgenowskiej, 1,5-karatowe wtrącenia diamentowe w kolorze D, które zostały zbadane przy użyciu zaawansowanych metod nieniszczących, w tym FTIR i dyfrakcji rentgenowskiej, wykazały, że woda może być znaleziono przynajmniej w strefie przejściowej Ziemi (głębokość 410-670 km) i w dolnym płaszczu (głębokość ponad 670 km).
Kiedy diamenty zostały przekazane do oceny GIA – GIA widzi rocznie miliony diamentów – badaczy zaintrygowały ich niezwykłe inkluzje. Te uwodnione (wodonośne) minerały okazały się bardzo rzadkie, co wskazuje, że na Ziemi jest dużo głębsza woda niż wcześniej sądzono.
Mówiąc o badaniach, dr Wang powiedział: „Zanieczyszczenia metaliczne w diamentach to jedyne materiały z Ziemi, które możemy bezpośrednio analizować. Badanie tych minerałów daje wyjątkowe możliwości zrozumienia chemii wnętrza Ziemi. GIA aktywnie przyczynia się do tych fundamentalnych badań”.
Richard T. Liddicoat Postdoctoral Research Fellowship Program, ustanowiony w 2014 roku na cześć byłego prezesa GIA, powszechnie uważanego za „ojca współczesnej gemmologii”, nagradza naukowców zajmujących się mineralogią, geologią, fizyką, materiałoznawstwem i innymi dziedziny pokrewne Gemologia ma dostęp do danych GIA, sprzętu oraz rzadkich, nietypowych i dużych kamieni szlachetnych wchodzących do laboratoriów.
Artykuł ukazał się pod koniec września w czasopiśmie naukowym Nature Geoscience – można zobaczyć podsumowanie tutaj. Magazyn popularnonaukowy wydawany m.in Artykuł – Towar O gazecie 27 września.
Reklamy
Oprócz Gu i Wanga w badaniach uczestniczył duży zespół GIA, w tym naukowcy i technicy, fotografowie, dyrektorzy i członkowie zarządu GIA.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka