Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Naukowcy odkryli enzym, który może zapobiegać wymykaniu się aktywności mózgu spod kontroli

Naukowcy odkryli enzym, który może zapobiegać wymykaniu się aktywności mózgu spod kontroli

Nasze mózgi są wypełnione wieloma nieznanymi bohaterami chemicznymi, dzięki czemu sygnały elektryczne rozchodzące się wszędzie nie wymkną się spod kontroli.

Nowe badanie na myszach szczegółowo opisało funkcję pary białek niezbędnych do utrzymania tej równowagi – a to może pomóc nam lepiej zrozumieć szereg zaburzeń neurologicznych, od epilepsji po Schizofrenia.

Dwa białka — cząsteczka oddziałująca z Rab3 1 (RIM1) i enzym zwany serynowo-argininową kinazą białkową 2 (SRPK2) — współpracują ze sobą, aby modulować przekazywanie informacji przez przerwy między nerwami zwane synapsami.

Bez skutecznego monitorowania aktywności neuronowej wiadomości mogą albo zostać utracone z powodu niewystarczającego sygnału, albo zalać ważne połączenia, zalać kluczowe sieci i zakopać ważne sygnały w kakofonii szumu.

Wykorzystując neurony ze specjalnie przygotowanych myszy laboratoryjnych, naukowcy z Niemiec i Australii szczegółowo opisali dokładną chemiczną interakcję między tymi dwoma białkami, co nie tylko pomaga nam lepiej zrozumieć typowe funkcje mózgu, ale może pewnego dnia zapewnić cele terapeutyczne w warunkach, w których ten proces idzie nie tak.

Synapsy mogą być traktowane jako stacje transportowe, które łączą pasażerów w twoim umyśle z różnymi usługami. Niektóre usługi odjeżdżają w momencie przybycia garstki pasażerów; Inni czekają, aż wpadnie na nich duża liczba pasażerów.

Jak każdy wydajny system transportu publicznego, ten przepływ podróżnych wymaga wskazówek, kiedy należy czekać i kiedy wsiąść na pokład. Tu właśnie wkracza RIM1.

Zamiast czekać na pasażerów na stacji, neurony zawierają maleńkie bąbelki wypełnione nadajnikami, które unoszą się na krawędzi odpalenia w synapsie, gotowe do wybuchu, gdy tylko nadejdzie odpowiedni sygnał.

„Jednak ilość neuroprzekaźnika uwolnionego przed napadem i jak dobrze reaguje na niego po napadzie, jest precyzyjnie regulowana w mózgu” Mówi Neurolog Shosh McGovern ze Szpitala Uniwersyteckiego w Bonn w Niemczech.

READ  Prawdziwym wyzwaniem dla grzybów jest hipergrawitacja

Wiele z tego, co wiemy o tej organizacji, opiera się na stosunkowo prostych organizmach. Badając na przykład larwy muszek owocowych, naukowcy zaobserwowali aktywność RIM1.

Bardziej złożone zwierzęta prawdopodobnie mają różne mechanizmy, które pomagają dostroić ich mózgi, więc naukowcy przeanalizowali mechanizmy białka ekstrahowanego z mózgów myszy, aby zobaczyć, jak to działa.

Odkryli, że enzym SRPK2 modyfikuje RIM1 poprzez dodanie cząsteczek z grupami fosforanowymi do określonych wiązań w jego strukturze aminokwasowej, zwiększając lub zmniejszając liczbę pęcherzyków neuroprzekaźników uwalnianych w synapsie.

„To, jaki efekt wystąpi, zależy od fosforylowanych aminokwasów” Mówi Johannes Alexander Müller, neurofizjolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Bonn.

Nie jest jasne, co dzieje się z ufosforylowanymi białkami RIM1 po wykonaniu przez nie swojej pracy, pozostawiając miejsce na działanie wielu innych enzymów, które dodatkowo dostrajają proces.

Jak w przypadku każdej funkcji biologicznej, łatwo jest zobaczyć, co się dzieje, gdy wszystko nie idzie zgodnie z planem. Istnieją już przesłanki genetyczne, że RIM1 może być zaangażowany w te schorzenia jak autyzm I Schizofrenia.

„Chcemy teraz dokładniej wyjaśnić te relacje” Mówi McGovern.

„Być może nowe opcje leczenia tych chorób wyłonią się z naszych długoterminowych odkryć, chociaż z pewnością jest jeszcze długa droga, zanim to się stanie”.

To badanie zostało opublikowane w cela więzienna.