Badacze w RMIT UniwersytetA Uniwersytet Metropolitalny w Tokio A Instytut KAITEKI Opracowali tkankę inspirowaną skrzydłami owadów, którą można wykorzystać do produkcji opakowań antybakteryjnych.
Drobna tekstura – nano-tekstura – na skrzydłach niektórych owadów, takich jak cykady i ważki, jest zabójcza dla bakterii, mimo że nie stosuje się żadnych środków chemicznych. Teraz nanotekstura została nałożona na plastik w laboratorium przez zespół australijsko-japońskich naukowców i jest w stanie zabić do 70% bakterii. W przypadku zastosowania na opakowaniach żywności może to stanowić negatywny sposób na utrzymanie bezpieczeństwa żywności.
„Wyeliminowanie skażenia bakteryjnego to ogromny krok w kierunku wydłużenia okresu przydatności do spożycia żywności” – powiedziała profesor Elena Ivanova z Uniwersytetu RMIT i jeden z badaczy odpowiedzialnych za teksturę.
„Wiedzieliśmy, że cykady i skrzydła ważek są bardzo skutecznymi zabójcami bakterii i mogą pomóc w znalezieniu rozwiązania, ale replikowanie natury zawsze jest wyzwaniem.
„Stworzyliśmy teraz nanoteksturę, która symuluje działanie bakterii niszczących skrzydła owadów i zachowuje swoją antybakteryjną moc po wydrukowaniu na plastiku.
„To ogromny krok w kierunku naturalnego, niechemicznego i antybakteryjnego rozwiązania opakowaniowego dla żywności i przemysłu wytwórczego”.
Antybakteryjna konsystencja działa dzięki zastosowaniu nanofilarów – maleńkich kolców wielkości bakterii, które rozkładają się i zabijają wszelkie drobnoustroje, które mają z nimi kontakt. Jest to rozwiązanie mechaniczne, które nie wymaga żadnych środków chemicznych do zabijania bakterii.
Naukowcom udało się odtworzyć nanostenty, ale prawdziwym osiągnięciem było ich zastosowanie w tworzywach sztucznych – czymś, co budziło obawy naukowców, jest materiał, który jest zbyt elastyczny, aby wytrzymać nanowłókninę przeciwdrobnoustrojową. Dzięki pewnym postępom i wymianie badań z japońskimi naukowcami opracowano metody nakładania tekstury na szereg materiałów.
Dzięki temu rozwiązaniu na plastiku można nadrukować tkaninę, co oznacza, że można go wykorzystać do ochrony żywności przed bakteriami.
Naukowcy poszukują obecnie partnerów, którzy pomogą zwiększyć produkcję opakowań do poziomu komercyjnego i chcą zastosować tkaninę do bardziej miękkich tworzyw sztucznych, aby rozszerzyć jej potencjalne zastosowania w zakresie antybakteryjnej ochrony żywności.
Cały artykuł został opublikowany w ACS stosowane nanomateriały.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka