Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Naukowcy wykorzystują tkankę ze skrzydeł owadów do antybakteryjnego plastiku

Naukowcy wykorzystują tkankę ze skrzydeł owadów do antybakteryjnego plastiku

Naukowcy wykorzystują tkankę ze skrzydeł owadów do antybakteryjnego plastiku

Badacze w RMIT UniwersytetA Uniwersytet Metropolitalny w Tokio A Instytut KAITEKI Opracowali tkankę inspirowaną skrzydłami owadów, którą można wykorzystać do produkcji opakowań antybakteryjnych.

Drobna tekstura – nano-tekstura – na skrzydłach niektórych owadów, takich jak cykady i ważki, jest zabójcza dla bakterii, mimo że nie stosuje się żadnych środków chemicznych. Teraz nanotekstura została nałożona na plastik w laboratorium przez zespół australijsko-japońskich naukowców i jest w stanie zabić do 70% bakterii. W przypadku zastosowania na opakowaniach żywności może to stanowić negatywny sposób na utrzymanie bezpieczeństwa żywności.

„Wyeliminowanie skażenia bakteryjnego to ogromny krok w kierunku wydłużenia okresu przydatności do spożycia żywności” – powiedziała profesor Elena Ivanova z Uniwersytetu RMIT i jeden z badaczy odpowiedzialnych za teksturę.

„Wiedzieliśmy, że cykady i skrzydła ważek są bardzo skutecznymi zabójcami bakterii i mogą pomóc w znalezieniu rozwiązania, ale replikowanie natury zawsze jest wyzwaniem.

„Stworzyliśmy teraz nanoteksturę, która symuluje działanie bakterii niszczących skrzydła owadów i zachowuje swoją antybakteryjną moc po wydrukowaniu na plastiku.

„To ogromny krok w kierunku naturalnego, niechemicznego i antybakteryjnego rozwiązania opakowaniowego dla żywności i przemysłu wytwórczego”.

Antybakteryjna konsystencja działa dzięki zastosowaniu nanofilarów – maleńkich kolców wielkości bakterii, które rozkładają się i zabijają wszelkie drobnoustroje, które mają z nimi kontakt. Jest to rozwiązanie mechaniczne, które nie wymaga żadnych środków chemicznych do zabijania bakterii.

Naukowcom udało się odtworzyć nanostenty, ale prawdziwym osiągnięciem było ich zastosowanie w tworzywach sztucznych – czymś, co budziło obawy naukowców, jest materiał, który jest zbyt elastyczny, aby wytrzymać nanowłókninę przeciwdrobnoustrojową. Dzięki pewnym postępom i wymianie badań z japońskimi naukowcami opracowano metody nakładania tekstury na szereg materiałów.

Dzięki temu rozwiązaniu na plastiku można nadrukować tkaninę, co oznacza, że ​​można go wykorzystać do ochrony żywności przed bakteriami.

Nanoetka na skrzydle ważki została również zauważona w powiększeniu 20 000 razy. Źródło obrazu: RMIT .Uniwersytet

READ  Ciemna materia może być odpowiedzialna za masywne czarne dziury o świcie czasu

Naukowcy poszukują obecnie partnerów, którzy pomogą zwiększyć produkcję opakowań do poziomu komercyjnego i chcą zastosować tkaninę do bardziej miękkich tworzyw sztucznych, aby rozszerzyć jej potencjalne zastosowania w zakresie antybakteryjnej ochrony żywności.

Cały artykuł został opublikowany w ACS stosowane nanomateriały.

Podpis pod zdjęciem: Wielofunkcyjna Grupa Badawcza Biopestycydów i Materiałów Mechanicznych RMIT. (Od lewej do prawej) Denver Linklater, Fock Lowe, Elena Ivanova, Arturo Aporto Medina, Caroline de Sousa. Źródło obrazu: RMIT .Uniwersytet