Skutki choroby wenerycznej, która powoduje bezpłodność u zwierząt gospodarskich i kosztuje przemysł setki milionów dolarów, można złagodzić za pomocą eksperymentalnej szczepionki opracowanej na Uniwersytecie w Queensland.
Pan Ala Tabor Queensland Alliance for Agriculture and Food Innovation powiedział, że szczepionki przeciwko pierwotnej rzęsistkowicy bydła są dostępne za granicą, ale nie w Australii.
„Kiedy importujesz szczepionkę, musi ona być izolowana, a leczone nią zwierzęta nie mają wstępu do łańcucha pokarmowego, więc bardziej wydajne i praktyczne jest wyprodukowanie szczepionki w Australii” – powiedział profesor Tabor.
„Gdybyśmy mogli uzyskać lokalne szczepy choroby i opracować z nich szczepionkę, byłaby ona skuteczna, bezpieczniejsza i łatwiejsza – nie ma kwarantanny, a zwierzęta mogą dostać się do łańcucha pokarmowego”.
Inspiracją do podjęcia pracy były wyniki badania choroby przeprowadzonego przez profesora Michaela McGowana ze Szkoły Nauk Weterynaryjnych Uniwersytetu Queensland, które wykazało, że byki w rzeźniach ze wszystkich głównych regionów hodowli bydła w Australii i więcej niż jeden na 10 byki w regionach północnych zostały zarażone.
„Rzęsistkowica bydlęca jest wywoływana przez pasożyty przenoszone przez byki i przenoszone na samice podczas krycia” – powiedział profesor Tabor.
„Może to spowodować bezpłodność krów lub poronienie”.
Starszy badacz QAAFI, dr Kieren McCosker, pomógł zebrać próbki z dróg rodnych byków.
Próbki te następnie oczyszczono i poddano analizie.
„Jeśli na tej podstawie zostanie opracowana udana szczepionka, może to być ważny postęp” – powiedział dr McCusker.
„W stadach wołowiny w północnej Australii straty od potwierdzonej jagnięciny do odsadzenia zwykle wahają się od 5 do 15 procent i szacuje się, że kosztują branżę od 60 do 100 milionów dolarów rocznie.
Chociaż nie jest to wyłącznie odpowiedzialne, na poziomie niedawno zgłoszonej częstości występowania rzęsistkowicy bydlęcej, choroba prawdopodobnie przyczynia się do niekompetencji reprodukcyjnej.
„Posiadanie szczepionki dla producentów wołowiny, która pomogłaby sobie z tym poradzić, byłoby bardzo pożądanym wynikiem”.
Kandydat na szczepionkę został przetestowany na małej grupie byków i odniósł sukces.
Profesor Tabor współpracuje teraz z Meat and Livestock Australia (MLA) i partnerami z branży komercyjnej w celu przeprowadzenia większych prób.
Prace zostały przeprowadzone przez naukowców z QAAFI Center for Animal Science, University of Queensland College of Veterinary Science oraz personel ośrodka badawczego Pinjarra Hills, z pomocą MLA.
Źródło: Uniwersytet Queensland
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka