Nowe badania pokazują, że magnetar, który „obudził się” w 2018 roku po latach ciszy radiowej, wyemitował dziwne, oscylujące sygnały radiowe, których naukowcy nie potrafią wyjaśnić. Wyniki sugerują, że najpotężniejsze magnesy we wszechświecie są bardziej egzotyczne, niż początkowo sądzono.
Magnetary to rzadka, niedawna klasa bardzo gęstych zapadniętych gwiazd, znanych jako gwiazdy neutronowe, z doładowanymi polami magnetycznymi, bilionami razy większymi niż pole magnetyczne Ziemi. Magnetary powstają najprawdopodobniej w wyniku supernowych, ale można je również wytworzyć Przez zderzenie gwiazd neutronowych. Energia z tych kosmicznych zdarzeń tworzy magnetary Niektóre z najszybszych obiektów orbitujących, jakie kiedykolwiek odkryto. Jednak w końcu tracą energię i zamieniają się w zwykłe gwiazdy neutronowe, gdy ich prędkość rotacji maleje. Do tej pory odkryto jedynie około 30 magnetarów.
Magnetary czasami eksplodują gwałtownie, gdy ich złożone pola magnetyczne rozpadają się i pękają, uwalniając w przestrzeń kosmiczną ogromne ilości promieniowania w postaci promieni rentgenowskich, promieni gamma i najczęściej impulsów radiowych. Te eksplozje, które mogą Wybucha z siłą milionów słońcAstronomom udało się… Odkrycie magnetarów. Jednak po kilku latach eksplozje te słabną, a szybko rotujące gwiazdy ponownie znikają z pola widzenia.
W grudniu 2018 roku odkryto magnetar wielkości miasta o nazwie XTE J1810-197, który po raz pierwszy odkryto w 2003 roku. Astronomom pojawił się ponownie dzięki jednej z takich eksplozji Po ponad dekadzie ciszy radiowej. Od tego czasu magnetar, znajdujący się około 8000 lat świetlnych od Ziemi, w dalszym ciągu emituje impulsy radiowe w stronę naszej planety, umożliwiając naukowcom obserwację ciała niebieskiego za pomocą jednych z największych radioteleskopów na świecie.
W dwóch nowych badaniach, które były obydwoma Opublikowano 8 kwietnia W magazynie Astronomia przyrodniczaNaukowcy przeanalizowali impulsy radiowe emitowane przez XTE J1810-197 i odkryli dziwną „oscylację” tych sygnałów. Dalsza analiza wykazała, że fluktuacji tych nie można wytłumaczyć żadnym znanym zachowaniem magnetara, co sugeruje obecność czegoś zupełnie nowego.
Powiązany: Dziwny nowy obiekt kosmiczny jest najbardziej magnetyczną gwiazdą we wszechświecie
„Nasze odkrycia pokazują, że w wytwarzaniu fal radiowych, które możemy wykryć, biorą udział egzotyczne procesy fizyczne”. Patricka Wiltfriede’aAstrofizyk z Uniwersytetu w Manchesterze w Wielkiej Brytanii i współautor dwóch nowych badań stwierdził w artykule oświadczenie. Jednak obecnie zespół nie jest w stanie wyjaśnić, na czym polegają te nowe procesy.
Początkowo badacze zakładali, że wahania sygnału są wynikiem „swobodnej precesji”, podczas której niewielka asymetria w kulistym kształcie magnetara powoduje, że kołysze się on niczym bączek. Jednak około trzy miesiące po ponownym przebudzeniu XTE J1810-197 oscylacje nagle ustały, mimo że sygnały nie wystąpiły, co oznacza, że zmienił się kształt magnetara (co jest wysoce nieprawdopodobne, jak twierdzą badacze) lub nie wystąpiła swobodna precesja. Bądź powodem sygnału. na pierwszym miejscu.
Zamiast tego naukowcy uważają obecnie, że obszar falistej plazmy w pobliżu jednego z biegunów magnetycznych XTE J1810-197 działał jak „filtr polaryzacyjny”, który powodował oscylacje impulsów radiowych emitowanych przez małą gwiazdę neutronową. Jednak „nie wiadomo, jak dokładnie robi to plazma”. Marcusa LaueraJak stwierdził w oświadczeniu astrofizyk z Organizacji Badań Naukowych i Przemysłowych Wspólnoty Narodów (CSIRO) w Australii i główny autor jednego z badań.
Naukowcy będą teraz szukać tych oscylacji w sygnałach z innych magnetarów emitujących promieniowanie radiowe, aby sprawdzić, czy uda im się rozwiązać zagadkę. Mają nadzieję, że rozwiązując tę zagadkę, będą w stanie lepiej zrozumieć, w jaki sposób powstają gwiazdy neutronowe i jak materia zachowuje się przy tak niewiarygodnie dużych gęstościach.
„Podobnie jak w przypadku kotów, nie da się przewidzieć, co magnetar zrobi dalej” – napisali trzej badacze w artykule opublikowanym na stronie Rozmowa. „Ale dzięki obecnym i przyszłym ulepszeniom teleskopów jesteśmy teraz lepiej niż kiedykolwiek przygotowani do rzucenia się do akcji, gdy następnym razem zdecydujemy się wstać”.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka