Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ninky van der Marel odbiera Nagrodę Nowe Horyzonty

Ninky van der Marel odbiera Nagrodę Nowe Horyzonty

Ninky van der Marel odbiera Nagrodę Nowe Horyzonty

Nienke van der Marel otrzymała Nagrodę Nowych Horyzontów w dziedzinie fizyki za pionierskie badania nad powstawaniem planet. Nagroda ta przyznawana jest obiecującym młodym badaczom zajmującym się fizyką lub matematyką. Astronomka i jej współpracownicy odkryli pierwszy obserwacyjny dowód istnienia „pułapek na pył” w dyskach otaczających młode gwiazdy. To odkrycie i dalsze badania rozwiązały długotrwałe problemy związane z powstawaniem planet. „To niesamowity zaszczyt otrzymać tę nagrodę, zwłaszcza w tak młodym wieku.

Pułapki na pył w dyskach młodych gwiazd przewidywano już na podstawie modeli komputerowych, ale do 2013 roku nikt nie był w stanie ich zaobserwować. Van der Marel zmieniła to, kiedy ona i jej współpracownicy w trakcie swoich badań doktoranckich zgłosili chęć obserwacji czasu za pomocą teleskopu ALMA. To przypadek, że właśnie wtedy dokonaliśmy tego odkrycia. Nie tego się spodziewaliśmy, stosując monitorowanie czasu za pomocą ALMA.

To zaskakujące odkrycie zapoczątkowało szeroko zakrojone badania nad powstawaniem planet. „To wspaniałe uczucie, że udało mi się tego dokonać Pionierskie badania Podczas doktoratu Nieoczekiwane odkrycia i nowe spostrzeżenia sprawiają, że badania są dla mnie tak wyjątkowe.

Nagroda za pracę w ciągu ostatnich kilku lat

Również po doktoracie van der Marel kontynuowała badania nad pułapkami kurzu. Zaczęliśmy go szczegółowo badać poprzez obserwacje i modele. W moich ostatnich badaniach przyglądałem się, jak skład chemiczny dysku zmienia się pod wpływem pochłaniaczy kurzu. Aby to osiągnąć, współpracuję z astronomami z całego świata.

Pułapki pyłowe w dyskach młodych gwiazd

Pułapki na kurz to obszary dysku, w których „uwięzione” są duże cząstki pyłu. W dysku bez pułapek pyłowych cząstki pyłu przemieszczałyby się szybko do wewnątrz, wpadając do gwiazdy w wyniku „dryfu promieniowego” spowodowanego interakcją między gazem i pyłem.

Jest to duży problem, jeśli chcesz wyjaśnić powstawanie planet. Proces formowania się planet rozpoczyna się od koagulacji małych (wielkości mikrometrów) cząstek pyłu w duże (milimetrowe) cząstki pyłu, ale bez pułapki pyłowej cząstki te zostałyby utracone i nie mogłyby dalej rosnąć, dopóki nie osiągną rozmiarów planety. Łapacz pyłu umożliwia koncentrację dużych cząstek pyłu, które mogą stopniowo rosnąć w wyniku zderzeń.

READ  AI pokazuje, jak może pomóc lekarzom w diagnozowaniu złamań

Van der Marel otrzymała nagrodę wraz z trzema innymi badaczami, z którymi intensywnie współpracowała na przestrzeni lat: Paolą Pinillą (University College London), Tillem Bernstielem (Uniwersytet Ludwiga Maximiliana w Monachium) i Laurą Pérez (Uniwersytet Chile). „Nagroda jest właściwie rodzajem wyróżnienia technicznego za naszą pracę na przestrzeni ostatnich kilku lat, od momentu pierwszego odkrycia, aż do chwili obecnej.”

Nagroda z fizyki dla astronoma

Otrzymanie tej nagrody jest dla van der Marel i jej współpracowników czymś wyjątkowym. „To właściwie nagroda z fizyki”. Rzadko dają je astronomom. A kiedy już to zrobili, chodziło głównie o odkrycia w dziedzinie astrofizyki wysokich energii, gdzie istnieją fascynujące powiązania między fizyką i astronomią. Fakt, że tę nagrodę przyznaje się dziełu z zakresu podstawowej astronomii na temat pochodzenia planet, jest naprawdę wyjątkowy.

Nagroda Nowe Horyzonty w dziedzinie fizyki

Nagroda New Frontiers in Physics 2024 jest częścią inicjatywy Breakthrough Prize. Co roku przyznawane są maksymalnie trzy z tych nagród obiecującym naukowcom na początku kariery, którzy wykonali już ważne prace.

/Wydanie ogólne. Ten materiał od oryginalnej organizacji/autora(ów) może mieć charakter chronologiczny i został zredagowany pod kątem przejrzystości, stylu i długości. Mirage.News nie zajmuje stanowisk korporacyjnych ani stron, a wszystkie opinie, stanowiska i wnioski wyrażone w niniejszym dokumencie są wyłącznie opiniami autorów. Zobacz całość tutaj.