-Reklama-

„Ocalić od zapomnienia – architektura drewniana powiatu mieleckiego”2 min - minimalny czas na przeczytanie artykułu.

0

Ocalić od zapomnienia – architektura drewniana powiatu mieleckiego” to zadanie Powiatu Mieleckiego realizowane przez Stowarzyszenie „Przecławski Krąg” z Przecławia.

Zadanie polega na sfotografowaniu zabudowy drewnianej: budynków domów mieszkalnych, gospodarczych, kapliczek, itp. obiektów Gminy Przecław i Gminy Mielec oraz urządzenia wystawy.

W dniu 21 września 2019 roku uczestnicy wyjazdu edukacyjno-historycznego (członkowie Stowarzyszenia i mieszkańcy Gminy Mielec) udali się w okolice Rymanowa Zdroju i Iwonicza Zdroju, by zapoznać się bliżej z obiektami architektury drewnianej tamtych okolic. Pogoda była wspaniała, słoneczna, humor dopisywał wszystkim, szczególnie po aromatycznej kawie i pysznych gofrach w Barze „Pod dębem” w Rymanowie Zdroju.

Kolejnym etapem wędrówki był punkt widokowy na Górze Przymiarki (626 m.n.p.m.), skąd widoki były „zapierające dech w piersiach”, nawet zarysy Tatr były widoczne. Stąd grupa udała się do drewnianej, odnowionej cerkwi w Bałuciance, gdzie już czekał przewodnik, który niezwykle ciekawie opowiadał o historii tego miejsca, pracach remontowych i wielu innych historiach związanych z tym miejscem i okolicą, historią Łemków.

W Bałuciance uczestnicy odwiedzili także rzeźbiarza – snycerza Józefa Łosia, który opowiadał o swojej pasji, chętni popróbowali także wykonać proste elementy rzeźbiarskie.

Potem zwiedzanie uzdrowiska Rymanowa Zdroju, podziwianie pięknych dekoracji z żywych kwiatów, chwile odpoczynku przed tężnią solankową, zakupy miodów i produktów pasiecznych.

Kolejny etap to obiad w Dworze Ostoia, gdzie beneficjenci zadania poznali jego niezwykle ciekawą historię oraz historię zasłużonej rodziny Ostaszewskich herbu Ostoia.

Następnie uczestnicy udali się do drewnianego, zabytkowego kościółka w Klimkówce – Sanktuarium pw. Znalezienia Krzyża Świętego, którego nadzwyczaj interesującą historię opowiadał miejscowy ksiądz proboszcz.

Jeszcze zwiedzanie zabytkowej, drewnianej zabudowy sanatorium Iwonicza Zdroju, odwiedziny urokliwej pijalni, posmakowanie wód mineralnych i nadszedł czas powrotu do domu. Wrażenia, liczne wykonane fotografie na długo pozostaną w pamięci uczestników wyjazdu.

Składamy serdeczne podziękowania dla Starosty i Zarządu Powiatu Mieleckiego za przyznane środki na realizację powyższego zadania publicznego.

Więcej zdjęć http://przeclaw.org/ocalic-od-zapomnienia-architektura-drewniana-powiatu-mieleckiego

Zostaw swój głos

-REKLAMA-

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła?

Nie pamiętasz hasła?

Wpisze dane Twojego konta, a my wyślemy Ci link, przy pomocy którego będziesz mógł zresetować hasło.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Zaloguj się

Polityka Prywatności

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.