Zgodnie ze swoją ścisłą interpretacją islamu, władze talibów nałożyły na afgańskie kobiety mnóstwo ograniczeń od czasu przejęcia władzy w 2021 r., w tym zakazując im dostępu do szkolnictwa wyższego i wielu stanowisk rządowych.
W grudniu zakazali afgańskim kobietom pracy w lokalnych i zagranicznych organizacjach pozarządowych, a 4 kwietnia rozszerzyli to na biura ONZ w całym kraju.
Misja ONZ w Afganistanie stwierdziła we wtorkowym oświadczeniu, że zakaz „jest niezgodny z prawem międzynarodowym, w tym z Kartą Narodów Zjednoczonych, iz tego powodu ONZ nie może się do niego zastosować”.
„Poprzez ten zakaz de facto władze talibów starają się zmusić ONZ do dokonania przerażającego wyboru między pozostaniem i udzieleniem wsparcia Afgańczykom a przestrzeganiem norm i zasad, których mamy obowiązek przestrzegać”. Powiedział.
Rosnące restrykcje przypominają pierwszy rząd talibów w latach 1996-2001, kiedy to Organizacja Narodów Zjednoczonych stwierdziła, że jest odpowiedzialny za powtarzające się łamanie praw człowieka – zwłaszcza wobec dziewcząt i kobiet.
W oświadczeniu stwierdzono, że szefowa misji ONZ Rosa Otunbajewa rozpoczęła „przegląd operacyjny” w celu określenia kolejnych kroków.
„Musi być jasne, że wszelkie negatywne konsekwencje tego kryzysu dla narodu afgańskiego będą odpowiedzialnością de facto władz” – powiedziała.
Globalna organizacja zatrudnia w kraju około 400 Afganek.
Koordynator pomocy humanitarnej ONZ w Afganistanie, Ramiz Alakbarow, powiedział agencji AFP wkrótce po wprowadzeniu zakazu, że dekret naruszył statut organizacji światowej.
„Jest absolutnie jasne, że żadna władza nie może wydawać ONZ instrukcji… co do tego, kto powinien zostać mianowany” – powiedział AFP. Nie zrobimy wyjątku”.
– Surowe ograniczenia dla kobiet –
Odkąd ogłoszono zakaz, Organizacja Narodów Zjednoczonych nakazała wszystkim swoim afgańskim pracownikom, zarówno mężczyznom, jak i kobietom, nie zgłaszać się do biur aż do odwołania.
Zakaz wywołał międzynarodowe oburzenie, a władze talibów zostały ostro skrytykowane.
Nie wydali jeszcze żadnego wyjaśnienia ani powodu zakazu ONZ.
Lokalny personel stanowi większość z 600 kobiet pracujących dla Organizacji Narodów Zjednoczonych w tym kraju.
W sumie w 3900-osobowej grupie zadaniowej ONZ jest około 3300 Afgańczyków.
Kilka organizacji pozarządowych zawiesiło wszystkie operacje w kraju w proteście przeciwko zakazowi zatrudniania kobiet w grudniu, zwiększając nędzę obywateli Afganistanu, z których połowa cierpi głód, według agencji pomocowych.
Po wielu dniach dyskusji uzgodniono, że kobiety pracujące w sektorze zdrowia będą zwolnione z dekretu, chociaż Organizacja Narodów Zjednoczonych również korzystała z ogólnego zwolnienia.
Pracownicy organizacji humanitarnych twierdzą, że personel płci żeńskiej jest bardzo ważny w udzielaniu pomocy innym kobietom.
Urzędnicy ONZ twierdzą, że ograniczenia utrudnią również zbieranie funduszy przez ONZ w czasie, gdy Afganistan przeżywa jeden z najgorszych kryzysów humanitarnych na świecie.
Organizacja Narodów Zjednoczonych przetransportowała do Afganistanu 1,8 miliarda dolarów między grudniem 2021 a styczniem 2023 roku, finansując koło ratunkowe, które ma pomóc 38 milionom obywateli tego kraju i wesprzeć lokalną gospodarkę.
W ramach innych ograniczeń nałożonych na kobiety Aghan od 2021 r. władze zakazały nastoletnim dziewczętom uczęszczania do szkół średnich, podczas gdy kobiety zostały zwolnione z wielu stanowisk rządowych, zakazano podróżowania bez krewnego płci męskiej i nakazano zakrywanie się poza domem, najlepiej w burce . .
Kobietom zakazano również wstępu na uniwersytety i nie wolno im wchodzić do parków, sal gimnastycznych ani publicznych łaźni.
jd-lis / lb
„Certyfikowany fanatyk jedzenia. Ekstremalny guru internetu. Gracz. Zły pijak. Ninja zombie. Rozwiązuje problemy. Nieskrępowany miłośnik alkoholu.”
More Stories
Turystka z Nowej Zelandii została brutalnie zamordowana na oczach męża w Newport Beach
Zespół Bidena wpada w ciemną spiralę
Wyspy Salomona zostaną zmodernizowane lotnisko Sigi w celu poprawy połączeń lotniczych