WARSZAWA (Reuters) – Polska rafineria ropy naftowej Arlen straciła ponad 400 mln dolarów z tytułu zaliczek na dostawy, których nie otrzymała, po anulowaniu kontraktów na zakup wenezuelskiej ropy i produktów rafinowanych, powiedział we wtorek menadżer firmy.
Umowy czarteru ropy i tankowców ze szwajcarską jednostką Orlen Trading Switzerland (OTS) zostały anulowane, ponieważ tankowce nie zostały załadowane, a okno nałożenia amerykańskich sankcji wkrótce się zamknęło – dodała osoba.
Departament Skarbu USA cofnął w październiku Wenezueli licencję na wydobycie i eksport ropy i nałożył sankcje do połowy kwietnia, co skłoniło firmy handlowe do kupowania dostaw od mało znanych pośredników zarejestrowanych jako klienci państwowej firmy PDVSA.
Zaplanowany pierwotnie na grudzień i styczeń załadunek sześciu tankowców, w tym trzech bardzo dużych tankowców (VLCC), nie zakończył się w marcu.
W związku ze zbliżającymi się dziennymi kosztami przestoju wynoszącymi 600 000 dolarów i zbliżającym się terminem zamknięcia okna sankcyjnego przypadającym na 18 kwietnia, Orlen podjął decyzję o anulowaniu kontraktów, powiedział menadżer.
Pod koniec lutego, kiedy mianowano nowy zarząd OTC w związku ze zmianą kierownictwa spółki dominującej, rachunek za przestój sześciu tankowców wyniósł 30 milionów dolarów – dodała ta osoba.
OTC jest obecnie poddawane audytowi. Prokuratura bada dawne działania administracji związane z nadzorem nad Departamentem Handlu.
W dwóch innych śledztwach prokuratorzy badają, czy spółka kierowana przez byłego prezesa Daniela Obajtka przed wyborami w 2023 roku sztucznie zaniżała ceny i sprzedawała aktywa poniżej wartości godziwej.
Arlen odpisał w tym miesiącu 1,6 miliarda złotych (394 miliony dolarów) od wartości OTS po tym, jak stwierdził, że opłacił z góry zakupy ropy i produktów rafinowanych, ale nie otrzymał produktów w ustalonym terminie. Szacuje się, że zwrot zaliczki nie jest możliwy.
Największy beneficjent, pośrednik z siedzibą w Dubaju prowadzony przez obywatela Chin, otrzymał zaliczkę w wysokości ponad 200 milionów dolarów, powiedział menadżer, nie wchodząc w szczegóły.
11 kwietnia spółka poinformowała, że wbrew standardom zaliczki zostały udzielone bez zabezpieczenia spółkom, z którymi Arlan nie współpracował wcześniej.
OTS powstał w Zug w Szwajcarii w 2022 r., przed unijnym zakazem importu rosyjskich produktów naftowych, który zaczął obowiązywać na początku 2023 r.
(Raport: Marek Strelecki; redakcja: Kirsten Donovan i Jason Neely)
„Pisarz ogólny. Fanatyk Twittera. Wielokrotnie nagradzany praktykujący alkohol. Guru popkultury.”
More Stories
Mistrzostwa Europy 29er 2024 – Gdynia, Polska Dzień 2 • Remis na żywo
Imponująca kula ognia w centralnej Polsce – oddział angielski
Chosen wrócił i jest gotowy do dostarczenia do Polski – FIBA Olimpijskie Kwalifikacje 2024 Walencja, Hiszpania