w

Otwarcie nowej Biblioteki w Mielcu

Przebudowany i zmodernizowany budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Kusocińskiego 25 października otworzył swoje podwoje dla czytelników, którzy licznie stawili się na uroczystym otwarciu tego tak bardzo oczekiwanego przez mielczan obiektu.
Wśród licznie zgromadzonych na uroczystości otwarcia byli również samorządowcy Powiatu Mieleckiego. Starosta Mielecki Stanisław Lonczak podkreślał w trakcie swojego wystąpienia przywiązanie społeczności mieleckiej do słowa pisanego. Jego zdaniem nowy obiekt biblioteczny przyczyni się do popularyzacji czytelnictwa w regionie. Znamienne – jego zdaniem – jest to, że otwarcie nowej Biblioteki w Mielcu zbiegło się w czasie z kolejnym polskim literackim Noblem.
Starosta Stanisław Lonczak wraz z Przewodniczącym  Rady Powiatu Markiem Paprockim wręczyli przy tej okazji upominek – zegar, który Starosta określił mianem „czasowstrzymywacza” – urządzenia które pozwoli zatrzymać czas w tak pięknym i funkcjonalnym obiekcie, który służyć będzie wszystkim mieszkańcom regionu.

Nowa Biblioteka praktycznie nie ma nic wspólnego ze starym budynkiem, który służył kilku pokoleniom mielczan. Po przebudowie obiekt zyskał nową, minimalistyczną i elegancką estetykę. Dzięki większej powierzchni udało się w nim zmieścić kilka pomieszczeń, które dadzą czytelnikom możliwość korzystania z nowych funkcji oferowanych przez  MBP.
W odnowionej siedzibie na parterze pojawi się przestrzeń wystawiennicza. Obok wystaw bibliotecznych będą  tam mogli prezentować swoje prace mieleccy twórcy. Galeria posłuży też do prezentacji prac dzieci i młodzieży. Na parterze zlokalizowano także wypożyczalnię literatury pięknej, która połączona jest z działem wydawnictw popularno-naukowych. Część księgozbioru dla dorosłych znajduje się na I piętrze.
Na parterze obok Galerii otworzył swoje podwoje nowy dział: Centrum Wiedzy o Mielcu i Regionie, gdzie dostępne będą materiały związane z historią i współczesnością naszego regionu. Na pierwszym piętrze znalazła swoje miejsce sala audiowizualna, której do tej pory nie było w przestrzeni mieleckiej Biblioteki. Sala mieszcząca 50 osób w pełni wyposażona została w sprzęt audio i daje możliwości organizowania kameralnych spotkań autorskich, konkursów recytatorskich i innych akcji charakterystycznych dla działalności Biblioteki.
Na poziomie I ulokowano także księgozbiór dla najmłodszych czytelników. Oczekiwaną zmianą jest rozdzielenie działów dziecięcego i młodzieżowego. Dział literatury dla młodzieży, czyli strefa nastolatka, znajduje się na II piętrze. Na tym samym piętrze znajdziemy także wypożyczalnię multimedialną. Na razie w zbiorach znajdują się jedynie audiobooki, lecz w planach jest poszerzenie oferty o kolejne propozycje.
Czytelnia umiejscowiona na II piętrze połączona jest z tarasem, na którym w letnie dni czytelnicy będą mogli robić przegląd prasy i czytać książki na świeżym powietrzu. Wszystkie pomieszczenia biblioteki będą dostępne dla niepełnosprawnych. Do ich dyspozycji są dwie windy.
Autor projektu przebudowy i modernizacji obiektu podkreśla, że w budynku sporo miejsca zajmują hole, które mają pełnić funkcję przestrzeni na nieformalne, towarzyskie spotkania. Biblioteka będzie dłużej dostępna dla użytkowników, gdyż można będzie z niej korzystać od 8 do 20 od wtorku do soboty. W niedzielne popołudnia (od godz. 14 do 20) będzie można uczestniczyć w spotkaniach i wystawach na terenie obiektu.

 

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Ładowanie…

Napisane przez Redakcja

Ćwiczenia Obrony Cywilnej

Kolejne środki finansowe trafią do Gminy Przecław! Tym razem aż 2.895.023,00zł