Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Pierwszy australijski łazik księżycowy nosi nazwę Roo-ver

Pierwszy australijski łazik księżycowy nosi nazwę Roo-ver

Pierwszy australijski łazik księżycowy otrzyma nazwę Roo-ver po tym, jak tysiące ludzi oddało swoje głosy w publicznym konkursie.

Półautonomiczny pojazd pojedzie na Księżyc w ramach misji NASA w 2026 r., aby pomóc w zebraniu księżycowej gleby, z której naukowcy mają nadzieję wydobyć tlen, kluczowy składnik paliwa rakietowego.

W konkursie na nazewnictwo organizowanym przez Australijską Agencję Kosmiczną złożono ponad 8 000 wniosków, na które otrzymano prawie 20 000 głosów.

Roo-ver otrzymał 36% głosów, pokonując trzy inne nazwiska na krótkiej liście: Coolamon, lokalna nazwa wielofunkcyjnego narzędzia służącego do gromadzenia; Kakira, miejscowa nazwa księżyca; I towarzystwo.

Oświadczenie to ogłoszono w środę podczas Australijskiego Forum Kosmicznego, które zgromadziło kluczowe osobistości branży z całego świata, a do gości z różnych krajów dołączyła astronautka NASA Shannon Walker.

Rozprzestrzenianie się populacji Australii i stabilność polityczna zostały opisane jako mocne strony w budowaniu międzynarodowych partnerstw kosmicznych.

Głównym tematem rozmowy było umożliwienie mieszkańcom Pierwszych Narodów włączenia się w projekty kosmiczne.

Przedstawiciele Australii i Nowej Zelandii mówili o konieczności zaangażowania społeczności tubylczych.

Obsługiwane przez NASA Centrum Kosmiczne Arnhem – pierwszy komercyjny port kosmiczny w Australii – współpracuje ze społecznościami tubylczymi i zapewnia zatrudnienie w odległych lokalizacjach.

Firma zajmująca się wystrzeliwaniem kosmosu w Australii Południowej współpracuje również ze społecznościami Aborygenów podczas operacji na tradycyjnych terenach.

Ian Causer, który kieruje Nowozelandzką Agencją Kosmiczną, również podziela tę ambicję.

Chce, aby Maorysi zasiedli do stołu i skorzystali z nowozelandzkiego programu kosmicznego.

Koser i jego australijski odpowiednik Enrico Palermo mają nadzieję zachować naturalne nocne niebo Oceanii ze względu na jego znaczenie dla kultury tubylczej i maoryskiej.

Zrównoważony rozwój w przemyśle kosmicznym również był głównym przedmiotem zainteresowania.

Agencje kosmiczne na całym świecie wykorzystują satelity do monitorowania problemów klimatycznych, takich jak dwutlenek węgla, globalny poziom temperatur i zasięg polarnej pokrywy lodowej.

READ  The Last of Us na PC otrzymuje łatki naprawiające niektóre problemy z wydajnością

Australijska Agencja Kosmiczna przeznaczy 1 milion dolarów dwóm lokalnym firmom na opracowanie bardziej wydajnych ogniw słonecznych, które pomogą w zasilaniu dużych i małych satelitów.

Palermo stwierdziło, że projekty pomogą stawić czoła wyzwaniom klimatycznym i pobudzić innowacje.

„Projekty te nie tylko mają potencjał do wspierania przyszłych globalnych misji kosmicznych, ale zawierają także aplikacje, które można wysłać na Ziemię, aby pomóc nam odpowiedzieć na niektóre z największych wyzwań, przed którymi stoimy, takich jak zmiana klimatu” – powiedział.

Australijska Associated PressS


Czytaj więcej:

Perth będzie gospodarzem konferencji Agencji Kosmicznej Azji i Pacyfiku w 2024 r