Podsumowanie Euro: Francja jest rozczarowana Polską, a Austria zaskakuje Holandię

Francja zremisowała z Polską (1:1) po tym, jak Robert Lewandowski anulował rzut karny Kyliana Mbappé podczas jego powrotu do gry z Francją. Po niespodziewanym zwycięstwie Austrii 3:2 nad Holandią, Francja w 1/8 finału zmierzy się z trudniejszym przeciwnikiem.

Francja spadła na drugie miejsce w grupie D po rozczarowującym remisie z Polską w ostatnim meczu fazy grupowej na Euro 2024, po tym jak Robert Lewandowski anulował wcześniejszy rzut karny wykonany przez Kyliana Mbappe po jego powrocie do gry dla Francji.

Po rozczarowującym ofensywnym występie z Holandią Didier Deschamps zapragnął dokonać zmian w meczu z wyeliminowaną już z turnieju Polską. Bradley Barkola i powrót kapitana Kyliana Mbappé zastąpili Antoine'a Griezmanna i Marcusa Thurama w wyjściowym składzie reprezentacji Francji przeciwko Polsce.

chwila Zespół francuski Już w pierwszych minutach zdawał się wywierać wysoki pressing i utrzymywać się przy piłce, a po genialnej obronie Roberta Lewandowskiego pierwszy strzał na bramkę miał polski pomocnik Zieliński, a strzał pomocnika z dystansu został z łatwością zablokowany przez Mike'a Maignana.

Następnie, już po 20 minutach, Polacy rozpoczęli fazę pozytywnej gry, gdy ich pressing zaczął sprawiać problemy podopiecznym Didiera Deschampsa. Kontratak dałby Francji prowadzenie z szansą cztery na dwa, ale skończyło się na tym, że Ousmane Dembélé zdecydował się na strzał, ale Skorupski fenomenalnie obronił. Kolejną dużą szansę dla Polaków mieli, gdy Lewandowski po raz pierwszy ujawnił swoją ofensywną postawę niebezpiecznym uderzeniem głową tuż obok słupka.

Francuska drużyna zwiększyła intensywność po przerwie wodnej w pierwszej połowie, a Barkola i Mbappe dobrze połączyli siły w polu karnym, a ten ostatni posłał potężną piłkę w stronę bramki, która minęła niedaleko prawego słupka. Dość pozytywne zakończenie złej połowy w wykonaniu Didiera Deschampsa…

Zespół francuski Francja natychmiast znalazła więcej wolnej przestrzeni po lewej stronie, aby stworzyć sobie kilka okazji na początku drugiej połowy, a strzał Kyliana Mbappe został znakomicie obroniony, a jego drugi strzał minął słupek. Jednak wahadło przechyliło się na korzyść Francji po tym, jak Ousmane Dembélé zdobył rzut karny w polu karnym Polski po kilku szaleństwach poza nim. To nie kto inny jak przekonujący kapitan reprezentacji Francji, Kylian Mbappe, zrobił krok do przodu i pewnie wykorzystał rzut karny (56). 48 goli w wieku 25 lat, nieźle…

READ  Australia vs Anglia, Drużyny, Drużyny, Boxing Day Test, Joe Root, Dawid Malan, Opener

To był kluczowy moment meczu, który skłonił Didiera Deschampsa do trzech zmian – na boisku pojawił się Antoine Griezmann, Olivier Giroud i Eduardo Camavinga – po objęciu prowadzenia Francuzi grali swobodniej. Powrót do znanej formacji 4-3-3, w której Grizzo odgrywał wolną rolę, z pewnością dodał drużynie równowagi.

Lewandowski wraca do Polski

Polski zawodnik Świderski został powalony w polu karnym, co spotkało się z wielkim entuzjazmem polskich kibiców, a sędzia został wysłany na ekran: za faul Upamecano zostanie przyznany rzut karny. Maignan myślał, że jest bohaterem, gdy odbił strzał Lewandowskiego na prawą stronę, jednak sędzia był zmuszony powtórzyć strzał po tym, jak nakazał bramkarzowi nie pozostawać na jego linii. Lewandowski po raz drugi stanął na wysokości zadania i z pewnością zwróci się ku poziomowi postępowania na Signal Iduna Park.

Rywalizacja nagle się zaostrzy, gdy Francja będzie próbowała poradzić sobie z ciosem polegającym na zdobyciu wyrównującej bramki. Antoine Griezmann był bliski zdobycia bramki, ale Skorupski wyszedł i pewnie przejął piłkę. Reprezentacja Francji próbowała stworzyć sobie kilka okazji przed końcem trudnego meczu, jednak gdy na stadionie BVB zabrakło słońca, szanse Francji na awans na pierwsze miejsce również zmalały. Pokonanie przez Austrię Holandii 3:2 byłoby aktem oskarżenia Francja Na drugie miejsce w grupie D i trudniejszy mecz w 1/8 finału, który prawdopodobnie odbędzie się w przyszłym tygodniu w Dusseldorfie.

W innym miejscu w grupie D

Austria wyprzedziła Francję i Holandię i zajęła pierwsze miejsce w grupie D po niespodziewanym zwycięstwie nad Holandią 3:2 na Stadionie Olimpijskim w Berlinie. Donyell Malen strzelił najszybszego gola samobójczego w historii Mistrzostw Europy (po pięciu minutach i 48 sekundach) po zamienieniu podania dośrodkowanego Brassa na własną siatkę. Po krótkiej adaptacji Holendrzy byli w stanie odpowiedzieć strzałem Cody’ego Jacobo w 47. minucie, po czym Romano Schmid odzyskał prowadzenie Austriakom (59).

READ  Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020: „piękny” gest Kylie McKeon wobec Emily Sebaum wywołuje łzy fanów

Wprowadzenie Wouta Weghorsta na ławkę rezerwowych będzie miało natychmiastowy wpływ na Holendra, ponieważ będzie on asystował Memphisowi Depayowi w próbie ponownego wyrównania wyniku (75 min). Wynik utrzymywał się na stałym poziomie zaledwie przez pięć minut, zanim w 80. minucie decydujący moment zdobył Marcel Sabitzer, pokonując oszałamiającego zwycięzcę.