Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Podwyżka stóp polskiego banku centralnego jest nieunikniona

Podwyżka stóp polskiego banku centralnego jest nieunikniona

WARSZAWA: Kandydat na organ decyzyjny NBP skrytykował jego reakcję na rosnącą inflację, twierdząc, że podwyżka jest zbyt późna, a dalsze podwyżki są „nieuniknione”.

Ludwig Kodekki, który w zeszłym tygodniu zaproponował dołączenie do kontrolowanego przez opozycję 10-osobowego panelu Senatu, powiedział, że spodziewa się, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podniesie w styczniu koszty finansowania zewnętrznego czwarty miesiąc z rzędu.

Powiedział Radiu TOK FM, że bank centralny „zasnął” w odpowiednim momencie, aby podnieść koszty kredytu. Dodał, że decyzja rządu o zmniejszeniu obciążenia inflacyjnego biednych Polaków, obniżeniu podatków i zwiększeniu rezerw gotówkowych jest „dowodem niepowodzenia w walce z inflacją”.

„Te środki nie byłyby konieczne, gdyby wysiłki na rzecz walki z inflacją zostały podjęte wcześniej” – powiedział Kodeki. „Wszyscy ekonomiści w Polsce, lub prawie wszyscy, mówią, że przegapili właściwy moment”.

Jeśli zostanie zatwierdzony, Kodeki obejmie jedno z dwóch wolnych miejsc w RPP w przyszłym miesiącu po styczniowym posiedzeniu. Wcześniej pełnił funkcję wiceministra finansów i przedstawiciela Polski w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

Jego wypowiedzi potęgują chór krytyki, m.in. ze strony partii opozycyjnych, że bank centralny zbyt długo czekał z podwyżkami stóp procentowych. Zaczął podnosić koszty kredytu w październiku, kilka miesięcy później niż sąsiednie Czechy i Węgry. – Gubernator Bloomberg Adam Kłopiński mówi, że krytyka jest motywowana politycznie. Napisał w czwartek, że potrzebne są dalsze podwyżki, aby ograniczyć wysoką inflację, która utrzymuje się bardzo szybko od ponad dwóch dekad.

„Ponieważ gospodarka jest już” gorąca, „nie ma” oznak, że inflacja spadnie” – powiedział Kodekki. Bloomberg

READ  Przeprojektowanie Apple Maps rozszerza się na Austrię, Chorwację, Czechy, Węgry, Polskę i Słowenię