Rząd federalny zaprzeczył twierdzeniom o opóźnieniach we wprowadzeniu na rynek bezpłatnej szczepionki przeciwko półpaścowi o wartości 800 milionów dolarów, mimo że niektórzy lekarze pierwszego kontaktu ostrzegali o niedoborach podaży.
Federalny minister zdrowia Mark Butler powiedział, że od października, dwa miesiące po ogłoszeniu przez rząd, że od 1 listopada pięć milionów Australijczyków będzie mogło otrzymać bezpłatną szczepionkę, prawie pół miliona szczepionek.
Dzieje się tak pomimo raportów stowarzyszeń lekarzy, w tym Royal College of Australian General Practitioners, z których wynika, że niektórzy lekarze pierwszego kontaktu nie są w stanie zamówić wystarczającej dawki leku, aby zaspokoić zapotrzebowanie pacjentów.
Półpasiec to infekcja wirusowa, która powoduje bolesną wysypkę skórną i dotyka w ciągu życia około jednego na trzech Australijczyków.
Rząd zainwestował łącznie 826,8 miliona dolarów w swój program szczepionek, który obejmuje każdą osobę w wieku 65 lat lub starszą, ludność Pierwszego Narodu w wieku 50 lat lub więcej, osoby z obniżoną odpornością w wieku 18 lat lub więcej i narażone na ryzyko zakażenia półpaścem.
Dwudaniowa szczepionka Shingrix kosztuje zwykle do 560 dolarów i zapewnia około 10 lat ochrony.
Butler powiedział, że lekarze pierwszego kontaktu powinni spodziewać się „znaczących” dostaw szczepionki w styczniu i wyraził pewność, że program będzie przebiegał zgodnie z harmonogramem.
„Program trwa tylko siedem lub osiem tygodni, a my dostarczyliśmy już pół miliona dawek szczepionki, a prawie pół miliona ma zostać dostarczone w samym styczniu” – powiedział Butler.
„Następnie zamówiono setki tysięcy szczepionek, więc jesteśmy pewni, że program został zrealizowany tak, jak go zaprojektowaliśmy”.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka