Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polscy i ukraińscy aktywiści maszerują o prawa LGBT w Warszawie

Polscy i ukraińscy aktywiści maszerują o prawa LGBT w Warszawie

Ukraińcy znaleźli się wśród dziesiątek tysięcy aktywistów LGBT, którzy w sobotę wzięli udział w paradzie dumy w stolicy Polski, w kraju goszczącym dziesiątki tysięcy Ukraińców, którzy uciekli przed rosyjską inwazją.

Ale marsz rozpoczął się minutą ciszy dla dwóch osób, które zginęły w Strzelanie w pobliżu gejowskiego baru w Norwegia Stolica, Oslo, we wczesnych godzinach sobotnich.

Norweska policja aresztowała mężczyznę podejrzanego o „islamski terroryzm” w związku ze strzelaniną, w której zraniono również 21 osób i spowodowała zniesienie dumy w Oslo.

Ale ambasador Norwegii Polska Anders Eddy powiedział, że miłość i sprawiedliwość „zwyciężą”.

„Nasza walka o równe prawa dla wszystkich i nasze wsparcie dla społeczności LGBT jest i pozostanie jednoznaczne” – powiedział AFP na początku marszu.

Podziękował Lenny’emu Emsonowi, dyrektorowi Kyiv Pride, Warsaw Pride i polskiej społeczności za włączenie ukraińskich aktywistów LGBT do parady.

Emson powiedział, że ukraińska społeczność LGBTQ chce, aby ich prawa przetrwały, ale aby tak się stało, wojna na Ukrainie musi się skończyć.

Polska gościła zdecydowanie największą liczbę ukraińskich uchodźców w Unii Europejskiej – ponad 1,1 miliona według najnowszych danych ONZ.

Warsaw Pride odbywa się przy pełnym poparciu liberalnego burmistrza miasta Rafała Trzaszkowskiego.

Ale inne części kraju, rządzone przez prawicowy rząd, są mniej przyjazne dla mniejszości płciowych i seksualnych.

W 2020 roku międzynarodowa organizacja pozarządowa ILGA-Europe umieściła Polskę na 44. miejscu na 49 europejskich krajów wspierających prawa LGBT.

Ukraina zajęła 39. miejsce.

mały basen w Kijowie

W stolicy Ukrainy, Kijowie, dziesiątki pozostałych członków społeczności LGBTQ odbyło małe spotkanie w klubie nocnym w centrum miasta.

Wewnątrz para ubrana w żółto-niebieską flagę ukraińską przytuliła się, gdy tancerze na scenie wykonywali dźwięki wiejskiego ludu „YMCA”.

„Najważniejszą rzeczą jest akceptowanie ludzi takimi, jakimi są” – powiedziała 28-letnia Victoria Mihula. Ludzie powinni skupić się przede wszystkim na tym, „co możemy dzisiaj zrobić, aby pomóc naszemu krajowi”.

READ  Deepdub i FilmRoj współpracują przy premierze thrillera psychologicznego „SWARM” z dubbingiem AI na festiwalu Cinequest

Prawie cztery miesiące po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego, Unia Europejska przyznała w czwartek status kraju rozdartego wojną.

„Jeżeli powoli zbliżamy się do UE, musimy pokazać, że społeczeństwo jest otwarte” na Ukrainie – dodał Mihola.

Patron klubu nocnego Oleksiy Krasenko, lat 26, powiedział, że jest dumny, że może przekazać część swoich zysków armii ukraińskiej, aby pomóc odeprzeć inwazję rosyjską.

„Ukraina jest krajem wolnym i otwartym” – powiedział, choć przyznał, że doszło do pewnej dyskryminacji.

Podczas ostatniej Dumy Kijowskiej przed pandemią koronawirusa w 2019 r. policja masowo rozmieszczona była w ramach kontrprotestów działaczy skrajnie prawicowych i prawosławnych.

Chociaż sobotnia impreza była dyskretna, przyciągnęła niewielką grupę młodych mężczyzn w wojskowych ubraniach, co wywołało krótką bójkę nie na miejscu. I wkrótce policja przerwała sprawę.

(AFP)