Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska formalnie domaga się od Niemiec 1,3 biliona euro w ramach reparacji wojennych za II wojnę światową

Polska formalnie domaga się od Niemiec 1,3 biliona euro w ramach reparacji wojennych za II wojnę światową

Polska ogłosiła, że ​​chce rozpocząć negocjacje z Niemcami w sprawie reparacji wojennych.

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał w poniedziałek oficjalną notę ​​domagającą się 1,3 biliona euro odszkodowania.

„Strony muszą podjąć natychmiastowe kroki w kierunku trwałego, pełnego i konkretnego rozwiązania prawnego i materialnego” – powiedział dziennikarzom.

Rao powiedział, że Berlin może zmienić swoje stanowisko w sprawie reparacji wojennych po spotkaniu z minister spraw zagranicznych Niemiec Annaleną Berbach w Warszawie we wtorek.

Rao powiedział, że obie strony powinny „bezzwłocznie” podjąć działania w celu rozwiązania konsekwencji okupacji Polski przez nazistowskie Niemcy w latach 1939-1945.

Dodał, że proponowana umowa obejmie niemieckie reparacje dla rodzin ofiar oraz uregulowanie kwestii zrabowanych dzieł sztuki, archiwów i depozytów bankowych.

Rao powiedział również, że Berlin powinien podjąć wysiłki, aby poinformować niemieckie społeczeństwo o „prawdziwym” obrazie wojny i jej wpływie na Polskę, aby wzmocnić więzi dwustronne i zamknąć „bolesne rozdziały przeszłości”.

Prawicowy rząd Polski od dawna argumentował, że kraj nie został w pełni zrekompensowany przez sąsiednie Niemcy za II wojnę światową.

W zeszłym miesiącu polski rząd oszacował w raporcie Szkody z konfliktu wyniosły 6,2 biliona złotych (1,3 biliona euro)..

W wojnie zginęło 6 mln obywateli polskich, w tym 3 mln Żydów. Część z nich padła ofiarą najazdu sowieckiej Armii Czerwonej ze wschodu.

Niemcy przekonują, że w latach powojennych zapłaciły reparacje krajom bloku wschodniego, a po wycofaniu granic przekazały ziemie Polsce.

Ale rząd polski odrzuca deklarację z 1953 r., że zrzeka się wszelkich roszczeń wobec Niemiec. Umowa została podpisana przez ówczesnych komunistycznych przywódców byłego Związku Radzieckiego (ZSRR) pod presją.

„Kraj docenia wkład odważnych Polaków” – powiedział Baerbach w poniedziałkowym oświadczeniu z okazji rocznicy zjednoczenia Niemiec.

„W dzisiejszych czasach wiemy, że Europa jest silniejsza, gdy jest zjednoczona” – dodał.

„Kwestia reparacji, jak wiadomo, została zakończona z punktu widzenia niemieckiego rządu” – dodał na wtorkowej konferencji prasowej.

READ  Podczas budowy mieszkań w północnej Polsce odkryto masywne grobowce XVIII-wiecznych ofiar dżumy

Niemcy wcześniej odrzuciły podobny wniosek greckiego rządu o reparacje za II wojnę światową.