Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska może przejść do zera netto do 2040 r. – raport

Polska może przejść do zera netto do 2040 r. – raport

Polska może przejść do zera netto do 2040 r. – raport

Jak wynika z najnowszego raportu think tanku Instrad, Polska może w ciągu dwóch dekad przejść na źródła niemal zeroemisyjne.

Po ścisłej współpracy z nowym premierem Donaldem Tuskiem warszawski Instrad powiedział Kolejna administracja postrzega transformację energetyczną jako kluczowy punkt swojego programu i przyspieszy inwestycje w źródła odnawialne.

Mikchał Smoleń, analityk Instrat i współautor raportu, powiedział Bloomberga: „Transformacja energetyczna nie powiedzie się bez wsparcia społecznego i mam nadzieję, że Donald Tusk w swoim przemówieniu potwierdzi ambitne cele transformacji ogłoszone w kampanii wyborczej. Potrzebujemy silnego przywództwa klimatycznego.

Po 2030 roku Platforma Obywatelska Tuska chce, aby ogrzewanie domów opalane węglem i odnawialne źródła energii odpowiadały za 68% produkcji energii. Instrad przewiduje, że do 2040 roku źródła odnawialne będą stanowić nawet 92% produkcji energii, jeśli do tego czasu powstanie w Polsce pierwsza elektrownia jądrowa.

Aby zrealizować najbardziej ambitny scenariusz przewidziany w raporcie, Polska musi zainwestować w latach 2026–2040 ponad 1 bilion złotych (248 miliardów dolarów). Instrat zauważa, że ​​jego scenariusze staną się symbolem polityki energetycznej kraju, która wymaga korekty. Aby spełnić program klimatyczny UE.

We wrześniu Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej dała zielone światło na rozpoczęcie polskiego programu nuklearnego. Budowa pierwszego zakładu w kraju rozpocznie się w 2026 roku w Lubiatowie-Gopalino w województwie pomorskim. Ponadto powstanie aż pięć reaktorów o łącznej mocy wytwarzania energii na poziomie 6–9 miliardów watów.

Uzyskaj dostęp do najbardziej kompleksowych profili firm na rynku obsługiwanych przez GlobalData. Zaoszczędź godziny badań. Zdobądź przewagę konkurencyjną.

Energię jądrową postrzega się jako ważny element transformacji energetycznej Polski, ponieważ pomoże ona krajowi wyjść z UE Wiara w węgielObecnie pobiera z niego 69% mocy.