Polska Fundacja Wolne Miejsce zorganizowała obchody Dnia Kultury Polskiej i Dnia Dziecka dla mieszkańców miasta Buča. W poprzednie dni placówka zbierała upominki dla dzieci, aw niedziele zapewniała mieszkańcom Butchy poczęstunek i zabawę w ogródku miejskim.
Polska, Japonia i Ukraina zbudują zielony park przemysłowy w Buczy
Miasto Pusza, położone w obwodzie kijowskim, zostało zdobyte przez wojska rosyjskie wiosną 2022 roku i od tego czasu stało się symbolem rosyjskich okrucieństw, zwłaszcza tych…
Zobacz więcej
W otwarciu wydarzenia wzięli udział Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Ciechoki oraz Burmistrz Bucza Anatolij Fedoruk.
„Od rana ugotowaliśmy i rozdaliśmy tysiące dań pysznej polskiej zupy pomidorowej, zorganizowaliśmy animacje dla dzieci, postaci z bajek, pyszne polskie ciasteczka i ciasta, maszynę do popcornu” – powiedziała Marta Wilczyńska, dyrektor generalna Fundacji. Polska Agencja Prasowa (PAP).
Mikołaj Rykowski, założyciel i prezes fundacji, powiedział też, że Buca to miasto o tragicznej historii, a jego mieszkańcy ucierpieli w ubiegłym roku przez rosyjską okupację.
„Jesteśmy tu dzisiaj, aby objąć tych, którzy przeżyli, tych, którzy mają złe wspomnienia [of the occupation]”- wyjaśnił.„ W solidarności z tymi, którzy tego potrzebują”. br>
Konwój z 15 ochotnikami i prezentami wśród nich Słodycze, zabawki, gadżety elektroniczne, torby, plecaki, gry i książkiktóry składał się z samochodu ciężarowego, dwóch minibusów i samochodu osobowego z dwiema przyczepami, przyjechał do Bučy z Katowic w sobotę.
Zbiórkę darów zorganizowała Fundacja we współpracy z samorządami miast Katowice, Kołobrzeg, Olsztyn, Chorzów i Świczowice. Wśród ochotników w konwoju byli burmistrz Świętochłowic Daniel Biger, a także mieszkańcy Jaworzna, Sosnowca, Rybnika, Biogorja, Semjanowic i Warszawy.
Wśród wolontariuszek była również Anastazja, która od ponad roku mieszkała i pracowała w Świętochłowicach, pełniąc rolę tłumacza dla organizatorów. Inny wolontariusz, Jacek, ma już doświadczenie w pomaganiu fundacji w Turcji, gdzie na początku lutego udzielała pomocy ocalałym z trzęsienia ziemi. Katja, która pracuje w Radzie Miejskiej Buča i pierwsze cztery miesiące wojny spędziła w Polsce, była ich lokalną łączniczką.
Fundacja Wolne Miejsce znana jest z organizowania kolacji wigilijnych i śniadań wielkanocnych dla tych, którzy nie mają z kim spędzić wakacji. Sama nazwa nawiązuje do polskiej tradycji pozostawiania wolnego miejsca dla niespodziewanego gościa. Fundacja prowadzi również sklepy z artykułami przecenionymi dla potrzebujących, a także udziela pomocy humanitarnej w miejscach dotkniętych klęskami żywiołowymi. Odkąd Rosja rozpoczęła totalną inwazję na Ukrainę w lutym ubiegłego roku, fundacja udziela pomocy w Kijowie i Lwowie, a także dostarcza posiłki uchodźcom, którzy przedostali się do Polski na przejściu granicznym w Medica.
drzwi
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”
More Stories
Polski Instytut Sztuki Filmowej powołuje nowego prezesa po dymisji Radosława Śmijewskiego
Joanna Lisowska – droga do sławy na polskiej scenie
Ogłoszono tytuły Dni Polskich na rok 2024