Polska Policja zakupi mieleckie śmigłowce. Umowa już podpisana

0 12

Polska Policja już niebawem będzie wykorzystywać do swoich zadań dwa nowe, wyprodukowane w Mielcu śmigłowce. Historyczna umowa została podpisana dziś w siedzibie Polskich Zakładów Lotniczych.

W podpisaniu umowy wzięli udział Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński, Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk, a także Prezes Zarządu PZL Mielec Janusz Zakręcki.

– Polska Policja zostanie wyposażona w sprzęt, dzięki któremu będzie mogła jeszcze lepiej dbać o bezpieczeństwo Polaków – powiedział minister Joachim Brudziński. Dwa nowoczesne śmigłowce dla Policji zostaną zakupione w ramach Programu Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020. Szef resortu przypomniał, że obecny program modernizacji jest wzorowany na ustawie przyjętej przez rząd premiera Jarosława Kaczyńskiego w 2007 r. Minister zaznaczył też, że to dzięki decyzjom obecnego premiera Mateusza Morawieckiego, a wcześniejszego ministra finansów, formacje mundurowe mogą dziś otrzymywać nowoczesne wyposażenie.
Najmłodszy śmigłowiec wykorzystywany obecnie przez Policję ma 13 lat, a najstarszy 47. – To był ostatni dzwonek, aby Program Modernizacji wdrożyć – zauważył szef MSWiA. Oba śmigłowce zostaną dostarczone do końca tego roku. – Na wszystkim powinniśmy jako politycy oszczędzać, ale na pewno nie na bezpieczeństwie – zakończył minister Joachim Brudziński.

Obecnie policja wykorzystuje do działań 11 śmigłowców. Stacjonują one w sześciu bazach na terenie kraju: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie, Poznaniu i Łodzi. Zakup dwóch śmigłowców realizowany jest w ramach Programu Modernizacji Służb Podległych MSWiA. W ramach Programu Modernizacji formacje podległe MSWiA otrzymają w latach 2017-2020 łącznie niemal 9,2 mld złotych. Policja w latach 2017-2020 otrzyma (łącznie ze środkami przeznaczonymi na wzrost wynagrodzeń) niemal 6 mld zł – w tym 3,119 mld na inwestycje i zakup sprzętu.

– Nigdy w historii polskiej Policji nie dokonaliśmy zakupu nowych śmigłowców – mówił nadinsp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji, podkreślając, że zakup z pewnością przysłuży się podniesieniu bezpieczeństwa obywateli. Maszyny, w szczególności, mają być wykorzystywane do działań realizowanych przez Biuro Operacji Antyterrorystycznych. Ale to nie jedyne ich przeznaczenie. – Jestem przekonany, że śmigłowce, oprócz tego, że świetnie będą służyć naszym przygotowanym, wyszkolonym funkcjonariuszom pionu kontrterorystycznego, to również wpiszą się w realizację innych zadań ustawowych Policji czy realizację akcji ratowniczych – zaznaczał.

Na temat sprzętu wypowiedział się także Janusz Zakręcki, Prezes Zarządu PZL Mielec. –  Wybór dokonany przez Policję jest dobrym wyborem. Black hawk jest dobrym śmigłowcem, który z pewnością spełni wszystkie z postawionych mu wymagań – mówił, podkreślając, że podpisanie umowy było historyczną chwilą dla całej załogi Polskich Zakładów Lotniczych. W ciągu 10 lat w firmie wyprodukowano ponad 40 tego typu śmigłowców. Black hawk’i obecnie wykorzystywane są w 31 krajach na całym świecie.


Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.