Polską i Niemcami wciąż dręczy trudna przeszłość. Osiemdziesiąt pięć lat po niemieckiej inwazji na Polskę, która zapoczątkowała II wojnę światową, kwestia, czy Niemcy powinny zapłacić swoim sąsiadom reparacje, powraca na porządku dziennym.
„Uchwała ustawy będzie miała uzasadnienie historyczne” Donalda TuskaNowo wybrany polski premier powiedział o tym kanclerzowi Niemiec Olafowi Scholzowi podczas jego pierwszej oficjalnej wizyty w Berlinie w lutym.
Tusk, były Komisja Europejska Prezydent stwierdził, że Niemcy „nadal mają wiele do zrobienia” w kwestii odszkodowań moralnych i materialnych, ale dodał, że nie można dopuścić do zatrucia stosunków między Niemcami a Polską w przyszłości.
Dwa tygodnie temu podczas spotkania w Berlinie ze swoim niemieckim odpowiednikiem Annalena BaerbachMinister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski wezwał rząd niemiecki do „Myśl kreatywnie O znalezieniu zadośćuczynienia za straty Polski w czasie II wojny światowej.
Nakaz odszkodowania
Żądanie odszkodowania nie jest nowością. Od ośmiu lat ten pierwszy Prawicowy nacjonalista PiS używany przez rząd Retoryka antyniemiecka Powinien spróbować zdobyć punkty wśród rodzimej publiczności.
Lider PiS, były premier Jarosław Kaczyński wielokrotnie podkreślał, że Niemcy nie spłaciły jeszcze swojego historycznego długu. Jego rząd wyliczył, że Niemcy są Polsce zbyt wiele winni 1,3 biliona euroPrzedstawia wynagrodzenia za pracę przymusową około 2,1 miliona Polaków, utracone terytoria wschodnie na rzecz Związku Radzieckiego i skradzione życia. 196 000 polskich dzieci zostało przymusowo zgermanizowanych.
We wrześniu 2022 r. polski parlament przyjął uchwałę wzywającą Niemcy do przejęcia władzy. Poparła ją część posłów, w tym będący wówczas w opozycji Tusk. Opozycja nalegała jednak, aby słowo „kompensacja” zastąpić słowem „kompensacja”. Polityczni przeciwnicy Tuska próbowali to wykorzystać, aby zdyskredytować go jako „zdrajcę” i „berlińskiego agenta”.
W 1953 roku Polska zrzekła się swoich roszczeń odszkodowaniaw szczególności roszczeń finansowych zgłaszanych przez dany kraj. Jest to opinia przeważająca wśród większości prawników i historyków w Niemczech i Polsce. Nie dotyczy to roszczeń odszkodowawczych składanych przez ofiary indywidualne Naziści.
W 2022 roku Polska wydała m.in Nota dyplomatyczna Dla Niemiec, 50 innych państw, Organizacji Narodów Zjednoczonych, NATO i Stanów Zjednoczonych. Rząd PiS nie chce upubliczniać jego dokładnej treści. Później okazało się, że w notatce nie było żadnej wzmianki o odszkodowaniu. Wkrótce potem Berlin odwiedził Arkadiusz Mularczyk, szef polskiego Komitetu ds. Odszkodowań Wojennych, ale jego wezwanie do debaty w Bundestagu na temat reparacji dla Polski, podobnie jak miało to miejsce w Grecji, pozostało bez echa.
Po zmianie władz w Warszawie wznowiono dyskusję o reparacjach. Pod koniec lutego prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia nagród autorom raportu o szkodach wojennych określił żądania odszkodowawcze Duska jako „hańbę”. Kwestionował także deklarację Polski o wyrzeczeniu się z 1953 r., którą Niemcy uważały za wiążącą.
Markus Meckel, minister spraw zagranicznych NRD po pierwszych demokratycznych wyborach w 1990 r., wyjaśnił DW, dlaczego reparacje są dla Polski przeszkodą. Zjednoczenie Niemiec.
„Odrzucenie roszczenia o odszkodowanie było strategicznie mądrym podejściem” – powiedział McCall. Rozmowy „2+4”. między obydwoma państwami niemieckimi we współpracy z mocarstwami sprzymierzonymi.
„W takim razie naszym absolutnym priorytetem jest kwestia granic. Jeśli ktoś dzisiaj ponownie ją poruszy, nacjonaliści w obu krajach ryzykują wznowieniem kwestii granicy”.
Rozmawiać ponownie
Zarówno w Berlinie, jak i w Warszawie dominuje dziś pogląd, że choć kwestia reparacji została rozwiązana na poziomie prawa międzynarodowego, to na poziomie moralnym pozostaje nierozwiązana.
22 stycznia wiceminister spraw zagranicznych Polski Władysław Teofil Bartoszewski powiedział polskiej stacji radiowej RMF FM, że jego resort pracuje nad propozycją odszkodowań. Ojciec Bartoszewskiego Został uwięziony Oświęcim Podczas wojny; Później pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych Polski. Za opracowanie koncepcji otrzymał Marek Prawda, podsekretarz stanu do spraw wschodnich i europejskich – doświadczony dyplomata, który wcześniej był ambasadorem Polski w Niemczech i jej przedstawicielem przy UE.
Berlin wyraził chęć współpracy w tej sprawie. „Prowadzimy konstruktywną i partnerską wymianę ze stroną polską w kwestiach upamiętnienia i przetwarzania naszej trudnej wspólnej historii” – powiedział DW rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
„Chcemy to wspólnie z Polską zaprojektować z myślą o przyszłości. Jednocześnie z naszej perspektywy kwestia reparacji jest zamknięta”.
Na kartach leży także wznowienie zawieszonej przez PiS dwustronnej współpracy rządowej; zaangażowane są Niemcy i Polska Rozmowy trójstronne Znów z Francją, w formie trójkąta weimarskiego.
Konkretne prośby i symboliczne gesty
Nike Slavic jest członkiem BundestaguNiższy parlament Niemiec reprezentuje koalicję 90/warzywa. Wyjaśnia, że Niemcy mają wiele sposobów, aby odwdzięczyć się Polsce.
„Wszystkie partie demokratyczne w Bundestagu są zgodne co do pogłębienia naszej współpracy z Polską” – powiedział.
Slavik, którego ojciec jest Polakiem, priorytetem jest zadośćuczynienie indywidualnym ofiarom. Dyskusja dotyczy funduszu emerytalnego oraz kosztów leków i leczenia ok. 45 tys. Polaków. Slavik pragnie także szybkiego postępu w budowie Domu Polsko-Niemieckiego w centrum Berlina.
Slavick uważa, że Niemcy mają obowiązek wspierać odnowę utraconych dóbr kultury Polski. Wybitnym przykładem w tym czasie była odbudowa Pałacu Saskiego w Warszawie, zniszczonego przez okupantów niemieckich po stłumieniu Powstania Warszawskiego w 1944 roku.
Wzajemna ochrona zamiast wojny papierowej
McKay chce dać Polsce więcej gwarancji bezpieczeństwa. w świetle Inwazja Rosji na UkrainęMeckel uważa, że w zakresie polityki obronnej konieczna jest ściślejsza współpraca Niemiec i Polski i postuluje większą obecność Niemiec. NATO Wschodnia część. Meckel idzie dalej niż wielu niemieckich polityków, wzywając zarówno Niemcy, jak i Polskę do wsparcia starań Ukrainy o członkostwo w NATO.
Na porządku dziennym stosunków niemiecko-polskich znajduje się temat reparacji, choć obecnie nazywa się go reparacjami. W ciągu ostatnich ośmiu lat, w oparciu o bilionowe żądania poprzedniego rządu, Berlin zdystansował się od Warszawy. Teraz jednak w stolicy Niemiec widać wyraźną chęć ponownego podjęcia dyskusji – nawet na trudniejsze tematy.
Ten artykuł został przetłumaczony z języka niemieckiego.
„Pisarz ogólny. Fanatyk Twittera. Wielokrotnie nagradzany praktykujący alkohol. Guru popkultury.”
More Stories
Mistrzostwa Europy 29er 2024 – Gdynia, Polska Dzień 2 • Remis na żywo
Imponująca kula ognia w centralnej Polsce – oddział angielski
Chosen wrócił i jest gotowy do dostarczenia do Polski – FIBA Olimpijskie Kwalifikacje 2024 Walencja, Hiszpania