Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polski parlament zatwierdza reformy sądownictwa w celu zakazu funduszy unijnych

Polski parlament zatwierdza reformy sądownictwa w celu zakazu funduszy unijnych

Prezydent RP Andrzej Duda przemawia do prawodawców podczas sesji ukraińskiego parlamentu, gdy rosyjski atak na Ukrainę trwa 22 maja 2022 r. w Kijowie na Ukrainie. REUTERS/Stringer

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 26 maja (Reuters) – Sejm RP przegłosował w czwartek projekt ustawy, która zastąpi kwestionowaną izbę regulacyjną dla sędziów nowym systemem, otwierając drogę do otrzymania miliardowych środków na ratowanie COVID-19 z Brukseli.

Ponad 35 mld euro dotacji i przystępnych pożyczek zostało wstrzymanych z powodu sporu o praworządność, ale Warszawa jest teraz gotowa do odbioru pieniędzy po uzgodnieniu z Komisją Europejską warunków zniesienia embarga.

Wiceprzewodniczący Komisji Valdis Dombrowskis zatwierdził we wtorek polski narodowy plan ratunkowy, który jest niezbędny do odmrożenia pieniędzy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen ma odwiedzić Warszawę 2 czerwca.

Jednak krytycy rządzących nacjonalistów w Polsce twierdzą, że projekt ustawy o reformie sądownictwa, opracowany przez sojusznika rządu, prezydenta Andrzeja Dudę, nie idzie wystarczająco daleko, by zapewnić sędziom odporność na naciski polityczne.

Koalicja rządząca w Polsce jest podzielona co do sposobu wdrożenia reformy, a młodszy partner ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry w rządzie, ultrakonserwatywna Partia Zjednoczonej Polski, twierdzi, że może zamrozić system sądowniczy w sprawie planów bezstronnych testów dla sędziów.

W ostatecznej wersji projektu test bezstronności nie może być stosowany retrospektywnie w sprawach, w których zapadł wyrok.

„Ostateczna wersja ustawy przyjęta przez Sąd Najwyższy uwzględnia wszystkie ważne zastrzeżenia dla projektu Zjednoczonej Polski” – napisał na Twitterze wiceminister sprawiedliwości i prawnik Zjednoczonej Polski Sebastian Galeta.

UE stwierdziła, że ​​aby uzyskać dostęp do funduszy, będzie musiała wykonać decyzję Sądu Najwyższego Układu Warszawskiego o rozwiązaniu izby. Sąd Najwyższy nałożył na Polskę 1 mln euro dziennie za niedopełnienie tego obowiązku.

Raport Alana Charlisha; Edytowanie przez Leslie Adler

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.