WARSZAWA, Polska (AP) – Prezydent Polski Andrzej Duda powiedział w poniedziałek, że podpisze ustawę o utworzeniu potężnej komisji, rzekomo mającej na celu zbadanie rosyjskich wpływów w Polsce, ale postrzeganej przez krytyków jako narzędzie do usuwania przeciwników partii rządzącej z życia politycznego. Przede wszystkim lider opozycji Donald Tusk.
Parlament zatwierdził w piątek ustawę zaproponowaną przez rządzącą konserwatywną partię Prawo i Sprawiedliwość, ponieważ kraj zmierza do jesiennych wyborów parlamentarnych.
Eksperci twierdzą, że łamie polską konstytucję, a opozycja wezwała Dudę do jej odrzucenia.
Duda powiedział, że popiera ustawę, ponieważ w Stanach Zjednoczonych i niektórych krajach europejskich toczą się dyskusje na temat wpływu Rosji na politykę. Powiedział, że należy powołać komisję do zbadania wpływu Rosji na instytucje europejskie i na poszczególne państwa na poziomie UE. Powiedział, że Polska będzie o to zabiegać na kolejnym posiedzeniu Rady Europejskiej.
Powiedział, że przejrzystość w życiu publicznym jest kluczowa i podkreślił, że Polska ma dobre doświadczenia w publicznych komisjach badających ważne kwestie społeczne i polityczne.
W swoim wystąpieniu Duda powiedział: „Ważna jest dla mnie przejrzystość w wyjaśnianiu spraw publicznych i politycznych”. „Społeczeństwo musi wyrobić sobie własną opinię na temat tego, jak jego przedstawiciele powinni dbać o jego interesy”.
Ustawa wejdzie w życie w ciągu tygodnia od ogłoszenia.
Odpowiadając na obawy krytyków, przekonywał, że ustawa nie daje komisji uprawnień do wykluczania kogokolwiek z życia publicznego czy politycznego. Kłaniając się częściowo krytykom, którzy twierdzą, że ustawa jest niezgodna z konstytucją, Duda zapowiedział, że wyśle ją również do Trybunału Konstytucyjnego w celu przeglądu ustawy, aby upewnić się, że jest ona zgodna z prawem nadrzędnym.
Ambasador USA Mark Brzeziński powiedział, że Waszyngton „jest świadomy obaw wyrażanych przez wielu w związku z tą ustawą. W pełni doceniamy i rozumiemy, dlaczego prezydent Duda skierował tę ustawę do Trybunału Konstytucyjnego w celu ustalenia, czy te obawy czynią tę ustawę niekonstytucyjną. „
Brzeziński powiedział w TVN24, że rząd USA „podziela jej obawy” dotyczące ustaw, które negatywnie wpływają na możliwość głosowania Polaków na wybranych przez nich kandydatów.
Opozycja w Polsce zareagowała ostrą krytyką.
Tusk, który w niedzielę poprowadzi w Warszawie prodemokratyczny wiec, napisał na Twitterze do Dudy: „Panie Prezydencie, zapraszam na konsultacje społeczne 4 czerwca. Będzie nas łatwo usłyszeć i zobaczyć z okien Pańskiego pałacu”. ”.
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który jest członkiem Koalicji Obywatelskiej Tuska, napisał na Twitterze: „Oni (partia rządząca) chcą zbadać rzekome„ rosyjskie wpływy ”w oparciu o jakieś„ prawo ”, którego Moskwa nie będzie się wstydzić i podpisane przez prezydent.”
„To kolejny dowód na to, że najlepszym lekarstwem na 'rosyjskie wpływy’ w Polsce jest odsunięcie tej ekipy od władzy. Zróbmy to (w wyborach) tej jesieni” – napisał na Twitterze Trzaskowski.
Tusk powiedział, że opozycja ma gotową strategię radzenia sobie z ciałem i że partia rządząca „będzie tego żałować”.
Ustawa przewiduje powołanie państwowej komisji do zbadania rosyjskich wpływów w Polsce i bezpieczeństwa narodowego z uprawnieniami prokuratora i sędziego. O swoich wynikach poinformuje do 17 września, na kilka tygodni przed wyborami – spodziewanymi w październiku lub listopadzie – i może nałożyć sankcje, w tym 10-letni zakaz na urzędników zajmujących stanowiska kontrolujące wydatkowanie środków publicznych.
Od decyzji komisji można się jednak odwołać do sądu i wejdą one w życie dopiero po orzeczeniu sądu – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.
Powszechnie uważa się, że atakuje Tuska, byłego premiera, który jest obecnie liderem głównej opozycyjnej Koalicji Obywatelskiej, w czasie, gdy trwają przedterminowe wybory.
Prawo i Sprawiedliwość zarzuca Tuskowi, że jako premier w latach 2007-2014 bardzo przyjaźnił się z Rosją i zawierał korzystne dla Rosji umowy gazowe, zanim udał się do Brukseli, by zostać przewodniczącym Rady Europejskiej w latach 2014-2019.
Lider partii Jarosław Kaczyński i Tusk to wieloletni rywale polityczni.
Krytycy twierdzą, że komisja śledcza, która ma uprawnienia do pozbawiania ludzi funkcji publicznych i unieważniania decyzji administracyjnych i handlowych, narusza prawo obywateli do stawienia się przed niezależnym sądem i jest wyraźnym przykładem tego, jak prawo i sprawiedliwość mogą wykorzystywać ustawodawstwo do osiągnięcia własnych celów. kończy się. Od objęcia władzy w 2015 r.
Postrzegają ustawę, nazwaną przez krytyków „Lex Tusk”, jako próbę stworzenia potężnego i niekonstytucyjnego narzędzia, które pomogłoby PiS w dalszym sprawowaniu władzy, nawet jeśli straci kontrolę nad parlamentem w wyborach.
Rewizja, o którą Duda wnosił do Trybunału Konstytucyjnego, może być długa, bo sąd utknął w martwym punkcie z powodu wewnętrznych konfliktów, które w niektórych przypadkach uniemożliwiały zebranie wymaganego kworum. Ustawa zaproponowana przez partię rządzącą, aby obniżyć kworum, jest obecnie w parlamencie.
Polityka rządu, zwłaszcza w wymiarze sprawiedliwości, już teraz poróżniła Warszawę z Unią Europejską, która twierdzi, że jest sprzeczna z zasadami praworządności i demokracji. Najnowsze przepisy mogą zwiększyć kontrowersje.
Prodemokratyczny wiec, który Tusk poprowadzi w Warszawie w niedzielę, mający na celu zgromadzenie wyborców opozycji, przypada w rocznicę częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w 1989 r., które doprowadziły do obalenia komunizmu.
Monika Cieślowska, Associated Press
„Miłośnik podróży. Miłośnik alkoholu. Przyjazny przedsiębiorca. Coffeeaholic. Wielokrotnie nagradzany pisarz.”
More Stories
Polska vs. Holandia: prognozy UEFA Euro 2024, godzina rozpoczęcia meczu, telewizja, transmisja na żywo, wiadomości o obu drużynach, bezpośrednie konfrontacje, dzisiejsze kursy
Wiadomości NRL: Wiadomość o Kalyn Ponga zdumiewa fanów, gdy Broncos otrzymują nowy cios po ujawnieniu szczegółów Reece’a Walsha
Francja vs. Polska: zapowiedź, prognozy i skład