Aktualności, najnowsze wiadomości
Orzeczenie polskiego sądu kwestionujące praworządność UE pogrążyło UE w kryzysie egzystencjalnym i stwarza możliwość wyjścia Polski z bloku 27 państw, ostrzegają ministrowie z innych państw członkowskich. Witając z zadowoleniem decyzję Trybunału Konstytucyjnego, premier Polski stwierdził, że chce, aby jego kraj z Europy Wschodniej dołączył do bogatej Rady Handlu i Polityki, która dołączyła w 2004 roku, ale że każde państwo członkowskie powinno być traktowane jednakowo iz szacunkiem. Warszawa od dawna spiera się z Brukselą w kwestii standardów demokratycznych i niezależności sądownictwa. Jednak czwartkowe orzeczenie o niezgodności niektórych części prawa unijnego z polską konstytucją stawia unię w stanie pełnego konfliktu w Warszawie i Brukseli, z naruszeniem obowiązującego prawa i porządku. „Musimy jasno powiedzieć, że ten rząd w Polsce igra z ogniem” – powiedział minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asalborn podczas spotkania ministrów UE w Luksemburgu. „Integracja Europy i priorytet prawa europejskiego są niezbędne do wspólnego życia w Europie. Jeśli ta polityka zostanie złamana, wiemy, że Europa jest związana Statutami Rzymskimi”. Francuski minister spraw europejskich Clement B unenn powiedział, że orzeczenie polskiego trybunału konstytucyjnego było atakiem na UE, który prowadzi do nałożenia sankcji na Warszawę. „To bardzo poważna sprawa… istnieje realne ryzyko opuszczenia Unii Europejskiej” – powiedział Beef TV, dodając, że nie chciał, aby Polska wychodziła z sojuszu. Polski rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS) twierdzi, że nie ma planów na „Polexit” – w przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii przed referendum w sprawie Brexitu w 2016 r. – ponieważ powszechne poparcie dla członkostwa w Unii Europejskiej jest w Polsce wysokie. Trybunał Konstytucyjny zajął się tą sprawą, pytając premiera Mattusa Moraviciego, czy instytucje unijne mogą uniemożliwić Polsce restrukturyzację sądownictwa. „Chcemy wspólnoty szacunku, a nie grupy równych i równych. To jest nasza wspólnota, nasza unia” – powiedział Moraviki, odnosząc się do UE na Facebooku. „To jest związek, którego chcemy. Stworzymy taki związek”. Wykonawcza Komisja Europejska wyraziła w czwartek poważne obawy dotyczące priorytetu prawa UE w tym orzeczeniu. Urzędnicy w Brukseli poinformowali, że decyzja doprowadzi do nałożenia grzywien i przeciągnięcia postępowania sądowego przeciwko Warszawie. Australijska prasa stowarzyszona
/images/transform/v1/crop/frm/silverstone-feed-data/a4058b56-a8bf-4ae2-bb2e-56d5f511c198.jpg/r0_74_800_526_w1200_h678_fmax.jpg
Orzeczenie polskiego sądu kwestionujące praworządność UE pogrążyło UE w kryzysie egzystencjalnym i stwarza możliwość wyjścia Polski z bloku 27 państw, ostrzegają ministrowie z innych państw członkowskich.
Witając z zadowoleniem decyzję Trybunału Konstytucyjnego, premier Polski stwierdził, że chce, aby jego kraj z Europy Wschodniej dołączył do bogatej Rady Handlu i Polityki, która dołączyła w 2004 roku, ale że każde państwo członkowskie powinno być traktowane jednakowo iz szacunkiem.
Warszawa od dawna spiera się z Brukselą w kwestii standardów demokratycznych i niezależności sądownictwa.
Jednak czwartkowe orzeczenie o niezgodności niektórych części prawa unijnego z polską konstytucją stawia unię w stanie pełnego konfliktu w Warszawie i Brukseli, z naruszeniem obowiązującego prawa i porządku.
„Musimy jasno powiedzieć, że ten rząd w Polsce igra z ogniem” – powiedział minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asalborn podczas spotkania ministrów UE w Luksemburgu.
„Integracja Europy i priorytet prawa europejskiego są niezbędne do wspólnego życia w Europie. Jeśli ta polityka zostanie złamana, wiemy, że Europa jest związana Statutami Rzymskimi”.
Francuski minister spraw europejskich Clement B unenn powiedział, że orzeczenie polskiego trybunału konstytucyjnego było atakiem na UE, który prowadzi do nałożenia sankcji na Warszawę.
„To bardzo poważna sprawa… istnieje realne ryzyko opuszczenia Unii Europejskiej” – powiedział Beef TV, dodając, że nie chciał, aby Polska wychodziła z sojuszu.
Polski rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS) twierdzi, że nie ma planów na „Polexit” – w przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii przed referendum w sprawie Brexitu w 2016 r. – ponieważ powszechne poparcie dla członkostwa w Unii Europejskiej jest w Polsce wysokie.
Trybunał Konstytucyjny zajął się tą sprawą, pytając premiera Mattusa Moraviciego, czy instytucje unijne mogą uniemożliwić Polsce restrukturyzację sądownictwa.
„Chcemy wspólnoty szacunku, a nie grupy równych i równych. To jest nasza wspólnota, nasza unia” – powiedział Moraviki, odnosząc się do UE na Facebooku. „To jest związek, którego chcemy. Stworzymy taki związek”.
Wykonawcza Komisja Europejska wyraziła w czwartek poważne obawy dotyczące priorytetu prawa UE w tym orzeczeniu.
Urzędnicy w Brukseli poinformowali, że decyzja doprowadzi do nałożenia grzywien i przeciągnięcia postępowania sądowego przeciwko Warszawie.
Australijska prasa stowarzyszona
„Pisarz ogólny. Fanatyk Twittera. Wielokrotnie nagradzany praktykujący alkohol. Guru popkultury.”
More Stories
Mistrzostwa Europy 29er 2024 – Gdynia, Polska Dzień 2 • Remis na żywo
Imponująca kula ognia w centralnej Polsce – oddział angielski
Chosen wrócił i jest gotowy do dostarczenia do Polski – FIBA Olimpijskie Kwalifikacje 2024 Walencja, Hiszpania