Lider polskiej opozycji i zwycięzca wyborów Platformy Obywatelskiej (PO, EPP) Donald Tusk nie pozostawił miejsca na spekulacje, gdy otwarcie stwierdził, że jego partia, która po ośmiu latach opozycji może wrócić do władzy w Polsce, jest przeciwna zmianom. traktatów UE, podobnie jak konserwatywny blok rządzący w Polsce.
W środę Parlament Europejski a Raport Proponowane zmiany w traktatach UE – w tym kontrowersyjny plan zniesienia jednomyślności w kluczowych kwestiach w Polsce.
Przeciw przyjęciu sprawozdania będą głosować wszyscy eurodeputowani z Porozumienia Obywatelskiego kierowanego przez PO (KO, EPP/Zieloni).
„Ustawodawcy, którzy ze mną współpracują, będą głosować przeciw [the report]– zapowiedział Tusk, przyznając, że indywidualne odstępstwa zawsze mogą się zdarzyć i nie można zagwarantować dyscypliny głosowania.
Nie oznacza to sceptycyzmu co do postępu integracji europejskiej, ale raczej sceptycyzm co do niektórych propozycji zawartych w raporcie i tempa zmian.
„Europa wymaga naprawy pod wieloma względami” – stwierdził były przewodniczący Rady Europejskiej.
Ostrzegł jednak, że „głupim sposobem” osiągnięcia tego byłoby popadnięcie w naiwny „euroentuzjazm”, który jest jedną z przyczyn brexitu.
Tekst osłabia wspólnotę UE
„Oczywiście plan przygotowany przez Parlament Europejski […] Moim zdaniem nie jest to zgodne z duchem czasu i reprezentuje rzeczywiste potrzeby Unii Europejskiej” – wyjaśnił Tusk.
„Nigdy wcześniej nie potrzebowaliśmy silniejszej i sprawniejszej UE w obliczu wojny, która nas czeka, w obliczu zagrożeń. Jednak dokument, nad którym będzie głosowanie, zamiast zaspokoić tę potrzebę, osłabia wspólnotę europejską” – dodał. – powiedział poseł PO Andrzej Halicki.
Dotychczas największy sprzeciw wobec zmian traktatowych wyrażała rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS, ECR). Jednak po zeszłomiesięcznych wyborach parlamentarnych partia straciła większość parlamentarną i mogła stracić władzę na rzecz obozu Tuska.
Silne występy koalicji opozycyjnej w wyborach w Polsce, czyniące ją faworytem do utworzenia nowego rządu, zostały przyjęte w Brukseli z nadzieją, że obecny rząd pod przewodnictwem PiS stanie po stronie UE w kilku kluczowych dla niej kwestiach. do Brukseli.
Jednak jak donosił w zeszłym miesiącu Euractiv, Polska pod rządami Duska nie będzie „rajem, na który liczy UE” – jest to kwestia, w której UE ma mniej więcej wspólne poglądy, jeśli chodzi o propozycję reformy traktatu UE, imigrację i azyl. Umowa to co innego.
Poseł KO Dariusz Joński powiedział, że rząd Tuska miałby bardziej konstruktywne podejście do integracji z UE niż PiS, pomimo podzielania wspólnego stanowiska w sprawie reformy traktatu UE.
„PiS nie był w stanie pójść na kompromis. Jestem pewien, że doświadczenie polityczne i powiązania Tuska pomogą, a Polska stanie się silniejsza w Europie” – powiedział Zoński na początku tego miesiąca w rozmowie z Euractiv Poland.
„Niepokoi nas jeszcze głębsza integracja Unii Europejskiej. Silniejsza Europa to silniejsza Polska” – dodał.
(Aleksandra Krzysztoszek | Euractiv.pl)
Przeczytaj więcej z Euractiv
„Pisarz ogólny. Fanatyk Twittera. Wielokrotnie nagradzany praktykujący alkohol. Guru popkultury.”
More Stories
Mistrzostwa Europy 29er 2024 – Gdynia, Polska Dzień 2 • Remis na żywo
Imponująca kula ognia w centralnej Polsce – oddział angielski
Chosen wrócił i jest gotowy do dostarczenia do Polski – FIBA Olimpijskie Kwalifikacje 2024 Walencja, Hiszpania