Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Pomiar mowy ciała  Wiadomości o Mirażu

Pomiar mowy ciała Wiadomości o Mirażu

Czy można rozszyfrować nasze uczucia za pomocą ruchów? Jak można badać emocje „od zewnątrz” metodami eksperymentalnymi? Aby odpowiedzieć na te pytania, duży międzynarodowy i interdyscyplinarny zespół badawczy kierowany przez Instytut Estetyki Eksperymentalnej Maxa Plancka (MPIEA) we Frankfurcie nad Menem w Niemczech opracował integracyjną metodologię naukową. Wykorzystując środki artystyczne i cyfrowe, takie jak technologia przechwytywania ruchu, badacze opracowali oprogramowanie EMOKINE do pomiaru obiektywnych cech kinematycznych ruchów wyrażających emocje. Wyniki badania opublikowano niedawno w czasopiśmie Metody badań behawioralnych.

Zespół poprosił profesjonalną tancerkę o powtórzenie krótkich tańców przed zielonym ekranem. Poproszono ją o wyrażenie różnych emocji poprzez swoje ruchy: złość, zadowolenie, strach, szczęście, neutralność i smutek. Aby zarejestrować ruchy taneczne jako „dane”, naukowcy wykorzystali pakiet technologii w Instytucie Fizyki Stosowanej Maxa Plancka: tancerka miała na sobie kombinezon do rejestrowania ruchu całego ciała firmy XSENS®, wyposażony łącznie w 17 bardzo czułych czujników. W połączeniu z kamerą filmową mierzono i rejestrowano dynamiczne ruchy ciała. Następnie badacze wyodrębnili obiektywne charakterystyki kinematyczne (parametry ruchu) i zaprogramowali oprogramowanie EMOKINE, które po naciśnięciu przycisku udostępnia te parametry ruchu ze zbiorów danych.

Skomputeryzowane śledzenie ruchu całego ciała

W sumie zebrano 32 statystyki z 12 parametrów ruchu i wyodrębniono je z eksperymentalnego zbioru danych dotyczących tańca. Rejestrowanymi parametrami kinematycznymi były na przykład prędkość, przyspieszenie lub skurcz kończyn.

„Zidentyfikowaliśmy 12 cech kinematycznych ruchów emocjonalnych całego ciała, które zostały osobno omówione w literaturze na temat poprzednich badań. Następnie wyodrębniliśmy je wszystkie z jednego zbioru danych, a następnie wprowadziliśmy te cechy do oprogramowania EMOKINE” – informuje pierwsza autorka Julia F. . Christensena z MPIEA.

W ostatnich latach śledzenie ruchu było wykorzystywane w wielu dziedzinach, ponieważ obiektywna rejestracja parametrów ruchu może zapewnić wgląd w intencje, uczucia i stany umysłu ludzi. Jednakże badanie to wymaga metodologii opartej na teorii, aby z zarejestrowanych danych można było wyciągnąć znaczące wnioski.

„Ta praca pokazuje, jak praktyka artystyczna, psychologia i informatyka mogą w idealny sposób współpracować, aby opracować metody badania ludzkiego poznania” – mówi współpierwszy autor Andres Fernandez z Instytutu Inteligentnych Systemów Maxa Plancka w Tybindze w Niemczech.

Ramy metodologiczne dołączone do pakietu oprogramowania, które wyraźnie wykorzystują ruchy taneczne do badania emocji, stanowią odejście od wcześniejszych podejść badawczych, które często wykorzystywały filmy wideo przedstawiające „działania emocjonalne”, takie jak machanie rękami czy chodzenie.

„Jesteśmy szczególnie podekscytowani publikacją tej pracy, w którą zaangażowało się wielu ekspertów, na przykład z Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie nad Menem, Uniwersytetu w Glasgow i zespół filmowy z WiseWorld Ai w Portugalii nauki i estetyki.” Eksperymentalizm, ale także taniec i film” – podsumowuje główna autorka Gemma Roig, profesor informatyki, laboratorium widzenia komputerowego i sztucznej inteligencji na Uniwersytecie Goethego.

Pakiet oprogramowania typu open source

EMOKINE jest dostępny bezpłatnie pod adresem Zenod I githubie Po niewielkich modyfikacjach można go dostosować do innych systemów przechwytywania ruchu. Te ogólnodostępne narzędzia cyfrowe można wykorzystać do analizy ekspresji emocjonalnej tancerzy i innych grup performerów, a także codziennych ruchów.

READ  Efekty matrycy, ścieżki do twoich specyfikacji: co dalej z rzeczywistością rozszerzoną? | Rozszerzona Rzeczywistość

Naukowcy mają teraz nadzieję, że opracowane przez nich oprogramowanie EMOKINE będzie można zastosować w psychologii eksperymentalnej, neuronauce afektywnej oraz w dziedzinie widzenia komputerowego – zwłaszcza w analizie mediów wizualnych wspomaganej sztuczną inteligencją, która jest gałęzią sztucznej inteligencji, która umożliwia komputerom i systemom wyodrębnianie istotne informacje z cyfrowych obrazów wideo i innych materiałów wizualnych. EMOKINE pomoże naukowcom odpowiedzieć na pytania badawcze dotyczące tego, w jaki sposób parametry kinematyczne ruchów całego ciała przekazują intencje, uczucia i różne stany psychiczne obserwatora.

/wersja ogólna. Ten materiał pierwotnej organizacji/autorów może mieć charakter chronologiczny i został zredagowany pod kątem przejrzystości, stylu i długości. Mirage.News nie zajmuje stanowisk ani partii korporacyjnych, a wszelkie opinie, stanowiska i wnioski tu wyrażone są wyłącznie opiniami autorów. Pełny widok tutaj.