Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

„Portret damy” Rubensa na licytacji w Warszawie

„Portret damy” Rubensa na licytacji w Warszawie

WARSZAWA, Polska (AP) – Dom aukcyjny DESA Unicum poinformował w czwartek, że XVII-wieczne arcydzieło Petera Paula Rubensa „Portret damy” zostanie wystawione na aukcję w Polsce w przyszłym miesiącu.

Olej na płótnie flamandzkiego malarza przedstawiający ciemnowłosą kobietę w bogatej czarnej aksamitnej sukni szacowany jest na 18-24 miliony złotych (4,5 do 6 milionów dolarów).

Obraz, będący obecnie własnością obywatela Wielkiej Brytanii, zostanie wystawiony na licytację w Warszawie 17 marca. Oczekuje się, że będzie to jedna z największych sprzedaży dzieł sztuki w Europie Środkowo-Wschodniej, według DESA Unicum.

„To wyjątkowe dzieło sztuki, jedno z najcenniejszych dzieł sztuki na świecie, trafiło do nas” – powiedział na konferencji prasowej szef DES Julius Vindorbsky. „Żyjemy marzeniem każdego domu aukcyjnego na świecie”.

Eksperci twierdzą, że obraz, namalowany przez Rubensa około 1620-25 roku, z udziałem jego warsztatu w Antwerpii, mógł być podobny do pierwszej żony malarza, Isabelli Brant, lub członka rodziny jubilerów Duarte, którzy byli sąsiadami Rubensa. . Model mógł również pochodzić z hiszpańskiego dworu królewskiego.

Obraz był niegdyś własnością m.in. XVII-wiecznego brytyjskiego malarza Sir Petera Lilly’ego. Ostatni raz został pokazany publiczności w 1965 roku.

W 2020 roku Robbinsa „Portret młodej kobiety w połowie długości, trzymającej łańcuch” sprzedano za prawie 4 miliony funtów (5,4 miliona dolarów) w Christie’s w Londynie.

Inne prace wystawione na marcowej aukcji to dzieła włoskiego malarza Giovanniego Battisty Lampiego, żyjącego w latach 1751-1830, oraz dzieła polskich mistrzów XIX i XX wieku, m.in. Jacka Malchowskiego, Leona Wieczółkowskiego i Aleksandra Grimskiego.

Prawa autorskie 2022 The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, rozpowszechniany, przerabiany ani redystrybuowany bez pozwolenia.