Chiny osiągnęły niezwykłe wyniki w eksploracji kosmosu, zwłaszcza w 2022 r., w tym udany start załogowego statku kosmicznego Shenzhou-15 w listopadzie, który zakończył ostatnią fazę budowy chińskiej stacji kosmicznej Tiangong, czyli „Pałacu Niebios”.
Postęp Chin w przemyśle kosmicznym nabrał rozpędu w ciągu ostatnich trzech dekad. W tym czasie samodzielnie opracowała własny załogowy program kosmiczny i dokonała skoku w rozwoju nauki i technologii kosmicznej. W 2020 roku misja Chang’e-5 odzyskała próbki księżycowe, czyniąc Chiny trzecim krajem na świecie, który zwrócił próbki księżycowe.
Chiny realizują obecnie marzenie o zbudowaniu zrobotyzowanej stacji badawczej w pobliżu południowego bieguna Księżyca, w celu ułatwienia załogowego lądowania na powierzchni Księżyca i zbudowania placówki w pobliżu bieguna w latach 30. XX wieku, zgodnie ze swoim planem.
Kraj dotarł już na Marsa, ponieważ jego robot prowadzi dokładne przeszukiwanie Czerwonej Planety. Planuje również wystrzelenie nowego teleskopu kosmicznego o nazwie Xuntian do mapowania gwiazd i supermasywnych czarnych dziur. Teleskop będzie okresowo dokowany do stacji kosmicznej w celu konserwacji.
Szybki rozwój chińskiego przemysłu kosmicznego wynika z jego rosnącej siły naukowej i technologicznej oraz potencjału innowacyjnego. Kraj zintensyfikował wysiłki na rzecz poszerzenia puli talentów w przemyśle kosmicznym, a silny sektor produkcyjny zapewnił również wsparcie dla rozwoju tego sektora. Co więcej, kraj ten udowodnił również swoją zdolność do pokonywania trudności w celu realizacji swoich marzeń.
Dzięki tym wszystkim wysiłkom Chińczycy zbierają owoce postępu w technologiach kosmicznych. Na przykład wystrzelenie różnego rodzaju satelitów przyczyniło się do ochrony zasobów naturalnych i środowiska. Odgrywają również ważną rolę w zapobieganiu katastrofom i łagodzeniu ich skutków, zarządzaniu kryzysowym, prognozowaniu pogody i reagowaniu na zmiany klimatu, pomagając poprawić dobrobyt ludzi w kraju i na całym świecie.
Dokonując nowych postępów w przemyśle kosmicznym, Chiny zobowiązały się do wzmocnienia międzynarodowej współpracy kosmicznej. Obiecała otworzyć swoją stację kosmiczną dla wszystkich państw członkowskich ONZ i podzielić się swoimi osiągnięciami w sektorze lotniczym z resztą świata. Podpisała również umowy o współpracy i prowadziła projekty z Francją, Niemcami, Włochami, Rosją i Pakistanem, a także agencjami i organizacjami kosmicznymi z całego świata.
Badania i eksploracja kosmosu były metodą naukową stosowaną tylko przez kilka krajów. Jednak zasoby przestrzeni kosmicznej są wspólnym bogactwem całej ludzkości. Otwartość Chin na postępy w kosmosie może zapewnić krajom, zwłaszcza rozwijającym się, większe możliwości udziału w eksploracji kosmosu i zachęcić je do marzenia o prowadzeniu własnych badań w głębszych przestrzeniach.
Przestrzeń kosmiczna ujawnia nie tylko przeszłość wszechświata, ale także przyszłość Ziemi. Ponieważ coraz więcej międzynarodowych astronautów i naukowców ma możliwość pracy i życia na stacji kosmicznej, oczekuje się kolejnych przełomów w eksploracji kosmosu, co z kolei przyniesie ludzkości większe korzyści.
Irshad Shekdar jest bengalską dziennikarką i autorką opinii mieszkającą w Pekinie.
Artykuły opinii odzwierciedlają opinie ich autorów, niekoniecznie China.org.cn.
Jeśli chcesz pomóc, skontaktuj się z nami pod adresem viewchina.org.cn.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka