WARSZAWA, Polska (AP) – Zofia Busmis, polska bojowniczka ruchu oporu z czasów II wojny światowej, która przeżyła obozy koncentracyjne Auschwitz i Ravensbrück, a później została dziennikarką i powieściopisarką, zmarła w wieku 98 lat.
Państwowe Muzeum Pamięci Auschwitz-Birkenau poinformowało, że Busmis zmarł w poniedziałek w schronie w Auschwitz, południowym polskim mieście, w którym znajdował się Auschwitz podczas wojennej okupacji Polski przez nazistowskie Niemcy.
Za dwa tygodnie skończyłaby 99 lat.
Busmis, polski katolik, urodził się 23 sierpnia 1923 roku w Krakowie.
Miała 18 lat, kiedy została aresztowana w 1942 r. za związek z polskim ruchem oporu w Krakowie. Po spędzeniu ponad dwóch lat w obozie zagłady Auschwitz została deportowana do Ravensbrück, a później do Neustadt-Gliwe, gdzie została wyzwolona pod koniec wojny w 1945 roku, jak podaje pomnik w Auschwitz.
Po wojnie wróciła do Polski, pracowała jako dziennikarka, m.in. w polskim radiu, napisała kilka powieści. Jej najbardziej znanym dziełem był Podróżnik, powieść, którą napisała po raz pierwszy jako słuchowisko radiowe Pasażerka w kabinie 45. Opowiada historię ocalałej z obozu koncentracyjnego Auschwitz, która podczas rejsu statkiem spotkała swojego byłego strażnika obozu koncentracyjnego i była kanwą filmu i opery.
W 2006 roku znalazła się wśród byłych więźniów, którzy w byłym obozie Auschwitz przyjęli urodzonego w Niemczech papieża Benedykta XVI.
Prasa kanadyjska. Wszelkie prawa zastrzeżone.
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”
More Stories
Polski Instytut Sztuki Filmowej powołuje nowego prezesa po dymisji Radosława Śmijewskiego
Joanna Lisowska – droga do sławy na polskiej scenie
Ogłoszono tytuły Dni Polskich na rok 2024