Pionierskie badania ujawniły bezprecedensowy wgląd w naturę asteroidy Ryugu i rzucają światło na powstawanie małych, bogatych w wodę i węgiel ciał w Układzie Słonecznym.
Meteoryty takie jak asteroida Ryugu to pozostałości embrionów planet, które nigdy nie osiągnęły większych rozmiarów, co czyni je nieocenionymi oknami umożliwiającymi wgląd w materiały powstałe we wczesnym Układzie Słonecznym. Badanie skupiało się na pomiarach laboratoryjnych próbek przywiezionych na Ziemię przez sondę Hayabusa 2 w 2020 roku.
Celem projektu Hayabusa2, kierowanego przez Japońską Agencję Badań Kosmicznych (JAXA), jest odkrycie prawdziwej natury Ryugu i zbadanie, w jaki sposób astrolodzy mogą wykorzystać wiedzę uzyskaną z meteorytów do interpretacji teleskopowych obserwacji innych asteroid wodnych.
badania, ’Ponowne przypisanie ciał macierzystych chondrytów CI w oparciu o spektroskopię odbiciową próbek z asteroidy węglowej Ryugu i meteorytów.”, opublikowanym w czasopiśmie Postęp nauki.
Próbki asteroidy Ryugu ujawniły zaskakujące efekty
W przeciwieństwie do meteorytów pochodzących z podobnych asteroid wodnych, próbki asteroidy Ryugu uniknęły ziemskich zmian – interakcji z tlenem i wodą w ziemskiej atmosferze.
Do porównania nowych próbek z meteorytami zmienionymi w środowiskach lądowych wykorzystano spektroskopię odbiciową, kluczową technikę łączącą analizy laboratoryjne meteorytów z obserwacjami asteroid.
Zespołowi udało się opracować procedury analityczne, które pozwalają uniknąć wystawiania próbek na działanie atmosfery ziemskiej, zapewniając zachowanie ich pierwotnych warunków.
Poprzednie badania wykazały, że próbka minerału Ryugu przypomina chondryty CI, najbardziej prymitywne chemicznie meteoryty. Jednak inne badania zaprzeczyły temu, ujawniając znaczącą różnicę w widmach odbicia między próbkami asteroidy Ryugu i chondrytu CI.
Dodatkowe badania w ramach nowego badania wykazały, że ogrzewanie próbek CI w warunkach redukujących w temperaturze 300°C dobrze odtworzyło próbkę minerału Ryugu, co dało widma ściśle odpowiadające widmom próbek Ryugu.
Podważanie wcześniejszych założeń dotyczących wietrzenia meteorytów
Odkrycia dokonane przez asteroidę Ryugu podważają wcześniejsze założenia dotyczące ciał macierzystych chondrytów CI i podkreślają podatność widm prymitywnych meteorytów na wietrzenie ziemskie.
Badanie sugeruje, że rzeczywiste ciała macierzyste chondrytów CI prawdopodobnie wykazują ciemniejsze i bardziej płaskie widma odbicia, niż wcześniej sądzono.
„To badanie otwiera nowe horyzonty w zrozumieniu powstawania i ewolucji małych obiektów w naszym Układzie Słonecznym” – skomentowała Kana Amano, była doktorantka w Grupie Badawczej Wczesnej Ewolucji Układu Słonecznego na Uniwersytecie Tohoku i współautorka artykułu.
„Przyglądając się wpływowi wietrzenia Ziemi na meteoryty, możemy ulepszyć nasze interpretacje składu asteroid i poszerzyć naszą wiedzę na temat wczesnej historii Układu Słonecznego”.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka