Drony są wykorzystywane do terroryzowania ludzi w Sydney poprzez „prześladowanie” ich dla rozrywki i sławy w mediach społecznościowych.
Właściciel drona terroryzuje bezbronnych ludzi w Sydney, „goniąc” ich dronem i publikując ich przerażone reakcje w mediach społecznościowych.
Jest to część trendu zwanego „polowaniem na drony”, w ramach którego użytkownicy mediów społecznościowych publikują nagrania swoich egzotycznych dronów, aby zapewnić sobie rozrywkę i zyskać rozgłos w Internecie.
Jeden z filmów opublikowanych na TikToku przez właściciela drona używającego nazwy konta „dronehunterr” przedstawia materiał filmowy przedstawiający kobietę ubraną w czerwony top i kolorową spódnicę, ściganą przez drona.
Po raz pierwszy zauważyła drona, zanim zszedł po schodach, i patrzyła na niego, gdy przechodził przez przejście dla pieszych.
Po zauważeniu, że dron ją śledzi, wystartowała i zaczęła biec chodnikiem w kierunku dworca autobusowego, podczas gdy dron ją gonił.
Następnie widać, jak kobieta wskazuje na kamerę, rozmawiając z dwoma mężczyznami na dworcu autobusowym i patrząc na samolot.
Materiał został przerobiony i opublikowany na Instagramie, gdzie szybko spotkał się z krytyką, a jeden z komentatorów nazwał je „przerażającym” zachowaniem.
„Mogli zrobić to każdemu na ulicy, ale zdecydowali się„ ścigać ”bezbronnych ludzi, aby wyglądało to na park rozrywki” – napisał jeden z nich.
Wygląda na to, że konta „dronehunterr” nie ma już na TikToku, ale wyszukiwanie jego nazwy powoduje wyświetlenie filmów z polowaniami na drony – w tym wiele z nich nękających ludzi na ulicy.
W 2022 r. grupa wsparcia w USA skrytykowała konto TikTok „Bad2theDrone” – znane również jako „BumsnDrones” – za nękanie bezdomnych w Kolorado.
Narodowy Sojusz na Rzecz Pokoju Bezdomności (NAEH) wezwał aplikację wideo do podjęcia działań wobec „okrutnych” i „szkodliwych” treści na koncie.
Liczne filmy pokazują przypadki, w których zdalnie sterowany dron podąża za ludźmi śpiącymi na świeżym powietrzu, często uciekającymi lub rzucającymi przedmiotami w latającą kamerę.
Anne Olivia, dyrektor naczelna NAEH, powiedziała Newsweekowi, że kpienie z bezdomnych ma na celu „pozbawienie ich człowieczeństwa i wysłanie sygnału, że ich cierpienie nie ma znaczenia”.
„To ustanawia tolerancję dla okrutnego, brutalnego i przymusowego zachowania oraz polityki wobec nich” – stwierdziła. Newsweek.
„Nękanie nie jest formą rozrywki, a platformy mediów społecznościowych muszą zobowiązać się do identyfikowania i eliminowania tego rodzaju szkodliwych treści”.
Drony wywołały również chaos w Australii, a niektóre władze wyraziły obawy, że drony są wykorzystywane do prześladowania i nękania ludzi – zwłaszcza tych, którzy pozostają w niebezpiecznych lub agresywnych związkach lub je opuszczają.
Urząd ds. Bezpieczeństwa Lotnictwa Cywilnego (CASA) twierdzi, że co roku otrzymuje około 3000 skarg dotyczących działań dronów, w tym prześladowania.
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”
More Stories
Polski Instytut Sztuki Filmowej powołuje nowego prezesa po dymisji Radosława Śmijewskiego
Joanna Lisowska – droga do sławy na polskiej scenie
Ogłoszono tytuły Dni Polskich na rok 2024