Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

„Rozpoczął się upadek planety Ziemia”.

„Rozpoczął się upadek planety Ziemia”.

Agencja meteorologiczna Organizacji Narodów Zjednoczonych wydała światu surowe ostrzeżenie po tym, jak w ciągu zaledwie kilku miesięcy pojawiła się dramatyczna tendencja.

Dane wydane przez Unię Europejską Usługa programu Copernicus dotycząca zmian klimatycznych We współpracy ze Światową Organizacją Meteorologiczną (WMO) ujawniono, że lato na półkuli północnej przyczyniło się do wzrostu globalnych temperatur o 0,66 stopnia Celsjusza.

Sekretarz generalny ONZ António Guterres wyraził zaniepokojenie powagą sytuacji i jej wpływem na planetę po sezonie niszczycielskich pożarów, który rozprzestrzenił się w Europie, Ameryce Północnej i części Azji.

„Nasza planeta właśnie przeszła okres wrzenia – najgorętsze lato w historii. Rozpoczęło się załamanie klimatyczne” – powiedział Guterres po opublikowaniu raportu.

Nadal możemy uniknąć najgorszego chaosu klimatycznego. Nie mamy chwili do stracenia.”

Tymczasem Sekretarz Generalny Światowej Organizacji Meteorologicznej Petteri Taalas ostrzegł, że rosnące temperatury już wywierają „trwały wpływ na środowisko” i szkodzą zdrowiu niektórych osób.

„Półkula północna właśnie przeżyła lato pełne ekstremalnych wydarzeń – powtarzające się fale upałów podsycają niszczycielskie pożary, szkodzą zdrowiu, zakłócają codzienne życie i wywierają trwały wpływ na środowisko” – powiedział.

Ostrzegł, że kurczenie się lodu morskiego na Antarktydzie osiągnęło bezprecedensowy poziom, ponieważ globalne temperatury powierzchni mórz ustanawiają nowe rekordy.

„To było dosłownie nie do pomyślenia, a globalna temperatura powierzchni morza po raz kolejny osiągnęła nowy rekord” – kontynuował.

Wysokie temperatury spowodowały niszczycielski sezon pożarów buszu, który rozprzestrzenił się w Europie, Ameryce Północnej i częściach Azji.

W raporcie, który zawiera dane od wielu światowych organizacji monitorujących, podkreślono, że ostatni miesiąc był najcieplejszym sierpniem w historii, zarówno na lądzie, jak i pod względem globalnych temperatur powierzchni morza.

Carlo Bontempo, dyrektor Służby ds. Zmian Klimatu programu Copernicus, oszacował, że sierpień będzie o około 1,5 stopnia Celsjusza cieplejszy w porównaniu z poziomem sprzed epoki przemysłowej.

READ  Filipiny nie dadzą się „zastraszyć”, ale nie rozpoczną wojny w obliczu sporu z Chinami | Wiadomości z Morza Południowochińskiego

Nastąpiło to po ostrzeżeniu brytyjskiego Met Office, że prawdopodobieństwo, że co najmniej jeden z następnych pięciu lat będzie najcieplejszy w historii, wynosi 98%.

Dane programu Copernicus sugerują, że rok 2023 jest na dobrej drodze, aby stać się najcieplejszym rokiem w historii, obecnie plasując się na drugim miejscu po roku 2016 pod względem temperatury.

Oczekuje się, że Australia doświadczy w tym roku gorącego lata, a badacze klimatu ostrzegają, że w nadchodzących dziesięcioleciach ludzie będą musieli „przystosować się lub umrzeć”, jeśli temperatury będą nadal stale rosły.

„Nigdy wcześniej niszczycielska siła zmian klimatycznych nie ujawniła się na tak dużą skalę na całym świecie, a eksplozja katastrof spowodowanych klimatem umożliwiła miliardom ludzi zrozumienie z pierwszej ręki ich zaciekłości i skutków” – stwierdza Climate Członek Rady ds. Stosunków Zagranicznych. Alicja Hill.

„Nagła eksplozja rekordowych temperatur niesie ze sobą ostrzeżenie dla ludzi: albo się przystosują, albo umrą”.

Sekretarz generalny ONZ António Guterres (po lewej) wyraził zaniepokojenie powagą sytuacji i jej wpływem na planetę w następstwie niszczycielskiego sezonu pożarów buszu, który rozprzestrzenił się w Europie, Ameryce Północnej i części Azji.

Rządy zostały zmuszone zareagować na nieuniknione zmiany klimatyczne. Jednak dokładne rozwiązanie problemu pozostaje przedmiotem ogromnej debaty po obu stronach politycznego płotu.

„Chociaż klimatolodzy od dawna przewidywali wzrost liczby takich ekstremalnych zjawisk pogodowych, niektórzy wyrazili ostatnio zaniepokojenie wykładniczą szybkością zmian klimatu” – pisze pani Hill.

„Nowe osobiste doświadczenia społeczeństwa z katastrofami klimatycznymi mogą i powinny służyć jako bodziec do wzmożenia wysiłków adaptacyjnych. Jednak otwartym pytaniem pozostaje, czy katastrofa na dużą skalę skłoni rządy i przywódców politycznych do bardziej agresywnych działań w sprawie klimatu, w tym adaptacji. .

Według nowego badania opublikowanego w czasopiśmie Nature Communications, w ciągu najbliższych 70 lat planecie grozi „katastrofalne wydarzenie klimatyczne”.

READ  Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak odwiedza Kijów i ogłasza nowy pakiet wsparcia lotniczego o wartości 89 milionów dolarów

Profesor Peter Detlefsen z Uniwersytetu w Kopenhadze w Danii, który kierował badaniem, stwierdził, że istnieje ryzyko zapadnięcia się systemu Zatoki Perskiej, co oznaczałoby zatrzymanie ważnych prądów oceanicznych.

Oczekuje się, że Australia doświadczy w tym roku gorącego lata, a badacze klimatu ostrzegają, że w nadchodzących dziesięcioleciach ludzie będą musieli „przystosować się lub umrzeć”.

Gdyby cykl wywracania się Atlantyku (Amoc) został zatrzymany, poziom mórz na wschodnim wybrzeżu Ameryki Północnej gwałtownie wzrósłby, a lasy deszczowe Amazonii i pokrywy lodowe Antarktyki byłyby jeszcze bardziej zagrożone.

W takim przypadku deszcze odpowiedzialne za uprawę żywności dla miliardów ludzi w Indiach, Ameryce Południowej i Afryce Zachodniej zostałyby zakłócone, podczas gdy w Europie nasiliłyby się burze, a temperatury spadłyby.

Poziom mórz na wschodnim wybrzeżu Ameryki Północnej dramatycznie się podniesie, a lasy deszczowe Amazonii i pokrywy lodowe Antarktyki staną się jeszcze bardziej wrażliwe.

„Myślę, że powinniśmy być bardzo zaniepokojeni” – stwierdził profesor Detlefsen.

„To byłaby bardzo duża zmiana. Amoc nie był zapieczętowany od 12 000 lat.