Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rynek pracy w Polsce

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat możemy zauważyć spore zmiany związane z rynkiem pracy w Polsce. Jeszcze w pierwszej dekadzie mierzyliśmy się z większym bezrobociem, a dziś w zasadzie to praca szuka człowieka. Postanowiliśmy w związku z tym przyjrzeć się temu, jak dziś wygląda rynek pracy w Polsce.

Idziemy w dobrym kierunku

Z pewnością wzrost gospodarczy, zmiany demograficzne w ostatnich latach spowodowały, że Polska jest jednym z wyróżniających się krajów w Unii Europejskiej. Nie bez powodu pisaliśmy o tym, że to praca szuka człowieka. Kiedyś urzędy pracy pełne były osób szukających zatrudnienia, dziś w zasadzie świecą pustkami i wiele osób zastanawia się, po co w ogóle istnieją. Polska jest teraz krajem z drugim najniższym bezrobociem w UE. Z badań GUS opublikowanych w czerwcu 2023 roku wynika, że stopa bezrobocia wynosiła jedynie 5.0%. Jest to o 0.9% mniej niż średnia unijna, którą to i tak nasz kraj zaniża. Zdaniem Labour Force Survey stopa bezrobocia była u nas jeszcze niższa, gdyż wynosiła 2.7%, przez co ustępujemy jedynie Czechom z ich wynikiem na poziomie 2.4%. Dla porównania w Grecji jest to 10.8%, a w Hiszpanii aż 12.7%.

Równie ważny jest poziom zatrudnienia w grupie mieszkańców 20-64 lat. W 2021 roku mieliśmy ten wskaźnik na poziomie aż 75,4%, gdzie średnia unijna wynosiła 73,1%. Do tego należy dodać współczynnik aktywności zawodowej w przedziale 15-64 lata, który w tym samym czasie znajdował się na poziomie 72,8%. Przy tym dobrze jest także uwzględnić ogromną ilość pracowników z Ukrainy, którzy obecnie żyją i pracują w naszym kraju. Ponadto w ostatnich latach znacząco zwiększa się ilość wydawanych wiz pracowniczych dla osób z Azji czy Afryki. Do Polski coraz chętniej napływają również pracownicy z innych krajów UE, którzy mogą liczyć choćby na pracę w międzynarodowych korporacjach.

Nie każdy chce pracować

Oczywiście dziś mamy do czynienia z zupełnie innym rynkiem pracy, warunkami socjalnymi, przez co nie każdy chce pracować w tradycyjny sposób. Coraz więcej osób próbuje utrzymać się choćby z hazardu. Dziś bowiem dostępne są dla nas różne firmy bukmacherskie, kasyna bez depozytu dla polaków, w których to można założyć konto i obstawiać zakłady. Niektórzy mają sporo szczęścia i sukcesywnie zdobywają w takich miejscach środki, które w zupełności gwarantują im życie, bez konieczności pracy na etat. Oczywiście trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że hazard zawsze wiąże się z ryzykiem, przez co równie dobrze można przegrywać pieniądze, niż je zdobywać. Kasyna czy bukmacherzy to nie są jedyne formy nowoczesnego zarabiania. Wiele osób decyduje się bowiem na handel akcjami czy kryptowalutami. Nie da się również zapomnieć o tym, że dziś mnóstwo osób pracuje z domu, gdzie niekoniecznie musi siedzieć przed komputerem od 8:00 do 16:00. Rynek stał się bardzo elastyczny i coraz więcej osób kombinuje w myśl zasady: jak tu zarobić, a się nie narobić.

READ  Polski handel jest mały, a energia jądrowa dobra

Istotne zmiany i inne dane

Ogłoszone w maju 2022 roku dane Eurostatu pokazały nam, że Polska osiągnęła po raz pierwszy historyczny wynik. Liczba bowiem pracujących w naszym kraju osób przekroczyła 17 milionów! Tylko w okresie 3 lat przybyło blisko 800 tysięcy pracowników, więc mówimy o gigantycznym skoku na rynku pracowniczym. Z badań wynika, że na przestrzeni 10 lat wzrost liczby osób pracowniczych to blisko 2 miliony! Polska stała się krajem niezwykle atrakcyjnym dla zagranicznych firm, które otwierają w Polsce swoje fabryki, sklepy, biura. Biedronka, która jest portugalska (dla niektórych być może szok), niedawno prześcignęła Pocztę Polską, stając się największym pracodawcą na rynku. Pod koniec 2022 roku zatrudniała u siebie przeszło 80 tysięcy osób, a wartość ta stale rośnie.

Rosnąca inflacja, jak i inne warunki sprawiły, że na przestrzeni 10 lat o 2.5% wzrosła ilość emerytów, którzy zdecydowali się wrócić do pracy. To blisko 300 tysięcy osób. Choć to dobra wiadomość, że niektórzy po prostu nudzą się na emeryturze bądź szukają aktywności, to jednak trzeba też pamiętać, że emerytury w Polsce często nie są zbyt wysokie, więc to dla wielu osób jedyna opcja dorobienia sobie do miesięcznego budżetu, jak i zwiększenia świadczenia w przyszłości. Sporą grupę stanowią tu kobiety, które przechodzą na wcześniejszą emeryturę, więc ich comiesięczne świadczenia są często o wiele niższe niż mężczyzn.

Gdy wspomnieliśmy o cudzoziemcach, to należy również poprzeć to danymi. W maju 2023 roku liczba pracujących osób spoza Polski wynosiła ponad 1 milion! Jeśli zestawimy to z danymi na przestrzeni 10 lat, to mamy aż 10-krotny wzrost! Oczywiście przeważającą grupę takich pracowników stanowią Ukraińcy, którzy najpierw zyskali możliwość legalnej pracy poprzez otwarcie rynku, a potem w wyniku działań wojennych i emigracji. W odróżnieniu jednak od wielu pracowników z Azji czy Afryki, spora część osób ze Wschodu traktuje Polskę nie tylko jako krótkotrwałą opcję, lecz miejsce do zamieszkania na stałe – podobnie jak wielu Polaków w UK czy Niemczech.

READ  Polska na granicy zmaga się z niedoborami LPG, podwyżką cen na Ukrainie – analityk

Podsumowując:

  • bezrobocie systematycznie spada lub utrzymuje się na niskim poziomie
  • rośnie liczba pracowników z innych krajów
  • rośnie wskaźnik aktywizacji wśród osób 20-64
  • przybywa zagranicznych firm i pracodawców do naszego kraju.

Nie można na koniec też zapominać, że powoli obalany jest mit 500+ i niepracujących kobiet, gdyż w ciągu kilkunastu lat nawet o kilkanaście procent wzrosła ilość matek, które zdecydowały się pójść do pierwszej lub wrócić do poprzedniej pracy.  Praca w Polsce po prostu staje się opłacalna i przynosząca różne korzyści.