Od Japonii po Australię Stany Zjednoczone pogłębiają więzi obronne w całym regionie, intensyfikując wspólne ćwiczenia wojskowe i regularnie rozmieszczając okręty wojenne i samoloty bojowe w Cieśninie Tajwańskiej i na Morzu Południowochińskim, co złości Pekin.
W odpowiedzi na uwagi Austina chiński generał broni Jing Jianfeng oskarżył Stany Zjednoczone o dążenie do zbudowania „wersji NATO w regionie Azji i Pacyfiku” i określił supermocarstwo jako „największe wyzwanie dla pokoju i stabilności w regionie”.
Austin powiedział, że w ciągu ostatnich trzech lat nastąpiła „nowa zbieżność w prawie wszystkich aspektach bezpieczeństwa” w regionie Azji i Pacyfiku, gdzie panowało wspólne zrozumienie „siły partnerstwa”.
„Ta nowa konwergencja tworzy silniejszą, odporniejszą i skuteczniejszą sieć partnerstw, a to wyznacza nową erę bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku” – powiedział Austin podczas dialogu Shangri-La w Singapurze.
Jednakże Austin stwierdził, że nie chodzi tu o „narzucanie woli jednego kraju” czy „zastraszanie lub przymus”, wyrażając w ten sposób oczywistą krytykę Chin, które nasiliły pobrzękiwanie szablą nad samorządnym Tajwanem i nabrały większej pewności w dochodzeniu swoich roszczeń w regionie. Morze Południowochińskie.
„Ta nowa konwergencja polega na zjednoczeniu, a nie podzieleniu” – powiedział Austin. „Chodzi o wolne wybory suwerennych narodów”.
– „Odbiorę telefon” –
Dialog Shangri-La, główne forum bezpieczeństwa, w którym biorą udział urzędnicy ds. obrony z całego świata, stał się w ostatnich latach punktem odniesienia dla stosunków USA-Chiny.
Tegoroczna edycja ukazuje się tydzień po tym, jak Chiny przeprowadziły ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu i ostrzegli przed wojną na wspieranej przez USA wyspie po inauguracji prezydenta Lai Ching-tei, którego Pekin określił jako „niebezpiecznego separatystę”.
Tajwan jest jednym z drażliwych sporów w stosunkach USA-Chiny.
Austin spotkał się w piątek ze swoim chińskim odpowiednikiem Dong Junem w celu przeprowadzenia pierwszych od 18 miesięcy merytorycznych bezpośrednich rozmów między ministrami obrony obu krajów.
Chiny zerwały kontakty wojskowe ze Stanami Zjednoczonymi w 2022 r. w odpowiedzi na wizytę ówczesnej spikerki Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwanie.
Napięcia między Waszyngtonem a Pekinem zaostrzyły się w związku z takimi kwestiami, jak zestrzelenie rzekomego chińskiego balonu szpiegowskiego nad amerykańską przestrzenią powietrzną, spotkanie ówczesnej prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen z następcą Pelosi Kevinem McCarthym oraz pomoc wojskowa USA dla Tajpej.
Piątkowe spotkanie dało nadzieję na szerszy dialog wojskowy, który mógłby pomóc zapobiec wymknięciu się spod kontroli drażliwych kwestii.
Austin powiedział, że Stany Zjednoczone i Chiny wznowią kontakty wojskowe między obydwoma krajami „w nadchodzących miesiącach”, natomiast Pekin pochwalił „stabilne” stosunki w zakresie bezpieczeństwa między obydwoma krajami.
„Powiedziałem sekretarzowi Dongowi, że jeśli zadzwoni do mnie w pilnej sprawie, odbiorę telefon” – powiedział w sobotę Austin.
„I mam nadzieję, że on zrobi to samo”.
– „Wszyscy jesteśmy za” –
Austin powiedział w sobotę, że region Azji i Pacyfiku pozostaje „priorytetowym teatrem działań Waszyngtonu”, zauważając, że „Stany Zjednoczone nie mogą być bezpieczne, jeśli Azja też nie będzie bezpieczna”.
„Wszyscy jesteśmy w środku i nigdzie się nie wybieramy”.
Filipiny, sojusznik Stanów Zjednoczonych w ramach traktatu, są głównym przedmiotem wysiłków Waszyngtonu na rzecz zbudowania łuku sojuszy w całym regionie.
Biorąc pod uwagę położenie na Morzu Południowochińskim i deklarowaną przez Chiny bliskość Tajwanu, w przypadku konfliktu wsparcie Filipin byłoby dla Stanów Zjednoczonych kluczowe.
Filipiny podniosły liczbę baz wojskowych dostępnych dla sił amerykańskich do dziewięciu na mocy porozumienia z 2014 r., w tym dwie na dalekiej północy kraju, niecałe 450 kilometrów (280 mil) od Tajwanu.
Austin upierał się w sobotę, że zaangażowanie Waszyngtonu w obronę Manili na mocy traktatu o wzajemnej obronie pozostaje „sztywne”, ponieważ powtarzające się konfrontacje między statkami chińskimi i filipińskimi na Morzu Południowochińskim wzbudziły strach przed szerszym konfliktem.
„Nękanie, z jakim borykają się Filipiny, jest poważne, oczywiste i proste” – powiedział Austin.
Prezydent Filipin Ferdinand Marcos powiedział w piątek, że „stabilna obecność Stanów Zjednoczonych ma kluczowe znaczenie dla pokoju w regionie”.
br amg/qan
„Certyfikowany fanatyk jedzenia. Ekstremalny guru internetu. Gracz. Zły pijak. Ninja zombie. Rozwiązuje problemy. Nieskrępowany miłośnik alkoholu.”
More Stories
Turystka z Nowej Zelandii została brutalnie zamordowana na oczach męża w Newport Beach
Zespół Bidena wpada w ciemną spiralę
Wyspy Salomona zostaną zmodernizowane lotnisko Sigi w celu poprawy połączeń lotniczych