Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Stolica Indii uruchamia „zielony pokój wojenny”

Stolica Indii uruchamia „zielony pokój wojenny”

„To poważny problem związany z zanieczyszczeniem” – powiedział Gopal Rai, minister środowiska tej szybko rozwijającej się megalopolis liczącej ponad 20 milionów mieszkańców, która niezmiennie plasuje się na liście najgorszej na świecie stolicy pod względem jakości powietrza.

Ray nazywa ten problem „powietrzną apokalipsą”.

Najnowszym wysiłkiem New Delhi mającym na celu walkę z problemem występującym od kilkudziesięciu lat jest utworzenie zaawansowanego technologicznie centrum koordynacyjnego, w którym 17 ekspertów monitoruje gigantyczne ekrany, transmituje na żywo strumieniowo miejsca występowania zanieczyszczeń, transmituje zdjęcia satelitarne NASA i aktualizuje czujniki wskaźnika jakości powietrza (AQI).

W Delhi poziom zanieczyszczeń PM2,5 – drobnych, rakotwórczych cząstek, które dostają się do krwiobiegu przez płuca – często przekracza ponad 30-krotnie limity ryzyka określone przez Światową Organizację Zdrowia.

W piątek w całym mieście zamknięto szkoły po tym, jak unosił się w nim szkodliwy, szary smog, który uprzykrzył życie 30 milionom mieszkańców.

Z sierpniowego raportu Instytutu Polityki Energetycznej Uniwersytetu w Chicago wynika, że ​​przeciętny mieszkaniec miasta może umrzeć około 12 lat wcześniej z powodu zanieczyszczenia powietrza.

Przyciągający wzrok, palący płuca smog nasila się zimą od października do lutego, kiedy zimne powietrze zatrzymuje zanieczyszczenia, dlatego mieszkańcom zaleca się noszenie masek na twarz przez cały czas na zewnątrz.

– Bariery polityczne –

W zeszłym miesiącu w Delhi otwarto centrum koordynacji zanieczyszczeń, łączące 28 departamentów rządowych – oznaczone jako „zielona sala wojenna” – w celu przybliżenia lokalizacji miejsc emisji.

„Gdy tylko Al-Kaida w Iraku ulegnie eskalacji, alarmujemy nasze zespoły na miejscu, a one natychmiast podejmują niezbędne działania” – powiedział Anurag Pawar, inżynier ds. środowiska w sali narad.

Mogli wysłać zawiadomienie do fabryki, która ma problem, ugasić pożar śmieci, zatrzymać pojazdy emitujące czarny dym, zatrzymać nielegalne pokazy sztucznych ogni na festiwalach lub wysłać ciężarówki, które rozpylają wodę w celu usunięcia kurzu.

READ  Największa chińska flota antarktyczna wyrusza na budowę stacji badawczej

Ale główny problem pozostaje poza ich kontrolą – ogromne pożary wzniecane przez rolników w okolicach Delhi, aby oczyścić pola ryżowe po zbiorach na sezon sadzenia.

Pożary gospodarstw mogą spowijać miasto żółto-szarym smogiem, który według badania opublikowanego w czasopiśmie medycznym Lancet w 2019 r. spowodował prawie 17 500 przedwczesnych zgonów.

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła, że ​​zanieczyszczenie powietrza stanowi „jedno z największych zagrożeń środowiskowych dla zdrowia”, prowadzące do udarów mózgu, chorób serca, raka płuc i chorób układu oddechowego.

Aby temu zaradzić, władze Delhi zaczęły stosować opryski biochemiczne, które przyspieszają rozkład resztek pożniwnych, w celu przygotowania gleby do sadzenia.

Jednak, jak w przypadku wielu działań na rzecz ochrony środowiska, dobre intencje napotykają bariery polityczne.

Ray powiedział, że źródła ponad dwóch trzecich zanieczyszczeń powietrza w mieście pochodzą spoza jego granic, gdzie władze miejskie nie mają uprawnień do działania.

„Wprowadziliśmy autobusy elektryczne, ale w sąsiednich stanach autobusy nadal jeżdżą na oleju napędowym” – Rai powiedział AFP.

„Wszystko to dotyka Delhi. Granice państw nie mogą ograniczać zanieczyszczeń i wiatru”.

Zanieczyszczenie stało się politycznym punktem zapalnym.

Stolicą i stanem Pendżab rządzi partia Aam Aadmi, ale w innych sąsiednich stanach przewodzą rywale z partii Bharatiya Janata premiera Narendry Modiego.

Rolnicy, będący silnym blokiem wyborców, twierdzą, że palenie słomy jest łatwe i tanie, a zanieczyszczenie miasta ich nie dotyczy.

„Polityka oczywiście ma wpływ” – powiedział Ray. „Stwarza to przeszkody we wdrażaniu polityki”.

– „Strategia wygrana-wygrana” –

Eksperci twierdzą, że walka z zanieczyszczeniami pomaga w szerszej walce ze zmianami klimatycznymi i służy ochronie zdrowia publicznego.

Światowa Organizacja Zdrowia zauważa, że ​​„wiele przyczyn zanieczyszczenia powietrza jest także źródłem emisji gazów cieplarnianych” oraz że polityka mająca na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza „oferuje strategię, w której wygrywają obie strony, jeśli chodzi o klimat i zdrowie”.

READ  Putin grozi inwazją na najbardziej niebezpieczne miejsce na ziemi

Funkcjonariusze pokoju narad twierdzą, że robią, co mogą, na przykład raporty z monitoringu wysyłane za pośrednictwem aplikacji telefonicznej „Green Delhi”, która umożliwia mieszkańcom wysyłanie zdjęć problemów związanych z zanieczyszczeniami z geolokalizacją.

„Większość skarg dotyczy spalania wysypisk śmieci i pyłu powstającego na placach budowy” – powiedział Pawar.

„Po otrzymaniu skargi współpracujemy z różnymi działami i zapewniamy jej szybkie rozwiązanie”.

Jednak Sunil Dahiya, analityk w Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem, powiedział, że potrzebne są większe zmiany w polityce.

Indie do wytwarzania energii w dużym stopniu opierają się na zanieczyszczającym węglu. W ciągu ostatnich siedmiu lat odnotowano wzrost emisji węgla na mieszkańca o 29 procent i odejście od polityki mającej na celu stopniowe wycofywanie brudnych paliw kopalnych.

„Zielona sala wojenna, jeśli zostanie wdrożona we właściwy sposób, przez jakiś czas będzie skuteczna w ograniczaniu zanieczyszczeń” – powiedział Dahiya AFP.

„Ale ograniczenie emisji nie jest rozwiązaniem. Jeśli chodzi o oddychanie czystym powietrzem i zmniejszanie poziomu zanieczyszczeń, potrzebne są bardziej kompleksowe i systemowe zmiany.”

ABH/PJM/SCO