Starożytna Dongola – Archeolodzy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW dokonali niesamowitych odkryć w starożytnej Dongoli (Tongol) w północnym Sudanie. W tym roku polska ekipa odkryła zespół pomieszczeń wykonanych z suszonych na słońcu cegieł, których wnętrza pokryte były niegdyś malowidłami przedstawiającymi malarskie sceny sztuki wczesnochrześcijańskiej.
„Wygląda na to, że bóg wykopalisk był dla nas łaskawy. Znaleźliśmy nie tylko kamienne bloki ze ścian i posadzki neptańskiej świątyni Amona z Cem Atona (Kawa), ale także enigmatyczny kompleks komnat pokrytych malowidłami ściennymi i inskrypcjami pochodzącymi z ok. 1276 n.e.”, Artur Obluski, dyrektor PCMA UW — powiedział w tweecie Czwartek.
the Poinformował zespół archeologiczny W zeszłym tygodniu freski wewnątrz przedstawiały Matkę Boską, Chrystusa w dostojnej pozie, trzymającego w dłoniach księgę i krucyfiks, ubranego w ciemną, monochromatyczną szatę — nieznane wcześniej przedstawienie w ikonografii chrześcijańskiej.
Odkryto inny obraz przedstawiający króla Dawida z Macedonii w intymnej i dynamicznej scenie z Archaniołem Michałem, którego rozpostarte skrzydła chronią Króla i Chrystusa. Król kłania się Chrystusowi siedzącemu w obłokach i całuje jego ręce, przypuszczalnie błagając o opiekę ze strony Tunggol, stolicy Makurii.
„Te malowidła ścienne zaprzeczają uprzedzeniom, które Afrykanie próbowali naśladować w sztuce nordyckiej. Byli pomysłowi w dostosowywaniu nie tylko światowych trendów do swoich potrzeb, dlatego nowy paradygmat musi być nubijski i afrocentryczny” – dodał Oblewski w czwartek.
Zaangażowanie społeczności lokalnych
Wykopaliska w starożytnej Dongoli rozpoczęły się w 1964 roku, po zakończeniu międzynarodowej kampanii ratowania zabytków Nubii. W ciągu następnych pięćdziesięciu lat prace prowadzone na tym stanowisku zaowocowały odkryciem kilku monumentalnych kościołów, pałacu i dwóch klasztorów. Dwa lata temu w Starej Dongoli rozpoczęto projekt zaangażowania społeczności o nazwie Dialog, aby połączyć misje archeologiczne z lokalną społecznością i sudańskimi archeologami.
„W historii archeologii w Sudanie wykopaliskami i badaniami przeszłości Sudanu często zajmowali się obcokrajowcy, ale stanowiska archeologiczne są dziedzictwem Sudańczyków, a lokalne społeczności często mają wiedzę o swoich stanowiskach dzięki żywym doświadczeniom, dlatego bardzo ważne jest integrować naukę i wiedzę, aby lepiej zrozumieć to niezwykłe dziedzictwo” – mówi dr Tomomi Fuchsia, adiunkt w PCMA UW (obejrzyj wideo). Dodała, że współpracują z Sudańskim Narodowym Urzędem ds. Starożytności i Muzeów oraz lokalnymi społecznościami w celu nominacji Starej Dongoli na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Ponownie odwiedź historię
Gem-Aton, dzisiejsza Kawa, miejsce na wschód od Nilu, było historycznym miastem, które rozkwitło w 1500 rpne. Jego starożytna nazwa nawiązuje do faraona Echnatona. Starożytna Dongola, pierwotnie zwana Tunggol, była stolicą chrześcijańskiego królestwa Makurii od V do XIV wieku i leży na końcu Nilu.
Ostatnie odkrycia polskiej ekspedycji rodzą wiele pytań, m.in. w jaki sposób odkopane kamienie Gem-Aton dotarły do Starej Dongoli czy jaki jest historyczny związek między Starą Dongolą a Gem-Aton.
Na 20 kwietnia dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) planuje seminarium internetowe, na którym przedstawi wstępne ustalenia znalezisk i omówi wyniki.
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”
More Stories
Polski Instytut Sztuki Filmowej powołuje nowego prezesa po dymisji Radosława Śmijewskiego
Joanna Lisowska – droga do sławy na polskiej scenie
Ogłoszono tytuły Dni Polskich na rok 2024