Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Sudańczykowi grozi śmierć przez ukamienowanie za cudzołóstwo w pierwszym przypadku od dziesięciu lat |  Prawa kobiet i równość płci

Sudańczykowi grozi śmierć przez ukamienowanie za cudzołóstwo w pierwszym przypadku od dziesięciu lat | Prawa kobiet i równość płci

Kobieta w Sudanie została skazana na śmierć przez ukamienowanie za cudzołóstwo, pierwszy znany przypadek w kraju Prawie dekadę temu.

Policja w sudańskim stanie Biały Nil w zeszłym miesiącu aresztowała 20-letnią Maryam El-Sayed Tarab.

Pilot mówi, że odwołuje się od decyzji. Sąd Najwyższy uchyla większość wyroków ukamienowania wydanych głównie wobec kobiet.

Aktywiści są zaniepokojeni zdaniem znakiem, że Zamach wojskowy w październiku Zachęcała prawodawców do wycofania niewielkich zdobyczy praw kobiet osiągniętych pod rządami przejściowymi.

Afrykańskie Centrum Studiów nad Sprawiedliwością i Pokojem z siedzibą w Ugandzie stwierdziło, że orzeczenie narusza prawo krajowe i międzynarodowe i wezwało do „natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia pilota”.

Ośrodek stwierdził, że kobieta nie otrzymała sprawiedliwego procesu i nie powiedziano jej, że informacje, które dostarczyła podczas przesłuchania, zostaną wykorzystane przeciwko niej. Dodała, że ​​pilotowi odmówiono również zastępstwa prawnego.

Centrum stwierdziło: „Stosowanie kary śmierci przez ukamienowanie za przestępstwo cudzołóstwa jest poważnym naruszeniem prawa międzynarodowego, w tym prawa do życia i zakazu tortur oraz okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania”.

Tymczasowy rząd Sudanu ogłosił rok 2020, który nastąpił po obaleniu Omara al-Baszira Reformy niektórych surowych przepisów prawa karnego Polityka szariatu. Reformy nie obejmowały ukamienowania, ale w sierpniu kraj ratyfikował Konwencję ONZ przeciwko torturom. Afrykańskie Centrum Studiów nad Sprawiedliwością i Pokojem stwierdziło, że kamienowanie jest formą usankcjonowanych przez państwo tortur, które naruszają zobowiązania kraju w zakresie praw człowieka.

Jehanne Henry, prawniczka zajmująca się prawami człowieka, powiedziała, że ​​orzeczenie „pokazuje, że prawa szariatu są surowe” [and] Sankcje są nadal wdrażane w Sudanie”.

„Przypadek śmierci przez ukamienowanie przypomina, że ​​prawo karne obowiązuje w okresie przejściowym”. [government] Nie były doskonałe, a takie okrutne i starożytne kary nadal są uroczyście w księgach”.

Chłosta, która została zakazana w 2020 roku, nadal jest karana przez sądy. Ostatni znany przypadek kobiety skazanej na ukamienowanie za cudzołóstwo miał miejsce w stanie Kordofan Południowy w 2013 roku. Wyrok został obalony.

READ  Liberalni posłowie popierają apele australijskiego rządu o powrót Juliana Assange'a | Julian Assange