Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Supernowe uderzyły w Ziemię między 3 a 7 milionami lat temu

Supernowe uderzyły w Ziemię między 3 a 7 milionami lat temu

A Ostatnie badania Bada, w jaki sposób Ziemia jest narażona na eksplozje supernowych (liczba mnoga Supernowa (SN)), które miały miejsce 3 miliony lat temu (mya) i 7 milionów lat temu, w celu ustalenia odległości, z jakich doszło do tych eksplozji. Wykorzystując żywy (nierozłożony) radioaktywny izotop 60-Fe, zespół naukowców z Uniwersytetu Illinois był w stanie określić przybliżone odległości astronomiczne eksplozji, które nazwali supernową pliocenu (SN Plio, 3 miliony lat temu). i supernowa. Supernowa miocenu (SN Mio, 7 milionów lat temu).

„Supernowe są dramatycznym przykładem faktu, że gwiazdy mają cykle życiowe”. Doktor Brian Fields„To świetna zabawa” – mówi, który jest profesorem astronomii na Uniwersytecie Illinois i współautorem badania Wszechświat dzisiaj. „Wybuchy supernowych reprezentują spektakularną śmierć najbardziej masywnych gwiazd, tych o masach co najmniej ośmiokrotnie większych od Słońca. Z wielu powodów odgrywają kluczową rolę w astrofizyce i kosmologii.

Na potrzeby badania naukowcy przeprowadzili analizy laboratoryjne gatunków żywych (nierozłożonych) radioaktywnych izotopów żelaza 60-Fe w oparciu o kilka wcześniejszych badań, w których próbki 60-Fe pobrano ze skorupy ziemskiej, osadów głębinowych i regolit księżycowy. . Chociaż wiek tych próbek obliczono na podstawie okresu półtrwania 60-Fe wynoszącego 2,62 miliona lat i ustalono, że pochodzą one z dwóch eksplozji supernowych, celem tego najnowszego badania jest określenie odległości do obu eksplozji.

Wyniki badania sugerują, że SN Plio powstała w odległości od 20 do 140 parseków, czyli od 65 do 457 lat świetlnych (w nocy) od Ziemi, ale bardziej prawdopodobny zakres wynosi od 50 do 65 parseków, czyli od 163 do 212 lat świetlnych. W przypadku SN Mio zespół ustalił, że przybliżona odległość wynosi 110 komputerów, czyli 359 lat. Dla kontekstu 1 szt. odpowiada 3,26 ly. Chociaż można je uznać za stosunkowo „bezpieczne” odległości od Ziemi, jak takie eksplozje mogą wpłynąć na ewolucję naszego Układu Słonecznego?

READ  Ta gwiazda podczas swojej śmierci wyrzuca sześć dziwnych kręgów kosmicznego „dymu”

„Jeśli supernowa eksploduje w pobliżu Ziemi lub innej planety podobnej do Ziemi, konsekwencje mogą być śmiertelne” – mówi dr Fields. Wszechświat dzisiaj. „Eksplozja supernowej powoduje wytworzenie wysokoenergetycznego promieniowania – promieni gamma – które będzie napromieniać ziemską atmosferę przez wiele miesięcy po eksplozji. Nasza atmosfera ochroni nas przed bezpośrednią ekspozycją na te promienie gamma, ale za wielką cenę: warstwa ozonowa w górnej części atmosfera dramatycznie się zmniejszy.To sprawi, że Ziemia będzie podatna na ostre promienie ultrafioletowe ze Słońca, które mogą być szkodliwe dla wielu form życia na Ziemi.Regeneracja ozonu zajmie Ziemi kilka lat.

Supernowe to jeden z najbardziej niesamowitych obiektów, jakie kiedykolwiek zaobserwowano we wszechświecie. Najstarsza zarejestrowana supernowaobecnie nazwany RCW 86 lub SN185Stało się to 7 grudnia 185 roku naszej ery i zostało udokumentowane przez chińskich astronomów. Nazywali to wydarzenie „gwiazdą gościnną” i zauważyli, że jej światło pozostawało na niebie do czerwca 186 r., po czym zniknęło. Obecnie astronomowie nazywają to wydarzenie przejściowym wydarzeniem astronomicznym i sugerują, że RCW 86, znajdująca się około 2800 parseków (9100 lat świetlnych) od Ziemi i mająca szacunkową średnicę 85 lat świetlnych, była prawdopodobnie gwiazdą. Supernowa typu Ia.

Mówi dr Fields wszechświat dzisiaj, „Wybuchy supernowych są rzadkie. W każdym stuleciu w całej naszej Galaktyce Drogi Mlecznej zdarza się od jednego do trzech takich zdarzeń. Zatem większość z nich eksploduje daleko, nie wyrządzając szkody Ziemianom. Jednak w okresach kilku milionów lat jest to bardzo prawdopodobne, że jeden z nich eksploduje blisko ziemi, nawet jeśli jest bardzo blisko.

Pomimo tych ustaleń, twierdzi dr Fields Wszechświat dzisiaj Obecnie nie ma „kandydatów na supernowe, które stwarzałyby zagrożenie”, ponieważ „nie ma supernowych tak blisko nas, że znajdowalibyśmy się w ich strefach śmierci”. Sugeruje również, że masowe wymieranie, które miało miejsce pod koniec okresu dewonu, około 360 milionów lat temu, mogło być wynikiem jednej lub większej liczby supernowych.

READ  Naukowcy z NIH odkryli główne czynniki ryzyka

Jedną z najsłynniejszych supernowych (w przyszłości) jest gwiazda Betelgezaktóry jest czerwony olbrzym Znajduje się około 550 lat od Ziemi i jest drugą najjaśniejszą gwiazdą w konstelacji Oriona. Betelgeza trafiła na pierwsze strony gazet pod koniec 2019 roku, kiedy astronomowie zauważyli, że gwiazda słabnie Jakieś sugestie Miała wkrótce wybuchnąć jako supernowa. Jednak dalsze obserwacje przeprowadzone w sierpniu 2020 r. wykazały, że przyciemnienie było spowodowane A udusić Powstał z niezwykle gorącej materii wyrzuconej przez masywną gwiazdę, co zostało później potwierdzone w sierpniu 2022 roku. Zostań. Chociaż wiadomo, że jasność Betelgezy zmienia się w zależności od temperatury i rozmiaru, niektórzy mogą się zastanawiać, kiedy eksploduje?

„Nie wiadomo kiedy” – mówi dr Fields w rozmowie z Universe Today [Betelgeuse] Eksploduje, ponieważ o ile nam wiadomo, późne etapy życia masywnej gwiazdy nie powodują zauważalnych zmian w obszarze powierzchni gwiazdy. Zatem Betelgeza może być następną supernową w naszej galaktyce, ale może również eksplodować za 100 000 lat. Ale jego ostateczna śmierć jest pewna, więc ciesz się nim w Orionie, póki jeszcze możesz!

Jakie nowe odkrycia dokonają astronomowie na temat supernowych w nadchodzących latach i dziesięcioleciach? Czas pokaże, dlatego się uczymy!

Jak zawsze kontynuuj naukę i kontynuuj badania!