Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Teleskop ESO ujawnia ukryte sceny żłobków gwiazd

Teleskop ESO ujawnia ukryte sceny żłobków gwiazd

Wykorzystując należący do ESO Teleskop do Przeglądów w Zakresie Wizualnym i Podczerwieni dla Astronomii (VISTA), astronomowie stworzyli obszerny atlas w podczerwieni pięciu pobliskich żłobków gwiazd, łącząc razem ponad milion zdjęć. Ta duża mozaika ukazuje młode gwiazdy w procesie formowania, osadzone w gęstych obłokach pyłu. Dzięki tym obserwacjom astronomowie dysponują unikalnym narzędziem do rozszyfrowania złożonej tajemnicy narodzin gwiazd.

mówi Stefan Mengast, astronom z Uniwersytetu Wiedeńskiego w Austrii i główny autor nowego badania opublikowanego dzisiaj w Astronomy & Astrophysics. „Pozwoli nam to zrozumieć procesy, które zamieniają gaz i pył w gwiazdy”.

Gwiazdy powstają, gdy obłoki gazu i pyłu zapadają się pod wpływem własnej grawitacji, ale szczegóły tego, jak to się dzieje, nie są w pełni poznane. Ile gwiazd rodzi się z chmury? Jak duże to jest? Ile gwiazd będzie miało również planety?

Aby odpowiedzieć na te pytania, zespół Meingast zbadał pięć pobliskich obszarów gwiazdotwórczych widok teleskop w ESO Obserwatorium Paranal w Chile. Korzystanie z kamery termowizyjnej VISTA VercamZespół wychwycił światło pochodzące z głębi obłoków pyłu. „Pył zasłania te młode gwiazdy naszym oczom, czyniąc je prawie niewidocznymi dla naszych oczu. Tylko w podczerwieni możemy zajrzeć głęboko w te obłoki, badając gwiazdy w fazie Konfiguracji.

ankieta tzw wizjeRegiony gwiazdotwórcze zaobserwowano w konstelacjach Oriona, Ophiuchus, Chamaeleon, Corona Australis i Lupus. Regiony te znajdują się mniej niż 1500 lat świetlnych stąd i są tak duże, że obejmują ogromny obszar nieba. Pole widzenia VIRCAM ma średnicę trzech pełnych księżyców, co czyni go wyjątkowo przydatnym do mapowania tych niezwykle dużych obszarów.

W ciągu pięciu lat zespół pozyskał ponad milion zdjęć. Poszczególne obrazy zostały następnie zszyte w dużą mozaikę opublikowaną tutaj, odsłaniając rozległe kosmiczne krajobrazy. Te szczegółowe panoramy przedstawiają ciemne plamy pyłu, świecące chmury, nowonarodzone gwiazdy i odległe gwiazdy tła Drogi Mlecznej.

READ  Zielona kometa Nishimura pojawi się z Ziemi w przyszłym tygodniu

Ponieważ te same regiony były wielokrotnie obserwowane, dane VISIONS pozwolą astronomom również zbadać, jak poruszają się młode gwiazdy. „Dzięki VISIONS monitorujemy te młode gwiazdy przez kilka lat, co pozwala nam mierzyć ich ruch i zobaczyć, jak opuszczają swoje chmury macierzyste” – wyjaśnia João Alves, astronom z Uniwersytetu Wiedeńskiego i główny badacz VISIONS. Nie jest to łatwe, ponieważ pozorna transformacja tych gwiazd widziana z Ziemi jest tak mała, jak szerokość ludzkiego włosa widziana z odległości 10 km. Pomiary ruchów gwiazd uzupełniają te uzyskane przez Europejską Agencję Kosmiczną Jaya Misja w zakresie widzialnym, gdzie młode gwiazdy są ukryte za grubymi zasłonami pyłu.

Atlas VISIONS zapewni astronomom zajęcie na wiele lat. „Tutaj istnieje ogromna długoterminowa wartość dla społeczności astronomicznej, co jest powodem dyrektywy ESO ankiety publiczne Jak VISIONS, mówi Monika Peter Goetzens, astronom z ESO w Garching w Niemczech i współautorka tego badania. Ponadto VISIONS położy podwaliny pod przyszłe obserwacje za pomocą innych teleskopów, takich jak Ekstremalnie Wielki Teleskop ESO (ELT), jest obecnie budowany w Chile i ma zostać oddany do użytku jeszcze w tym dziesięcioleciu. „ELT pozwoli nam zbliżyć określone regiony z niespotykaną dotąd szczegółowością, dając nam niespotykany dotąd widok z bliska poszczególnych gwiazd, które obecnie tam się formują” – podsumowuje Meingast.

więcej informacji

Badania te zostały przedstawione w artykule „VISIONS: The VISTA Star Formation Atlas”, który ukaże się w Astronomy & Astrophysics (doi: 10.1051/0004-6361/202245771)

Zespół składa się ze Stefana Meingasta (Uniwersytet Wiedeński, Austria [Vienna]), Joao Alves (Wiedeń), Herve Boy (Uniwersytet w Bordeaux, Francja [Bordeaux]), Monika G. Petr-Gotzens (ESO, Niemcy [ESO]), Verena Fürnkranz (Max-Planck-Institut für Astronomie, Niemcy [MPIA]]), Josefa E. Grosscheid (Wiedeń), David Hernandez (Wiedeń), Alina Rottensteiner (Wiedeń), Joanna Asenso (Universidad do Porto, Portugalia [Porto]; Uniwersytet w Lizbonie, Portugalia [Lisboa]), Amelia Bayo (ESO; Universidad de Valparaíso, Chile), Erik Brändli (Wiedeń), Anthony GA Brown (Uniwersytet w Leiden, Holandia), Jan Forbrich (University of Hertfordshire, Wielka Brytania [Hertfordshire]), Alyssa Goodman (Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, USA). [CfA]), Álvaro Hakar (Wiedeń), Birgit Hasenberger (Wiedeń), Rainer Koehler (CHARA Group of Georgia State University, USA), Karolina Kubik (Lizbona), Michael Cohn (Hertfordshire), Charles Lada (CfA), Kieran Leschinsky (Wiedeń) , Marco Lombardi (Università degli Studi di Milano, Włochy), Diego Mardones (Universidad de Chile, Chile), Núria Miret-Roig (ESA, Europejskie Centrum Badań i Technologii Kosmicznej, Holandia [ESA]), André Moitinho (Lizbona), Koraljka Mužiić (Porto; Lizbona), Martin Becka (Wiedeń), Laura Posch (Wiedeń), Timo Prusti (ESA), Karla Peña Ramírez (Universidad de Antofagasta, Chile), Ronny Ramlau (Johannes Kepler ) Uniwersytet w Linz, Austria; Johan Radon Institute for Computational and Applied Mathematics, Austria), Sebastian Ratzenbock (Wiedeń; Network Research Data Science na Uniwersytecie Wiedeńskim), Germano Sacco (INAF – Osservatorio Astrofisico di Arcetri, Włochy), Camren Swegum (Wiedeń), Paula Stella Teixeira (Uniwersytet Andrews w Wielkiej Brytanii), Vanessa Urban (Wiedeń), Eleonora Zari (MPIA) i Kathryn Zucker (Purdue).

READ  Koronawirus obnażył niesprawiedliwy system opieki zdrowotnej. Teraz możemy to zmienić – Croakey Health Media

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) umożliwia naukowcom z całego świata odkrywanie tajemnic wszechświata z korzyścią dla wszystkich. Projektujemy, budujemy i obsługujemy światowej klasy obserwatoria na Ziemi – których astronomowie używają do rozwiązywania kuszących pytań i szerzenia magii astronomii – oraz do promowania międzynarodowej współpracy w dziedzinie astronomii. Założona jako organizacja międzyrządowa w 1962 roku, dziś ESO jest wspierana przez 16 państw członkowskich (Austria, Belgia, Czechy, Dania, Francja, Finlandia, Niemcy, Irlandia, Włochy, Holandia, Polska, Portugalia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria i Wielka Brytania), wraz z krajem przyjmującym Chile oraz z Australią jako partnerem strategicznym. Siedziba ESO, centrum dla zwiedzających i planetarium, ESO Supernova, znajduje się niedaleko Monachium w Niemczech, a chilijska pustynia Atakama, wspaniałe miejsce z wyjątkowymi warunkami do obserwacji nieba, gości nasze teleskopy. ESO prowadzi trzy stanowiska monitorujące: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO obsługuje Bardzo Duży Teleskop i Interferometr Bardzo Dużego Teleskopu, a także teleskopy przeglądowe, takie jak VISTA. Również w Paranal ESO będzie gościć i obsługiwać Teleskop Południowy Cherenkov Array, największe na świecie i najbardziej czułe obserwatorium promieniowania gamma. Wraz z międzynarodowymi partnerami ESO obsługuje ALMA w Chajnantor, obiekt, który monitoruje niebo w zakresie milimetrowym i submilimetrowym. W Cerro Armazones, w pobliżu Paranal, budujemy „największe na świecie oko na niebo” — należący do ESO Bardzo Duży Teleskop. Z naszych biur w Santiago w Chile wspieramy nasze działania w kraju oraz współpracujemy z partnerami i chilijską społecznością.

spinki do mankietów

/wydanie publiczne. Ten materiał od oryginalnej organizacji/autora(ów) może dotyczyć konkretnego momentu i został zredagowany pod kątem przejrzystości, stylu i długości. Mirage.news nie zajmuje stanowiska ani nie reprezentuje żadnej instytucji, a wszystkie opinie, stanowiska i wnioski wyrażone w niniejszym dokumencie są wyłącznie poglądami autora(ów). Tutaj.