Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Tereny podmokłe: Z nowego badania wynika, że ​​posiadanie kota może podwoić ryzyko zachorowania na schizofrenię

Tereny podmokłe: Z nowego badania wynika, że ​​posiadanie kota może podwoić ryzyko zachorowania na schizofrenię

New Delhi: Odkryli to naukowcy z Australii po przeanalizowaniu 17 badań opublikowanych w ciągu ostatnich 44 lat Posiadanie kota Może podwoić ryzyko rozwoju schizofrenia– podaje „New York Post”.
Naukowcy przeanalizowali badania przeprowadzone w 11 różnych krajach, w tym w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, aby wyciągnąć wnioski o możliwym powiązaniu między narażeniem na koty a zaburzeniami związanymi ze schizofrenią.
Schizofrenia jest szeroko definiowana jako choroba psychiczna, która ma podłoże rodzinne. Choroba najczęściej dotyka osoby w późnym okresie dojrzewania lub wczesnej dorosłości. Objawy obejmują słyszenie głosów i trudności w jasnym myśleniu.
„Nasze odkrycia zasadniczo potwierdzają związek między narażeniem na koty a zwiększonym ryzykiem rozwoju zaburzeń związanych ze schizofrenią” – napisali naukowcy, według The Post, w swojej analizie opublikowanej w czasopiśmie Schizophrenia Bulletin.
„Odkryliśmy, że u osób mających kontakt z kotami ryzyko zachorowania na schizofrenię było prawie dwukrotnie większe” – napisał zespół badawczy z Queensland Center for Mental Health Research.
Według Światowej Organizacji Zdrowia na schizofrenię cierpi jedna na 300 osób na świecie. Choć chorobę leczy się za pomocą leków, całkowite wyleczenie nie jest jeszcze znane.
Jednak proponowane badanie nie jest pierwszym, które łączy schizofrenię z kotami. W 1995 r. w raporcie podkreślono, że narażenie na pasożyta zwanego Toxoplasma gondii może prowadzić do objawów schizofrenii.
Uważa się, że pasożyty mogą przedostać się do organizmu człowieka poprzez ukąszenie kota lub po kontakcie z płynami ustrojowymi lub kałem. Zanieczyszczona woda lub niedogotowane mięso mogą być również dwiema drogami przedostawania się pasożytów do organizmu człowieka.
Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych około 40 milionów ludzi może zostać zakażonych Toxoplasma gondii, zwykle bez żadnych objawów. Media podają jednak, że pasożyt może przedostać się do centralnego układu nerwowego i wpływać na neuroprzekaźniki.
„Nasz przegląd potwierdza związek pomiędzy Posiadanie kota oraz zaburzenia związane ze schizofrenią.
„Potrzebujemy większej liczby badań wysokiej jakości, opartych na dużych, reprezentatywnych próbach, aby lepiej zrozumieć posiadanie kota jako potencjalny czynnik modyfikujący ryzyko zaburzeń psychicznych” – dodali.

READ  Najwyższy czas, aby australijscy pracodawcy poważnie potraktowali menopauzę