Trzej Albańczycy udali się do Kraków-Police rozkładowym lotem z Tirany, ale po przylocie musieli liczyć się z ograniczeniami wjazdu do Polski ze względu na przedłużający się pobyt w strefie Schengen.
Pomimo okazania podczas kontroli paszportowej ważnych paszportów biometrycznych wydanych przez władze Albanii, urzędnicy ujawnili, że każdy z nich przekroczył dozwolony okres pobytu w krajach strefy Schengen – podaje SchengenVisaInfo.com.
Jak podają polskie media, cudzoziemcy mogą wjechać do Polski wyłącznie na podstawie wizy długoterminowej lub innego dokumentu pobytowego.
Ze względu na długość pobytu w strefie Schengen Komendant Straży Granicznej w Krakowie-Polsce podjął decyzję o zakazie całej trójce oddzielnego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ponieważ natychmiastowy wyjazd do Tirany tego samego dnia nie był możliwy, osoby umieszczano w pokojach przeznaczonych dla cudzoziemców, którym odmówiono wjazdu na teren Polski.
Jednak rankiem 4 grudnia odlecieli do stolicy Albanii.
Zgodnie z właściwymi przepisami prawa pobyt cudzoziemca w strefie Schengen na podstawie ważnego paszportu biometrycznego bez konieczności posiadania wizy jest ograniczony maksymalnie do 90 dni w każdym okresie 180 dni.
W rzeczywistości w przypadku okresów dłuższych niż 90 dni, takich jak nauka, praca lub mieszkanie w kraju należącym do strefy Schengen, osoby muszą ubiegać się o wizę krajową zgodnie ze szczegółowymi przepisami obowiązującymi w tym konkretnym kraju.
Podobna sytuacja miała miejsce w lipcu 2020 r., kiedy z inicjatywy władz francuskich do Albanii zawrócono 219 Albańczyków, którzy przez trzy miesiące przebywali we Francji bez wizy lub złożyli nieuzasadnione wnioski o azyl.
Dwa oddzielne loty ułatwiły powrót tych osób, z których 110 zostało repatriowanych z Metz we Francji, przekraczając dozwolony okres trzech miesięcy. Kolejnych 109 osób zostało repatriowanych lotem czarterowym z Lyonu we Francji po odmowie przyjęcia ich przez francuskie ośrodki składania wniosków o azyl. Wśród repatriowanych Albańczyków byli członkowie rodzin, w tym dzieci.
W tym samym czasie kolejnych 19 Albańczyków odesłano z Niemiec po odrzuceniu ich wniosków o azyl z podobnych powodów.
Ponadto w marcu 2020 r. łącznie 49 Albańczyków zostało repatriowanych z Francji i Luksemburga w związku z odrzuceniem ich wniosków o azyl. Operacja, koordynowana przez albańską policję graniczną we współpracy z funkcjonariuszami policji we Francji i Luksemburgu, była skierowana do obywateli Albanii, których wnioski o azyl uznano za bezpodstawne.
Pięć osób zostało repatriowanych z Luksemburga, a pozostałe 44 z Francji.
„Pisarz ogólny. Fanatyk Twittera. Wielokrotnie nagradzany praktykujący alkohol. Guru popkultury.”
More Stories
Mistrzostwa Europy 29er 2024 – Gdynia, Polska Dzień 2 • Remis na żywo
Imponująca kula ognia w centralnej Polsce – oddział angielski
Chosen wrócił i jest gotowy do dostarczenia do Polski – FIBA Olimpijskie Kwalifikacje 2024 Walencja, Hiszpania