Skamieniałe szczątki starożytnych ssaków składających jaja Odkryto go 25 lat temu w Australii i naukowcy zidentyfikowali go jako Najstarszy znany dziobak i nowy gatunek.
Oficjalnie nazwany Opaliusz jest świetnyGatunek otrzymał nazwę „Echidnapus” ze względu na jego podobieństwo do dziobaka i kolczatki – jedynych żyjących dziś kolczatek (ssaków składających jaja).
Naukowcy znaleźli także dowody na istnienie kilku starożytnych i obecnie wymarłych gatunków stekowców.
„To jak odkrycie zupełnie nowej cywilizacji” – mówi profesor Tim Flannery, główny autor badania opublikowanego w czasopiśmie Science. Alcheringa: Australian Journal of Paleontology.
Znajdź echidnabo
Skamieniałości – datowane na cenomański okres kredy, pomiędzy 102 a 96,6 miliona lat temu – zostały znalezione ćwierć wieku temu przez paleontolog Elizabeth Smith i jej córkę Clety na polach opalowych Lightning Ridge w Nowej Południowej Walii.
Smith przekazał próbki firmie Muzeum AustralijskieLeżały w szufladzie aż do prawie dwóch lat temu, kiedy znalazły je profesor Flannery i jego kolega, profesor Chris Helgen (główny naukowiec i dyrektor Australijskiego Instytutu Badawczego Muzeów).
Część szczątków należy do niego Stereopodon galmaniiJest to przodek dziobaka znany już nauce. Jednak dalsze wykopaliska były niezwykłe i doprowadziły do odkrycia trzech nieznanych wcześniej gatunków.
„Odkrycie tych nowych skamieniałości jest pierwszą wskazówką, że Australia była kiedyś domem dla różnorodnej grupy stekowców” – mówi Flannery.
Opaliusz jest świetnyczyli echidnabus, był jednym z najbardziej uderzających nowych stekowców, jakie kiedykolwiek zidentyfikowano, mówi profesor Helgen.
„Opaliusz jest świetny Znajduje się gdzieś na drzewie ewolucyjnym przed wspólnym przodkiem stekowców, które dzisiaj wyewoluowaliśmy. „Jego ogólna anatomia jest prawdopodobnie dość podobna do dziobaka, ale jego szczęka i pysk są nieco podobne do kolczatki – można go nazwać kolczatką”. – wyjaśnia profesor Helgen.
Profesor Flannery dodaje, że żyjące dziś kolczatki nie mają zębów, w przeciwieństwie do dziobaka. „Dorosłe dziobaki nie mają zębów, chociaż młode mają prymitywne zęby trzonowe. Kiedy i dlaczego dorosłe dziobaki straciły zęby po prawie 100 milionach lat, to zagadka, którą naszym zdaniem rozwiązaliśmy. Być może była to konkurencja z karczownikiem australijskim, który przybył do Australii w ciągu ostatnich dwóch milionów lat skłoniło dziobaki do poszukiwania bardziej miękkiego, bardziej śliskiego pożywienia, które jest lepiej przetwarzane za pomocą poduszek skórnych, których używają dziś dorośli.
„Niezwykłe w tej wyjątkowej australijskiej historii jest to, że na jednym ujęciu widzimy sześć różnych ssaków składających jaja, żyjących razem na Lightning Ridge ponad 100 milionów lat temu.
„Wszystkich z nich czeka potencjalny los ewolucyjny, który może potoczyć się w różnych kierunkach, a poza tym wszyscy są bardzo odległymi przodkami i bliskimi krewnymi współczesnych stekowców”.
„Skamieniałości opalu są rzadkie” – mówi Smith, który odkrył je 25 lat temu – „ale skamieniałości monochromatyczne są nieskończenie rzadsze, gdy jedna monolityczna część składa się z miliona innych kawałków. Nie wiemy dokładnie, kiedy i gdzie się obrócą w górę.”
„Te okazy są rewelacją. Pokazują światu, że na długo zanim Australia stała się krainą ssaków workowatych, była to kraina owłosionych niosek – stekowców. Wygląda na to, że 100 milionów lat temu w Lightning było więcej stekowców Ridge bardziej niż jakiekolwiek inne miejsce na Ziemi, w przeszłości czy teraźniejszości.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka