Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

W Dniu Pamięci o Holokauście ocaleni z nazistowskich obozów zagłady uczczą 79. rocznicę wyzwolenia Auschwitz

W Dniu Pamięci o Holokauście ocaleni z nazistowskich obozów zagłady uczczą 79. rocznicę wyzwolenia Auschwitz

W sobotę na południu Polski grupa ocalałych z nazistowskich obozów zagłady uczciła 79. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau podczas II wojny światowej.

Około 20 ocalałych z różnych obozów koncentracyjnych utworzonych przez nazistowskie Niemcy w całej Europie złoży wieńce pod Ścianą Śmierci w Auschwitz i będzie modlić się pod pomnikiem w Birkenau. Będą pamiętać 1,1 miliona ofiar obozów, głównie Żydów. W pobliżu Auschwitz znajduje się starannie zachowane miejsce pamięci i muzeum.

Masakra Żydów i innych grup przed i po II wojnie światowej – Prawie 6 milionów europejskich Żydów zostało zabitych przez nazistów podczas Holokaustu.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście do ocalałych dołączą marszałek Senatu RP Małgorzata Kitawa-Płońska, minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz i ambasador Izraela Yaakov Livneh.

Tematem obchodów jest człowiek, którego symbolizację stanowią proste, ręcznie rysowane portrety. Podkreślają, że horror Auschwitz-Birkenau polega na cierpieniu ludzi, którzy byli tam przetrzymywani i zabijani.

W piątek pod pomnikiem bohaterów getta poległych w walce z hitlerowcami w 1943 r. w Warszawie odbyło się nabożeństwo żałobne połączone z modlitwą.

Na początku tygodnia kraje byłej Jugosławii podpisały w Paryżu porozumienie w sprawie wspólnej renowacji bloku 17 z czerwonej cegły na terenie obozu Auschwitz i utworzenia stałej wystawy upamiętniającej około 20 000 osób deportowanych z ich terytoriów. Tom. W projekcie wezmą udział Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czarnogóra, Macedonia Północna, Serbia i Słowenia.

Zachowanie obozu, ponurego symbolu okropności Holokaustu, z strasznie wprowadzającym w błąd wejściem „Arbeit Macht Frei” („Praca jest bezpłatna”), wymaga nieustannego wysiłku historyków i ekspertów oraz znacznych funduszy.

Naziści, którzy okupowali Polskę w latach 1939-1945, po raz pierwszy wykorzystali stare austriackie koszary wojskowe w Auschwitz jako obóz koncentracyjny i obóz zagłady dla polskich bojowników ruchu oporu. W 1942 r. dobudowano w Birkenau drewniane baraki, komory gazowe i krematoria w celu eksterminacji europejskich Żydów, Romów i innych narodowości oraz rosyjskich jeńców wojennych.

READ  Liga Narodów: Anglia udaje się do Polski, aby w meczach otwarcia gościć Irlandię i Szkocję

Oddziały Armii Czerwonej wyzwoliły Auschwitz-Birkenau 27 stycznia 1945 roku wraz z 7 tysiącami więźniów. Niemcy ewakuowali dziesiątki tysięcy innych więźniów ćwierć dnia wcześniej, w ramach tak zwanego Marszu Śmierci, ponieważ wielu więźniów zmarło z wycieńczenia i ujemnych temperatur.

Od 1979 roku teren Auschwitz-Birkenau znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.