W nadmorskiej gminie Pori odkryto gatunek komara, którego wcześniej nie odnotowano w Finlandii. Culex modetus stał się 44. gatunkiem komara znalezionym w Finlandii i najbardziej wysuniętym na północ gatunkiem zarejestrowanym w Europie. Wcześniejsze odkrycia bliżej Finlandii, ale dalej na południe, dokonano w rosyjskiej prowincji Leningrad i Skanii w Szwecji.
Odkrycia dokonał badacz Lorny Culverwell Z Wydziału Wirusologii Uniwersytetu Helsińskiego. Nowy gatunek został znaleziony wśród próbek komarów zebranych przez Culverwell latem 2022 roku w przybrzeżnych regionach Finlandii. Po zbadaniu genitaliów i przeprowadzeniu analizy DNA zidentyfikowano jedną próbkę samca.
„Znaleziono tylko jeden okaz tego gatunku, ale myślę, że jest mało prawdopodobne, aby był to jedyny tego rodzaju okaz w Finlandii” – mówi Culverwell.
W Finlandii nie ma ryzyka infekcji
Według Cloverwell odkrycie to jest ważnym dodatkiem do komarów zarejestrowanych w Finlandii. Najnowsza wiedza na temat różnych gatunków komarów i ich rozmieszczenia zwiększa naszą wiedzę na temat potencjalnych patogenów (takich jak wirusy lub pasożyty), jeśli w ogóle, komary mogą rozprzestrzeniać się teraz lub w przyszłości.
Culex modetus jest znany z rozprzestrzeniania wirusa Zachodniego Nilu, jednego z flawiwirusów, w południowej Europie, wśród ptaków i ludzi lub ptaków i koni. W większości przypadków u ludzi wirus Zachodniego Nilu powoduje łagodną infekcję z objawami, takimi jak gorączka, ból głowy i bóle mięśni. W niektórych przypadkach wirus może powodować choroby neurologiczne. Obecnie wirusa Zachodniego Nilu nie wykryto w Finlandii.
„Finowie nie powinni się w tym momencie martwić tym odkryciem komara. Do tej pory nie wykryto żadnej infekcji nabytej w Finlandii u ludzi ani koni, ale to odkrycie przypomina, że powinniśmy być świadomi występowania tutaj gatunków komarów. Wiedząc o możliwych choroby Patogeny przenoszone przez komary, z którymi te gatunki są związane w innych częściach świata, pomagają nam lepiej zbadać prawdopodobieństwo wystąpienia tych infekcji w przyszłości” – mówi Culverwell.
Ocieplający się klimat zwiększa zapotrzebowanie na informacje o owadach
Kilka komarów z rodzaju Culex utrzymuje wirusa Zachodniego Nilu w populacjach ptaków, w tym Culex pipiens i Culex modetus. Aby doszło do przeniesienia wirusa na ludzi, komar zwykle musi najpierw ugryźć ptaka będącego nosicielem wirusa, odczekać kilka dni, aż wirus dostanie się do jego śliny, a następnie ugryźć człowieka po zakażeniu. Czasami wirus jest dziedziczony od samic komarów poprzez ich jaja.
„Obecnie przenoszenie wirusa na ludzi lub konie jest bardzo mało prawdopodobne, ponieważ do cyklu przenoszenia choroby potrzeba wielu gatunków. Po pierwsze, wirus Zachodniego Nilu musi być już obecny u ptaków domowych lub wędrownych w Finlandii. Jak dotąd nie zgłoszono żadnego wirusa , pomimo badań ptaków na małą skalę w niektórych miejscach w Finlandii. Po drugie, do tej pory znany był tylko jeden okaz Culex modetus z jednego miejsca w Finlandii. Aby doszło do przeniesienia, potrzebna byłaby większa liczba komarów, aby możliwe było Niektóre z nich spotykały się z zarażonymi ptakami, a kilka dni później żyły, by ugryźć ludzi lub konie” – mówi Culverwell.
Culverwell zebrała w Finlandii ponad 111 000 okazów komarów od 2012 roku. Według niej nie jest pewne, jak długo Culex modetus występował w Finlandii. Nadal nie wiadomo również, czy na obszarze wykrywania występuje większa populacja komarów Culex modetus.
Według Culverwella potrzeba więcej badań nad populacjami ptaków i komarów, aby ocenić krótko- i długoterminowe skutki odkrycia.
„Solidne podstawy do badań nad komarami w Finlandii są ważne, ponieważ zmiany klimatu prawdopodobnie w dłuższej perspektywie zmienią liczbę gatunków komarów. Niektóre mogą umrzeć, ale szansa na inwazję gatunków z południa na Finlandię wzrośnie, jeśli klimat się ociepli i zimy” wiele gatunków z południowej Europy jest w stanie przenosić inne chorobotwórcze patogeny, których jeszcze nie wykryto w Finlandii, dlatego należy kontynuować badania, aby zrozumieć, jakie patogeny są w nich obecne i czy są one rzeczywiste, czy też stanowią potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi lub zwierząt”.
Badanie zostało opublikowane online przed drukiem w Scientific Journal of the European Mosquito Control Society 25 czerwca 2023 r.
Poczta:
Culverwell, CL i Vapalahti, O. (2022). Pierwsze nagranie Culex modetus w Finlandii. Journal of the European Mosquito Control Society, w druku. https://doi.org/10.52004/JEMCA2023.0003
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka