W poszukiwaniu idealnego wózka

W pierwszych miesiącach życia dziecka, jednym z podstawowych akcesoriów, wykorzystywanych przez rodziców jest wózek. Dobrany do potrzeb malucha.

Wózek głęboki

Pierwszy pojazd malucha to wózek głęboki z gondolą. Dziecko będzie korzystać z niego przez 6-8 miesięcy. Początkowo będzie przemierzało świat na leżąco, ale dobrze jest sprawdzić, czy wybrany przez nas model ma regulowane dno i pasy bezpieczeństwa. Kiedy niemowlę stanie się już bardziej ciekawe otoczenia, dzięki regulacji można będzie ustawić je w pozycji półleżącej, a potem nawet siedzącej.

Gondola powinna mieć minimum 70-80 centymetrów długości. To ważne szczególnie w zimowych miesiącach, kiedy maluch w wózku podróżuje ubrany w kombinezon i jest przykryty kocem. Latem dobrze jest zapewnić dziecku właściwą wentylację, przyda się więc dodatkowe okienko w budce wózka, które w razie potrzeby można odsłonić. W niektórych modelach budkę można przełożyć o 180 stopni, co przydaje się na spacerach, gdy w oczy dziecka świeci słońce.

Zasadniczo rozróżnia się 5 rodzajów wózków:
• wielofunkcyjne (3w1)
• głęboko-spacerowe (2w1)
• spacerowe
• biegowe (do joggingu)
• bliźniacze (lub dla trojaczków)

Wózki wielofunkcyjne, to z reguły wózki 3-częściowe. Posiadają one 3 podstawowe elementy niezbędne do przemieszczania się z dzieckiem od narodzin do 3. roku życia. Te elementy to gondola, spacerówka oraz fotelik samochodowy z grupy wagowej 0+ (szerzej opisany w poradniku dot. fotelików) kompatybilny z ramą wózka — poprzez odpowiednie łączniki można go zamontować na stelażu i wygodnie podróżować z maluchem.

Mniejsze koła sprawdzą się jedynie na równym asfalcie, dobrze utrzymanych chodnikach, w alejkach sklepowych czy centrach handlowych. W polskich realiach lepiej kupić wózek z kołami o średnicy co najmniej 30 cm. Takie modele znacznie lepiej radzą sobie z wysokimi krawężnikami, dziurawymi chodnikami, małymi schodkami pojawiającymi się w nieoczekiwanych miejscach, brukowanymi dróżkami i nierównymi polnymi drogami. Łatwiej też prowadzić je po śniegu i błocie.

W wózkach znajdziemy koła piankowe, pompowane lub plastikowe. Te ostatnie zwykle są niewielkie i nadają się do jazdy typowo miejskiej, ponieważ nie chronią przed wstrząsami. Do miejskich warunków korzystniejsze będą kółka piankowe, jednak i one są dość twarde i bez odpowiedniej amortyzacji dziecko będzie odczuwało większe nierówności.

Dobra amortyzacja podczas spacerów w terenie ochroni nasze dziecko przed nadmiernymi wstrząsami, a nam ułatwi podbijanie wózka, dlatego warto kupić wózek, który jest w nią wyposażony. Obecność amortyzacji to jeden z najważniejszych kryteriów przy wyborze wózka głębokiego. W spacerówkach ma nieco mniejsze znaczenie, bo im starsze dziecko, tym lepiej znosi wstrząsy. Jeśli chcemy bujać wózek na boki, musimy wybrać model z amortyzacją w postaci skórzanych pasków.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Ładowanie…

Napisane przez Redakcja

Patriotyczne widowisko

Pierwszy turniej już rozegrany