Polski kompozytor Jan A. B. Kaczmarek, zdobywca Oscara w 2004 roku za „Finding Neverland”, zmarł we wtorek w Krakowie – poinformowała Fundacja Muzyki Polskiej. Miał 71 lat i w ostatnich latach cierpiał na zanik wieloukładowy (MSA).
Wśród ponad 50 ścieżek dźwiękowych Kaczmarka do filmów i programów telewizyjnych, głównie z lat 90. i 2000., znalazły się takie filmy jak „Niewierna”, „Błogość”, „Amy i Jaguar”, „Gość” i „Trzymaj się z daleka”. W 2007 roku napisał także muzykę do czteroodcinkowego francusko-włoskiego serialu Wojna i pokój.
Kaczmarek miał jedną z najbardziej niezwykłych biografii wśród twórców filmowych swoich czasów. Urodził się w Kunene w 1953 roku i uzyskał wykształcenie prawnicze. Porzucił jednak zaplanowaną karierę dyplomaty, aby w latach 70. komponować muzykę dla eksperymentalnego zespołu teatralnego, na którego czele stał awangardowy reżyser teatralny Jerzy Grotowski, w Poznaniu.
Założył własny zespół, Eighth Day Orchestra, który koncertował w Europie na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, a w 1982 r. wydał płytę LP „Music for the End”. Gra na pianinie, syntezatorach, perkusji i czymś, co wyglądało jak cytra w tym okresie pięciokrotnie zwyciężył w ankiecie magazynu European Jazz Forum.
Kaczmarek osiadł w Ameryce w 1989 roku, komponując muzykę dla Goodman Theatre w Chicago i Mark Taper Forum w Los Angeles. Otrzymał nagrodę Drama Desk Award za muzykę do off-broadwayowskiej adaptacji „Tis Pity She's a Whore” z Valem Kilmerem i Jane Tripplehorn w 1992 roku na Festiwalu Szekspirowskim w Nowym Jorku.
Rozpoczął długą współpracę z polską reżyserką Agnieszką Holland w 1995 roku przy filmie Total Eclipse, następnie kontynuował ją przy filmach Washington Square, Trzeci cud oraz dla telewizji Shot in the Heart i A Girl Like Me: The Gwen. Historia Araujo.” „Podobał mi się sposób, w jaki pracowała” – powiedział Kaczmarek w wywiadzie.[She] W ogóle się nie przejmował, że to komercja. Nie szukała łatwych dźwięków czy tradycyjnych nut.
Jego muzyka do filmu biograficznego o JM Barrie w reżyserii Marca Forstera „Finding Neverland” poruszyła serca milionów widzów. „Kluczem do tego filmu jest niewinność, a moja muzyka jest prezentowana w sposób zupełnie inny niż wszystkie” – powiedział Kaczmarek. „To była medytacja nad światem dzieci. Chciałem, żeby duszą ścieżki dźwiękowej była niewinność”. Zdobył Oscara i był nominowany do nagrody BAFTA i Złotego Globu.
Opowiadając o swoim stylu filmowym, w innym wywiadzie powiedział: „Ważna jest natychmiastowa reakcja na obraz. „Kiedy oglądam film, reaguję na niego i to jest najważniejszy moment. Wtedy oczywiście pracuje się nad strukturą i dopracowuje pewne rzeczy, ale istota znalezienia dobrego tematu lub charakteru muzyki zwykle dzieje się w pierwszej kolejności. moment kontaktu.
Na początku XXI wieku zainspirowany Instytutem Sundance założył Instytut Rozbitek, którego zadaniem było opracowywanie nowych dzieł z zakresu filmu, teatru, muzyki i nowych mediów. Później był założycielem i dyrektorem kreatywnym Transatlantyckich Międzynarodowych Festiwali Filmowych i Muzycznych w latach 2011 i 2012.
W 2015 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Polski, Orderem Odrodzenia Polski za działalność na rzecz promocji polskiej kultury za granicą, a w 2023 roku otrzymał Nagrodę za Całokształt Twórczości Polskiej Akademii Filmowej.
Wśród ocalałych jest jego druga żona Aleksandra i pięcioro dzieci.
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”
More Stories
Polski Instytut Sztuki Filmowej powołuje nowego prezesa po dymisji Radosława Śmijewskiego
Joanna Lisowska – droga do sławy na polskiej scenie
Ogłoszono tytuły Dni Polskich na rok 2024