Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wyzwania związane z przyjmowaniem dzieci bez opieki z Ukrainy w Polsce – Zagadnienia reprezentacji prawnej – Polska

Wyzwania związane z przyjmowaniem dzieci bez opieki z Ukrainy w Polsce – Zagadnienia reprezentacji prawnej – Polska

Spinki do mankietów

Adama Chmury

Wstęp

Agresja Rosji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku, spowodowała migrację milionów Ukraińców (w tym obywateli innych krajów toczących na Ukrainie wojnę), którzy w obawie o swoje życie i zdrowie zdecydowali się na ucieczkę przed wojną. Kraj szuka schronienia w Rumunii i Mołdawii, na Węgrzech i na Słowacji oraz w innych krajach, ale przede wszystkim w Polsce. W dziesiątkach tysięcy osób, które codziennie, zwłaszcza w dniach i tygodniach bezpośrednio po rozpoczęciu okupacji, gromadziły się nad polską granicą, dominowały matki i starcy z dziećmi.

Jednak Ukrainę opuściła także duża (bezprecedensowa w historii polskiego systemu migracyjnego i azylowego) grupa małoletnich bez opieki – dzieci, które znalazły się na terytorium Polski bez rodziców lub opiekunów prawnych, podróżując np. z dziadkami, starszym rodzeństwem, dalsi krewni, a nawet przyjaciele rodziny lub sąsiedzi jako ich prawdziwi opiekunowie.

W efekcie polskie władze nagle stanęły przed poważnym wyzwaniem logistycznym i prawnym, gdyż z jednej strony musiały szybko i skutecznie zapewnić schronienie i pomoc humanitarną uciekającym z Ukrainy, a z drugiej – jak skoordynować tę pomoc i wsparcie w innych formach i jakie ramy prawne należy zapewnić. czy w tym zakresie opierać się na istniejących rozwiązaniach polskiego prawa imigracyjnego i azylowego (w szczególności ustawy o ochronie cudzoziemców na terytorium RP i ustawy o cudzoziemcach), czy też szukać rozwiązań specjalnych, a także skalę i charakter przymusowe wysiedlenia z Ukrainy i opuszczenia kraju, w tym małoletni bez opieki Zaprojektowany z myślą o potrzebach mieszkańców

Polski ustawodawca wybrał tę drugą opcję i wynikająca z niej ustawa – ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa – została uchwalona i opublikowana w Dzienniku Ustaw w pierwszej połowie roku. Marzec 2022 r., a więc w ciągu trzech tygodni od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji.

Zakres niniejszego opracowania skupiał się na sposobach reprezentacji prawnej małoletnich bez opieki z Ukrainy, niestety nie pozwala na szczegółowe omówienie innych ciekawych rozwiązań wprowadzonych w polskim systemie prawnym. Grupa bezbronnych dzieci, w tym rejestr małoletnich obywateli Ukrainy, którzy wjechali na terytorium Polski bez rzeczywistych opiekunów lub przebywali w pieczy zastępczej na Ukrainie. Podobnie w poniższej analizie nie skupiono się na problematyce struktury prawnej instytucji pieczy zastępczej, które zostały całkowicie wydalone z Ukrainy – funkcjonujących nadal na prawie ukraińskim.

READ  Lekcje dla Australii w przejściu z polskiego węgla

Głównym celem niniejszej pracy jest przedstawienie funkcjonujących obecnie na gruncie polskiego prawa modeli reprezentacji prawnej dzieci bez opieki – wszystkich ich zalet i wad, a także rozważenie, czy dawne modele przetrwały lub mogą przetrwać w tych modelach. Test bezprecedensowej sytuacji migracyjnej wywołanej agresją Rosji na Ukrainę. W rezultacie – czy w ogóle uzasadnione jest tworzenie nowych instytucji prawnych, z których najważniejszą jest instytucja tymczasowego opiekuna dla małoletnich obywateli Ukrainy pozbawionych opieki?