Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wzmacnianie pozycji niewidomych pracowników w Polsce

Wzmacnianie pozycji niewidomych pracowników w Polsce

Szacuje się, że w Polsce z wadą wzroku cierpi ponad 100 000 osób, z czego większość nie pracuje – wskaźnik zatrudnienia wynosi 20%. Podjęliśmy działania, aby rozwiązać ten problem i zapewnić długoterminowy sukces różnorodności i równych szans w miejscu pracy.

HOMER Nasz Pierwsza taka inicjatywa w Unii Europejskiej i trzecia na świecie. Jest to urząd samorządu wojewódzkiego Dolnego Śląska i woj Politechnika Wrocławska.

Celem projektu jest pomoc osobom niewidomym i niedowidzącym w zabezpieczeniu pracy w centrach realizacji zamówień (FC), a projekt przyniósł już obiecujące rezultaty – pięć osób z powodzeniem zintegrowało się w nowych rolach. Sukces tej inicjatywy przełoży się na wzrost liczby stanowisk w naszych FC w całej Polsce o 50 stanowisk.

Dominika Bąk-Majka, starszy menedżer operacyjny w Amazon Polska
Dominika Back-Majka jest starszym menedżerem operacyjnym w Amazon Polska.

Obecnie HOMER Packaging oferuje magazyn w zakresie odbioru towaru i ręcznego sortowania paczek. Badamy także możliwości dodania stanowisk pracy dla uczestników programu w innych FC. „Dążymy do tego, aby nasi pracownicy nie mieli żadnych barier w odkrywaniu swojego potencjału zawodowego” – powiedział Dominika Back-Majka jest starszym menedżerem operacyjnym w Amazon Polska i współtwórca projektu.

Koncepcja samorządu terytorialnego

Inspiracją dla HOMERA była współpraca z Dolnośląskim Urzędem Samorządu Wojewódzkiego. Przedstawiciele urzędu podkreślili pilną potrzebę stworzenia nowych i bezpiecznych możliwości zatrudnienia dla osób niewidomych i słabowidzących w regionie.

„Nadzorujemy Dolnośląskie Centrum Kształcenia i Szkolenia Specjalnego, które przygotowuje osoby niepełnosprawne do kariery zawodowej. Bardzo ważne jest dla nas, aby nasi absolwenci mogli kontynuować karierę zawodową i znaleźć zatrudnienie po ukończeniu studiów. Cieszymy się, że Amazon podjął się inicjatywę z programem HOMER” – powiedział. Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. „Niezbędna jest aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych. Mają one takie same, a czasem nawet większe możliwości, jak osoby sprawne, dlatego niezwykle istotne jest zapewnienie dostępnych możliwości zatrudnienia, które umożliwią im satysfakcjonujące życie na równych zasadach.

READ  Hiszpania pokonała Serbię w półfinale Pucharu ATP i dołączyła do Polski

Przygotowanie naszego miejsca pracy do projektu

Wdrożenie HOMERA wiązało się z wieloma wyzwaniami, m.in. przystosowaniem centrum logistycznego w Bielanach Wrocławskich do obsługi niewidomych pracowników. Dzięki temu w fazę przygotowawczą zaangażowano niewidomego inżyniera z Politechniki Wrocławskiej. W ramach współpracy z uczelnią inżynier Marek Tankielun testował rozwiązania umożliwiające dostosowanie stanowisk pracy do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku. Zaprojektował ścieżkę komunikacyjną wokół centrum logistycznego, przeprowadził wszystkie niezbędne testy na stanowiskach pracy oraz dokonał przeglądu formularza rekrutacyjnego online pod kątem zgodności z oprogramowaniem dla użytkowników niewidomych i słabowidzących.

Niewidomi pracownicy w Polsce 2

„Moją codzienną pracą jest konsultowanie planów dostępności dla osób niewidomych w przestrzeni publicznej. Dla projektu HOMER największym wyzwaniem było zapewnienie dostępności i braku barier w przestrzeni” – powiedział Marek. „To, co osobie pełnosprawnej może wydawać się trywialne, jak dostęp do stanowiska pracy czy znalezienie miejsca w stołówce pracowniczej, nie jest tak łatwe dla osoby z wadą wzroku. Odpowiednia infrastruktura jest niezbędna, aby zapewnić pełną niezależność. Będąc częścią społeczności, wiem to z pierwszej ręki.

Rzucanie wyzwanie stereotypom

W Polsce kandydaci z wadą wzroku często spotykają się z wykluczeniem zawodowym ze względu na błędne przekonanie, że nie są w stanie wykonać większości zadań. Nasza inicjatywa przełamuje te stereotypy, udowadniając, że osoby niewidome i słabowidzące mogą z sukcesem pracować w różnorodnych dziedzinach.

Oprócz HOMER od 2020 roku prowadzimy projekt MigaMY, zapewniający 140 miejsc pracy dla osób niesłyszących i słabosłyszących w naszych polskich FC. Łącznie w obu programach może zatrudnić do 190 osób z wadą wzroku i słuchu. W dalszym ciągu pielęgnujemy kulturę równości, wspieramy wszystkie potencjalnie wykluczone grupy oraz kładziemy nacisk na różnorodność i włączenie na każdym poziomie organizacyjnym. Programy wspierające wzmacnianie pozycji kobiet oraz Glamazon Affinity Group, która podnosi świadomość na temat społeczności LGBTQ+, są świetnymi przykładami tego zaangażowania.

READ  „Marzenie się spełnia”: 12-letni uchodźca w Polsce trafia do ulubionej drużyny ukraińskiej